Związki zawodowe w Grupie GPEC nie chcą pracy zdalnej

W dobie pandemii praca zdalna stała się nieuniknioną koniecznością.

Teraz, kiedy życie w kraju powoli wraca do normy, niektórzy pracodawcy chcieliby utrzymać tę formę zatrudnienia jako przynoszącą ewidentne oszczędności w budżecie firmy. Związki zawodowe działające w Gdańskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej są temu zdecydowanie przeciwne.

Wszystkie związki zawodowe działające w GPEC, czyli NSZZ Solidarność, Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Energetyki Cieplnej oraz Krajowy Związek Zawodowy Ciepłowników uznały, że dalsze utrzymywanie zdalnych form pracy doprowadzi do dezorganizacji przedsiębiorstwa i zapowiadają przystąpienie do pozwu zbiorowego z dyrekcją zakładu w przypadku nieprzywrócenia wszystkich zatrudnionych w firmie na stanowiska pracy na terenie zakładu – czytamy w portalu m.trojmiasto.pl.


W piśmie wysłanym do dyrekcji przedsiębiorstwa czytamy, iż:

„Naturalnym miejscem pracy pracownika jest zakład pracy. Każde nowe formy zatrudnienia, jak telepraca, stosowane na krótką metę mogą być dobrym rozwiązaniem, jednak nie sprawdzają się w dłuższym czasie. (…)”.


Poza tym, zdaniem autorów pisma, reorganizacja pracy w związku z telepracą powoduje u pracowników obawę, że będą musieli przejść na samozatrudnienie lub pożegnać się w ogóle z tym zakładem pracy.
Związkowców najwyraźniej boli, że zarząd Grupy GPEC próbuje w ten sposób obniżyć koszty działalności firmy, nie zawsze – jak twierdzą związkowcy – z korzyścią dla załogi. Doszło do tego, że zwrócili się do dyrekcji z wnioskiem o „zestawienie wyliczeń z rozpisaniem na energię elektryczną, cieplną, gaz, internet, telefon, wykorzystujących prywatne opłaty abonamentowe itp.”. Ich zdaniem „Te oszczędności należałoby dodać do pensji pracowników telepracy”. Mało tego, w ich ocenie „pracodawca powinien również niezwłocznie zwrócić pracownikom koszty poniesione przez nich od połowy marca br.” bowiem „W chwili obecnej na pracownika został przerzucony obowiązek ponoszenia kosztów działalności gospodarczej pracodawcy”. Związkowcy poddają też w wątpliwość sens dalszego utrzymywania floty służbowych samochodów dla dyrektorów i kierowników, skoro praca miałaby się odbywać zdalnie. Według związków zawodowych dyrekcja próbuje wywierać na pracowników presję zmuszając ich do przejścia na pracę zdalną.


Zarząd GPEC zdecydowanie odpiera te zarzuty. Grzegorz Blachowski, kierownik Działu Strategii i Projektów, kierownik Działu PR wyjaśnia portalowi, iż władze zakładu są pozytywnie zaskoczone, jak dobrze ich zespół odnalazł się w nowej rzeczywistości:

– Puste biura dały nam też do myślenia, jak można byłoby wykorzystać je lepiej, na przykład wynajmując je lub dokonując readaptacji funkcji. (…)


Poza tym praca zdalna będzie tylko dla chętnych.

– Każdy, kto nie chce lub nie może pracować zdalnie, będzie mieć oczywiście własne biurko w Gdańsku.


Firma planuje wynająć swój biurowiec zlokalizowany na ulicy Białej w samym sercu Wrzeszcza na działalność biurową. Grzegorz Blachowski przyznaje, że takie rozwiązanie oznacza niższe koszty pracy jego firmy, zwraca jednak uwagę, że oznacza ono także wiele ułatwień dla pracowników. Należy do nich, między innymi, nagroda z zysku wypracowanego przez firmę. A ten będzie z pewnością większy dzięki oszczędnościom uzyskanym po wprowadzeniu planowanych rozwiązań organizacyjnych. Ponieważ pracownik świadczący swoją pracę w domu poniesie w związku z tym pewne dodatkowe koszty, firma proponuje wypłacanie pewnego ryczałtu, będącego nie tylko równowartością zużytego prądu czy wody, ale także pewnych benefitów otrzymywanych przedtem w biurze: owoców, mleka i kawy oraz organizacji przestrzeni doi pracy w domu.

Na zakończenie portal zamieszcza ankietę dla czytelników, czy chcieliby pracować w domu. Niemal połowa (49%) wyraża się o tym pomyśle z uznaniem, 37% twierdzi, że im to nie odpowiada a 14% ma pracę, której w domu wykonywać nie można.

Na zakończenie portal zamieszcza ankietę dla czytelników, czy chcieliby pracować w domu. Niemal połowa (49%) wyraża się o tym pomyśle z uznaniem, 37% twierdzi, że im to nie odpowiada a 14% ma pracę, której w domu wykonywać nie można.

Oprac. ŁC

Na podstawie:

  • https://m.troj miasto.pl/praca/Praca-zdalna-koscia-niezgody-w-GPEC-n145876.html)
  • Fot. Artur Andrzej


Dodaj komentarz