Konferencja „Poland First to Fight” w prestiżowym National Press Club w Waszyngtonie

W prestiżowym National Press Club w Waszyngtonie międzynarodowa konferencja historyczna „Poland First to Fight” („Polska stanęła pierwsza do walki”) upamiętniająca 80-rocznicę wybuchu II wojny światowej. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż w National Press Club spotykają się nie tylko dziennikarze amerykańscy, ale też przemawiają głowy państw, premierzy czy szefowie think-tanków. Poczatek o 17.30

RELACJA ONLINE DOSTĘPNA POD TYM LINKIEM

„Poland First to Fight” jest oddolną inicjatywą obywatelską we współpracy z polskimi historykami i ma ona za zadanie pokazać Amerykanom los Polski w czasie wojny, jej konsekwencje oraz szerszy kontekst geopolityczny. Grupami docelowymi są obok historyków, archiwistów i muzealników, oczywiście dziennikarze, ale także politycy, asystenci kongresmenów, pracownicy stanowych departamentów edukacji czy ludzie z branży filmowej oraz wydawcy. 

W trakcie konferencji goście będą mieli okazję poznać realną sytuację, w jakiej znalazła się Polska w trakcie wojny, wkład naszego kraju w zwycięstwo aliantów nad Trzecią Rzeszą (Enigma, polskie dywizjony lotnicze w Anglii, gen. Maczek), ale też niezwykły heroizm i tragedię Polaków (Powstanie Warszawskie, Polskie Państwo Podziemne, pracownicy przymusowi, germanizacja polskich dzieci, Generalplan Ost, Katyń, kpt. Pilecki). Wśród prelegentów będą historycy z USA jak profesor Mieczysław Biskupski, https://www.ccsu.edu/polishstudies/biskupski.html, specjalista od antypolskiej propagandy Hollywood w czasie wojny, profesor Peter Paprzycki, ekspert od badań psychometrycznych w zakresie edukacji czy profesor Sean McMeekin z Bard College, znawca roli Związku Sowieckiego w wojnie i wpływu Stalina na administrację amerykańską. Z Niemiec przybędzie między innymi profesor Norman Domeier, zajmujący się badaniami nad kolaboracją Associated Press z Trzecią Rzeszą czy Christoph Schwarz, prezes Fundacji „Zrabowane dzieci – zapomniane ofiary” z Freiburga. Schwarz opowie o uprowadzaniu i germanizacji przez III Rzeszę 200.000 polskich dzieci, które nigdy nie otrzymały od rządu niemieckiego odszkodowania za poniesione szkody. W konferencji będą też uczestniczyć weterani wojny i ich potomkowie, wśród nich syn pilota Dywizjonu 307 a także dzieci polskich ofiar, w tym profesor Krystyna Zamorska, której ojciec był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Profesor Zamorska jest również członkiem komitetu organizacyjnego konferencji. 

Z kolei redaktor Marcin Makowski („Do Rzeczy”, „Radio Kraków” oraz „Wirtualna Polska”) będzie mówić o roli gier komputerowych w przekazie historycznym, a amerykańska producent filmowy Stacey Fitzgerald opowie o losie polskich kobiet w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück i brawurowej akcji ich uratowania. Akcja ta stała się osnową filmu „Saving the Rabbits of Ravensbrück”, którego Fitzgerald jest reżyserem i producentem http://www.rememberravensbruck.com/.

W Waszyngtonie planowany jest też panel dyskusyjny na temat szkalowania Polski. Udział w nim zapowiedziała między innymi profesor Danusha Goska z William Paterson University w New Jersey, która jest autorką znanej książki „Biegański – Stereotyp Polaka bydlaka w stosunkach polsko-żydowskich i amerykańskiej kulturze popularnej” (oryginalny tytuł to „Bieganski: The Brute Polak Stereotype in Polish-Jewish Relations and American Popular Culture”). Do udziału w dyskusji zostaną także zaproszeni dziennikarze amerykańscy i izraelscy.

Źródło: materiały prasowe organizatorów

Dodaj komentarz