W Trójmieście dobra frekwencja wyborcza ale zdarzały się kłopoty z e-puap oraz karty bez pieczęci

Wielu mieszkańców Trójmiasta ustawiało się w niedzielę w kolejkach do lokali wyborczych.

Nie wszyscy mogli jednak oddać głos z powodu kłopotów technicznych rządowego systemu e-PUAP, pozornie potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia na listę wyborców w określonym okręgu. Głosowano w lokalach oraz drogą korespondencyjną.

News zamieszczony w portalu m.trojmiasto.pl rozpoczyna się od nagranego przez czytelnika smartfonem filmu obrazującego tłum ludzi oczekujących w kolejce do lokalu wyborczego przed jedną z trójmiejskich szkół. Długi szpaler osób, stojących oczywiście w przepisowych „antywirusowych“ odstępach otacza dziedziniec szkoły i wychodzi na zewnątrz, na uliczny chodnik. Mniej więcej połowa z oczekujących w kolejce ma na twarzy maseczki antywirusowe.

Zgodnie z informacją przekazaną przez portal frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich była bardzo wysoka, wyższa o ok. 40% w stosunku do poprzednich wyborów prezydenckich w roku 2015.

Portal przytacza także wypowiedzi gdańszczan zaniepokojonych brakiem odpowiedniej pieczęci na karcie do głosowania. Ponieważ głos oddany na takiej karcie ma być nieważny, wyborcy ci zainterweniowali w swojej komisji wyborczej i wtedy okazało się, że takich kart bez pieczęci jest „cały stos”.

Kolejnym poważnym „zgrzytem” okazał się brak możliwości wzięcia udziału w wyborach przez osoby, które złożyły w terminie wniosek w systemie e-PUAP o dopisanie do listy wyborców w danym okręgu.

Pani Sylwia, czytelniczka portalu, określa to jednym dosadnym słowem: „kpina”.

– Miła pani poinformowała mnie przez telefon, że wniosek najwyraźniej nie dotarł, mimo że autoryzowałam go kodem weryfikacyjnym, który otrzymałam z platformy, a na ekranie mojego komputera pojawiła się informacja, że wniosek został wysłany. (…)

Kom. Michał Sienkiewicz z KWP Gdańsk poinformował, że na całym Pomorzu przy zabezpieczeniu wyborów pracowało 1,5 tys. policjantów oraz że wybory przebiegały w zasadzie spokojnie, jeśli nie liczyć kradzieży baneru wyborczego w nocy w Sopocie.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że „Pomorza, a tym samym Trójmiasta, nie ma w czołówce województw, w których dochodziło do największej liczby incydentów związanych np. ze złamaniem ciszy wyborczej”.

Okres oczekiwania w kolejce do oddania głosu uległ znacznemu wydłużeniu z powodu ograniczeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. Czytelnicy skarżą się także portalowi na bałagan w pracy komisji, który także wydłuża czas potrzebny na oddanie głosu. Portal przytacza e-mail od czytelnika głosującego w Karwinach, który skarży się na zaduch panujący na szkolnym korytarzu i brak możliwości otwarcia okna z powodu braku klamek.

Z powodu pandemii lokale wyborcze były regularnie odkażane:  przed rozpoczęciem głosowania oraz w jego trakcie – nie częściej niż co godzinę i nie rzadziej niż sześć razy w trakcie głosowania. Członkowie komisji musieli siedzieć w co najmniej półtorametrowych odstępach, wyposażeni w rękawiczki ochronne, płyny do dezynfekcji, maseczki oraz przyłbice. Głosujący także musieli być w maseczkach oraz, w miarę możliwości, w rękawiczkach. Powinni też byli zabrać ze sobą własne długopisy, by uniknąć dotykania tych wcześniej używanych przez innych głosujących. W kolejkach należało zachowywać odstępy.

Anna Dyksińska z sopockiego magistratu poinformowała, że komisje miały przygotowane maseczki rezerwowe z własnych zasobów, dla osób które będą chciały zagłosować, a nie będą miały ze sobą maseczki. 

– Do spisu wyborców dopisała się w tym roku w Sopocie rekordowa liczba 2371 osób, wobec ok. 300 dopisujących się zazwyczaj

dodała Dyksińska. W Gdyni chęć dopisania się do list wyborczych zgłosiło 7525 osób a w Gdańsku 21 354.

– Więcej było tylko w 2019 r. w wyborach parlamentarnych, gdy dopisało się 22 406 osób – poinformowała Joanna Bieganowska z gdańskiego magistratu.

Portal przedstawia także wyniki wyborów na Pomorzu: Rafał Trzaskowski zdobył 453 006 głosów i pokonał Andrzeja Dudę, którego poparło 397 169 wyborców.

Oprac. ŁC

Na podstawie:

Dodaj komentarz