Goleniów stara się o Europejski Znak Jakości Zarządzania w Samorządzie Lokalnym (ELoGE)

Jak donosi portal goleniow.naszemiasto.pl gmina Goleniów bierze udział w konkursie dobrego zarządzania i stara się o przyznawany na 2 lata Europejski Znak Jakości Zarządzania w Samorządzie Lokalnym, którym wyróżniane są tylko najlepsze jednostki samorządu terytorialnego.      

Aby go otrzymać, samorząd zostanie poddany przede wszystkim surowej ocenie mieszkańców, którzy w anonimowych ankietach wypowiedzą się na temat brania w zarządzaniu pod uwagę ich życzeń i uwag, dopuszczania lokalnej społeczności do współdecydowania o sprawach gminy, równego traktowania wszystkich bez względu na koneksje w radzie miasta czy urzędzie gminy oraz jakości komunikacji pomiędzy władzami samorządowymi a mieszkańcami gminy.      

Jak czytamy w portalu goleniow.naszemiasto.pl władze gminy Goleniów, która ma już na swoim koncie zwycięstwo w tym organizowanym przez Radę Europy konkursie, mają nadzieję, że  uda się powtórzyć osiągnięcie z 2018 roku, kiedy gmina zajęła drugą lokatę wśród starających się w kraju. Ale jak wynika z pełnych krytyki opinii mieszkańców wobec polityki samorządu, od których aż huczy w mediach społecznościowych, tym razem może nie być to takie proste.              

Władze gminy Goleniów nie cieszą się ostatnio poparciem swoich mieszkańców z powodu trwającej batalii przeciwko szykowanej  podwyżce za wywóz śmieci. Wyliczona kwota 31 zł od osoby miesięcznie wywołała burzę nie tylko wśród mieszkańców, ale również w radzie miasta.         

Konflikt nabrzmiał do tego stopnia, że coraz częściej mówi się o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza Roberta Krupowicza ze stanowiska. Jako pierwsi z taką inicjatywą wystąpili działacze lokalnej Konfederacji. Po zorganizowanej akcji protestacynej pod urzędem miasta i gminy przeciwko gigantycznym podwyżkom za śmieci zapowiedzieli w mediach społecznościowych jeszcze w październiku przygotowania do zbiórki podpisów pod wnioskiem referendalnym.             

W listopadzie jak czytamy w goleniow.naszemiasto.pl portal goleniow.net poinformował o drugiej takiej inicjatywie referendalnej. Tym razem grupa 15 mieszkańców myśli też o akcji zbierania podpisów, która nie jest możliwa w tej chwili z powodu ograniczeń epidemicznych. Jak wynika z nieoficjalnych źródeł portalu goleniow.naszemiasto.pl mają w tym swój udział radni klubu Ruch Miejski, Łukasz Mituła i Marcin Gręblicki.     

        
Władze Goleniowa znalazły się w trudnej sytuacji, szczególnie, że jak czytamy w portalu radioszczecin.pl burmistrz Goleniowa nie ma też poparcia dla swoich poczynań w radzie miasta. Co prawda za realizację budżetu za poprzedni rok uzyskał absolutorium, ale relacje pomiędzy radą a burmistrzem zostały ocenione negatywnie. Z powodu różnicy zdań w sprawie inwestycji na terenach wiejskich i narastającego konfliktu śmieciowego nie otrzymał wotum zaufania. Tym samym rada miasta też może mieć w przyszłym roku podstawy do przeprowadzenia referendum, o ile oczywiście znowu radni nie udzielą włodarzowi wotum zaufania.              

Opracowanie BC 
Źródło:     

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz