Czy lody staną się lekarstwem?


Lody tak lubiane nie tylko przez dzieci, a będące jednym z najbardziej szkodliwych dla naszego zdrowia smakołyków, i to nie tylko ze względu na silnie wychładzający i zakwaszający charakter, dzięki innowacyjnej recepturze mają szanse stać się produktem bardziej przyjaznym. Patent polega na użyciu do ich produkcji maślanki zamiast mleka. Co ciekawe tak przygotowane lody będą również hamować procesy starzenia organizmu, ponieważ zawiera ona związki neutralizujące odpowiedzialne za szkodliwe zmiany wolne rodniki tlenowe.                   

Nową metodę otrzymywania lodów opracowała badaczka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego dr inż. Katarzyna Szkolnicka, która zajmuje się wykorzystaniem cennych produktów powstałych w wyniku procesów przetwórstwa mleczarskiego. Jednym z nich jest właśnie mało doceniana współcześnie maślanka otrzymywana przy produkcji masła, bogata w fosfolipidy i sfingolipidy, które mają zbawienny wpływ m.in. na samopoczucie, poziom cholesterolu, koncentrację uwagi czy procesy zapamiętywania i uczenia się. Do tego działają przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo co w świecie, który zwariował na punkcie patogenów ma kolosalne znaczenie.       

Naturalne właściwości emulgujące maślanki wykluczają też konieczność używania do produkcji lodów szkodliwych dodatków chemicznych, sztucznych emulgatorów odpowiadających za puszystość i stabilizatów, a żeby było jeszcze bardziej optymistycznie dla zamkniętych w domach od roku i tyjących na potęgę Polaków, lody z maślanki nie dość, że są bardziej odżywcze, to jeszcze … mniej kaloryczne. Jak wynika z badań, do produkcji tego lubianego przez wszystkich deseru nadaje się zarówno maślanka słodka otrzymywana bezpośrednio przy produkcji masła jak i maślanka poddana działaniu bakterii kwasu mlekowego.     

           
Współautorkami innowacyjnej metody otrzymywania lodów są prof. Izabela Dmytrów i prof. Anna Mituniewicz-Małek. Wyniki pracy badaczek poznał już cały świat, bowiem zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Food Science and Nutrition. Teraz pora aby producenci lodów zainteresowali się tą niezwykle interesującą z punktu widzenia zjadacza lodów technologią. Jeśli jeszcze zabójczy dla zdrowia rafinowany cukier zastąpią miodem albo ksylitolem, będzie się można lodami leczyć od rana do wieczora. Tym bardziej, że kiepskiego samopoczucia i różnej maści chorób po terapii koronawirusowej społeczeństwu długo nie będzie brakować.                                

Opracowanie BC 


Źródło:    

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz