Porty w Szczecinie i Świnoujściu pracują pełną parą

Cały świat pogrążył się w chwilowym zastoju, ale są sektory strategiczne, których zamrożenie nie jest możliwe. Porty w Szczecinie i Świnoujściu pomimo, że przeładunki w pierwszym kwartale tego roku spadły o 7 procent w stosunku do trzech pierwszych miesięcy roku poprzednego, osiągnęły mimo nagłych zmian gospodarczych w kraju i na świecie i tak doskonały wynik. Szczególnie, że rok 2019 był w stosunku do 2018  rekordowy w przeładunkach węgla i paliwa – wzrost na poziomie 30 procent, a innych przeładunkach masowych o 20 procent.                

Są grupy towarowe, których przeładunek w polskich portach  przechodzi gwałtowną falę wzrostu. Obecnie na świecie występuje ogromny popyt na zboża, których podaż znacząco zmniejszyły ubiegłoroczne pożary w Australii. Wzrosło bardzo  zainteresowanie polską pszenicą, która jest eksportowana drogą morską do odbiorców na całym świecie. I tutaj padł rekord, bo przedsiębiorstwa portowe zanotowały prawie 100 procentowy wzrost przeładunków w tej grupie towarowej w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.             

Dodatni bilans zakończył pierwszy kwartał również przeładunek kontenerów – wzrost na poziomie 30 procent oraz paliw skok o prawie 8 procent. Zmiany w przemyśle ciężkim i hutniczym w kraju i na świecie spowodowały spadki w przeładunkach pozostałych grup towarowych, przede wszystkim węgla i rudy oraz drobnicy. Ale jak twierdzi Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Portów Szczecin Świnoujście:              

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, to jeden z największych inwestorów w regionie. Planowane w ciągu kilku  najbliższych lat inwestycje na kwotę ponad miliarda złotych poprawią jeszcze bardziej możliwości przeładunkowe w zespole portowym.            

Na podstawie gs24.pl
https://gs24.pl/rekordowe-przeladunki-zboz-w-portach-w-szczecinie-i-swinoujsciu/ar/c3-14909218

Oprac. BC

Foto: włodi from Szczecin, Poland, Wikipedia

Dodaj komentarz