Otwarty pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Jerzego Zalewskiego i Krzysztofa Wojciechowskiego „ANNA WALENTYNOWICZ. SKĄD PRZYCHODZIMY, KIM JESTEŚMY, DOKĄD ZMIERZAMY”, 5 kwietnia 2023, 17:00

Niemalże w przeddzień 13 rocznicy śmierci Anny Walentynowicz Stowarzyszenie „W trosce o dom ojczysty” im. Anny Walentynowicz ma zaszczyt zaprosić na otwarty pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Jerzego Zalewskiego i Krzysztofa Wojciechowskiego

„ANNA WALENTYNOWICZ. SKĄD PRZYCHODZIMY, KIM JESTEŚMY, DOKĄD ZMIERZAMY”.

Wydarzenie będzie miało miejsce w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie. Równocześnie odbędzie się transmisja live, która będzie dostępna za pośrednictwem platformy Facebook Stowarzyszenia.

Po seansie odbędzie się rozmowa z twórcami, podczas której będą mogli Państwo na żywo uczestniczyć w dyskusji. Zachęcamy do zadawania pytań już dziś pod naszym postem! Dołącz do wydarzenia, aby nie przegapić tej premiery.

O FILMIE:

Film dokumentalny „ANNA WALENTYNOWICZ. SKĄD PRZYCHODZIMY, KIM JESTEŚMY, DOKĄD ZMIERZAMY” w reż. Krzysztofa Wojciechowskiego i Jerzego Zalewskiego to obraz pokazujący niezłomną bohaterkę NSZZ „Solidarność”, począwszy jej od dzieciństwa na Ukrainie poprzez czasy stalinowskie w Polsce, aż do śmierci w Smoleńsku. Film opiera się na trzech głównych liniach narracyjnych splatających się w żywą i ciekawą opowieść, w której losy prostej dziewczyny z „Kresów” splatają się w sposób niebanalny z historią.

Wątek pierwszy – mówi o najważniejszych wydarzeniach z życia prywatnego i zawodowego Anny Walentynowicz, o jej pracy – spawaczki i suwnicowej, o działalności w Lidze Kobiet. W końcu lat 70-tych Walentynowicz działa w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża, za co zostaje usunięta z pracy. W jej obronie wybucha strajk Sierpnia’80. Mimo że jest jednym z przywódców „Solidarności”, zostaje zmarginalizowana przez Wałęsę. Lata 80-te to działania antykomunistyczne i pobyty jej w więzieniu. Przeciwniczka negocjacjom Okrągłego Stołu i III RP, skazana na polityczny niebyt, jej renesans nastąpił dopiero za prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Ginie w katastrofie smoleńskiej.

Drugi wątek – to podróż syna i wnuka na Ukrainę i odkrywanie prawdy o pochodzeniu Anny Walentynowicz i jej korzeni.

Wątek trzeci – opowiada o tym, jak syn i wnuk, dwa lata po tragicznej śmierci Bohaterki w katastrofie smoleńskiej, muszą zmierzyć się z poszukiwaniem zwłok matki i babci, by zgodnie z wolą zmarłej pochować ją w grobie obok ukochanego męża. Poszukują Jej zwłok, a także prawdy o Niej. Film powstawał na przestrzeni ponad 20 lat, ale poza telewizją Republika nie był jeszcze emitowany. Realizatorzy od 2000 r. towarzyszyli z kamerą Annie Walentynowicz w jej działaniach na rzecz Polski, towarzyszyli synowi i wnukowi w czasie peregrynacji zwłok matki i babci po Polsce w 2012 r. oraz ich podróży w 2014 r. na polskie Kresy, gdzie urodziła się Anna Walentynowicz. Wracali tam zresztą z kamerą jeszcze kilka razy.
TZ