Zakład Karny w Stargardzie stawia na resocjalizację

Więźniowie Zakładu Karnego w Stargardzie na miejscu uczą się, zdobywają szlify w najbardziej poszukiwanych na rynku pracy zawodach, a nawet pracują zarobkowo. Wszystko po to aby podopiecznym udało się odnaleźć swoje miejsce w życiu i zapobiec ich powrotowi na drogę przestępczą.

Jak donosi portal radioszczecin.pl więźniowie w przyszłym roku dostaną dodatkową możliwość pokonywania własnych słabości i wypracowywania pożądanych zachowań społecznych. Wyjdą poza mury więzienia, aby wykonywać drobne prace na rzecz miasta. Aż 240 osadzonych skorzysta z takiej możliwości.       

  
Co prawda będą to prace bezpłatne, ale to niezwykłe urozmaicenie więziennego trybu życia nie tylko będzie z korzyścią dla finansów miasta, ale przede wszystkim więźniów, którym poprzez kontakt z zewnętrznym otoczeniem łatwiej będzie wrócić do normalnego życia i się w nim odnaleźć. Miasto przewidziało dla nich zajęcia nie tylko w spółkach miejskich: Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej czy Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, ale również w stargardzkich szkołach i Młodzieżowym Domu Kultury.           

Zakład Karny w Stargardzie jeśli chodzi o wyposażenie jest, jak czytamy w portalu 24kurier.pl, jedną z najnowocześniejszych placówek w kraju, która wzorcowo zajmuje się resocjalizacją swoich podopiecznych. Hala produkcyjna, kursy przygotowujące do zawodów i szkolenia dotyczące technik poszukiwania pracy, warsztaty szkolne, świetnie wyposażona pracownia gastronomiczna i cukiernicza, a w planach kształcenie zawodowe w kierunku operatora obrabiarek skrawających dają możliwość zdobycia zawodu lub przekwalifikowania się oraz podjęcia pracy zarobkowej jeszcze podczas ograniczenia wolności. Wszystko to nie tylko wzmacnia poczucie własnej wartości osadzonych, ale również stwarza możliwość spłaty zobowiązań czy wsparcia swojej rodziny.          

Jednym z lokalnych przedsiębiorstw, które zatrudnia stargardzkich więźniów, dając im również możliwość kontynuowania pracy po odzyskaniu wolności jest firma Kuca zajmująca się produkcją trakcji kolejowych i tramwajowych, dzierżawiąca halę produkcyjną na terenie Zakładu Karnego w Stargardzie.             

Opracowanie BC 


Źródło:   

https://youtu.be/orFvL7QzArk

2 komentarze do wpisu „Zakład Karny w Stargardzie stawia na resocjalizację”

Dodaj komentarz