Programy z okazji 100 lecia Cudu nad Wisłą

Programy z okazji 100 lecia Bitwy Warszawskiej 1920 r.

W imieniu Ordynariusza Diecezji
Warszawsko – Praskiej
KSIĘDZA BISKUPA ROMUALDA KAMIŃSKIEGO

proboszcz katedry Warszawsko Praskiej
Ksiądz Bogusław Kowalski
serdecznie zaprasza

na uroczystości związane z setną rocznicą
bohaterskiej śmierci ks. Ignacego Skorupki.

Uroczystość poprzedzona Mszą Świętą o godzinie 18.00 będzie miała miejsce w Bazylice katedralnej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w najbliższy piątek, 31 lipca 2020 r.

Po oddaniu hołdu bohaterskiemu kapelanowi i złożeniu wiązanek pod pomnikiem ks. Skorupki m. in. przez przedstawicieli Wołomińskiej Fundacji im. Ks. Ignacego Skorupki, zapraszam na prelekcję p. Ewy Storożyńskiej, autorki monografii „Matka Boża a Cud nad Wisłą”. Tematem prelekcji będzie rola jaką odegrał ks. Skorupka w ocaleniu suwerenności Polski w roku 1920.

https://www.facebook.com/events/212368970039545/

        Starostwa Wołomiński ogłosił PROGRAM w dniu 15.07 (Radzymin, Ossów) – miejsca najważniejszych walk w Bitwie Warszawskiej.

      .Ministerstwo Kultury ogłosiło w dniu 28.07 program na 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Dziesiątki wydarzeń w całej Polsce!

   Kilka dodatkowych informacji o nowym projekcie.

INFORMACJA o PROJEKCIE:

            Autorski program edukacyjny  (w formie imprezy turystyczno-krajoznawczej):
WARSZTATY w drodze (ewangelizacja przez turystykę) „Szlak  CUD nad Wisłą. Bohaterowie 1920 r
Pomysłodawca zainspirował kilka środowisk do współpracy.

1 – Powstaje specjalny film VIDEO – interaktywna płyta CD lub Pendrive  –  jako:

    a) pomoc dla przyszłych Przewodników oraz Promotorów SZLAKU (jako produktu turystycznego) – taki nowoczesny przewodnik jako aplikacja interaktywna – forma szczególnie lubiana przez młodych
    b) narzędzie promocji – edukacja patriotyczna on-line i zaproszenie na SZLAK

  2 –  pracujemy nad propozycją twórczości inspirowanej bohaterstwem Narodu czyli żołnierzy i ochotników.

 punkt wyjścia = promocja PRAWDY o Bitwie Warszawskiej 1920 oraz zrozumienie czym był „CUD  nad Wisłą” – strategia = tylko prawda jest ciekawa


INFORMACJA PODSTAWOWA 
         W 1920 roku uformowała się milionowa armia, w której  było 70 tys. żołnierzy Generała Hallera. Na Apel ówczesnego premiera Witosa włączyli się masowo chłopi
  (ok 70 % stanu całej armii). Wszystkie środowiska NIEPODLEGŁEJ POLSKI  włączyły się. Było kilkaset  tysięcy Ochotników, w tym Legia Akademicka (studenci i uczniowie).
        Geneza i losy Legii Akademickiej to piękna historia młodego pokolenia młodej NIEPODLEGŁEJ, powinniśmy z tego „zrobić” jasny i porywający przekaz dla młodego pokolenia … coś wiemy o Pokoleniu Kolumbów …. coś wiemy o Pokoleniu Powstania Warszawskiego  czy Pokoleniu Żołnierzy Niezwyciężonych czy Pokoleniu Pierwszej Solidarności czy POKOLENIU JANA PAWŁA II.

        Pomoc z zagranicy:
        a) znaczne ilości  amunicji dostarczyły Węgry;
        b) pojawili się lotnicy amerykańscy.

      Chcemy docenić Bohaterstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej 1920 r. Bohaterstwo Obywateli różnych narodowości. Zaangażowanie Kościoła Katoliockiego oraz innych wspólnot chrześcijańskich oraz innych wspólnot religijnych.

      Gdy już nadciągają bolszewicy, to od lipca 1920 r. była wielka mobilizacja modlitewna. Każda parafia miała punkty werbunkowe do Armii Ochotniczej.
      Od 6 sierpnia w Warszawie ruszyły pielgrzymki EUCHARYSTYCZNE i nieustanna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem, Jezusem Eucharystycznym. Na Jasnej Górze wielka mobilizacja przedstawicieli całego Narodu. Prawdziwe modlitewne oblężenie Jasnej Góry. Modlono się o CUD i  stał się CUD.


        W planie dla Warszawy i  dla Mazowszu bardzo wiele upamiętnień czy to na polach bitewnych czy w wielu kościołach czy na placach miast i miasteczek czy na cmentarzach.
       Potrzebujemy  Przewodników oraz Promotorów (Bitwa  Warszawska 1920 r.
       Na Grobie Nieznanego Żołnierza jest 12 tablic (wszystkich 182) informujących o 12 bitwach w ramach wojny polsko-bolszewickiej. Na Jasnej Górze jest tablica upamiętniająca Obecność Marszałka Józefa Piłsudskiego, który 20 X 1921 roku w imieniu Narodu i Państwa jako Naczelny Wódz złożył akt dziękczynienia za Cud nad WIsłą oraz oddał Polskę pod opiekę Najświętszego Serca Jezusa oraz zawierzył  Ojczyznę  w Kaplicy MB Częstochowskiej, zawierzył Pani Jasnogórskiej Królowej Korony Polskiej.

        Zapraszamy zainteresowanych do podjęcia służby na rzecz promocji oferty:
        1 – WARSZTATY w drodze SZLAK;  oraz
        2 – FESTIWAL KULTURY KATOLICKIEJ im. św. Jana Pawła II

      Festiwal Kultury jako miejsce prezentacji twórczości inspirowanej CUDem nad Wisłą oraz bohaterstwem żołnierzy i ochotników i cywili czyli zwykłych mieszkańców miasteczek i wsi . Potrzebna jest służba w charakterze wolontariatu jako Przewodnicy czy jako Promotorzy „Cud nad Wisłą”. Organizator zabezpiecza SZKOLENIE oraz bazę turystyczną oraz autokary.

        Proponujemy 3 dniowy program by objechać wszystkie najważniejsze miejsca związane z Bitwą Warszawską oraz CUDem nad Wisłą. 

      Od sierpnia do listopada (10 tygodni) 2020 r. rusza oferta dla wszystkich zainteresowanych, od września specjalny program dla szkół:

  1/
  termin pierwszy: od niedzieli do środy;
  2/
  termin drugi od środy do soboty.

     Zapraszamy również na wyjątkowy PROGRAM:
   w dniach 12-17.08 zapraszamy na jednodniowy objazd bitew na terenie Powiatu Wołomińskiego. Każdego dnia tj 13 oraz 14.  objazd oraz udział w Uroczystościach 100 lecia Bitwy Warszawskiej 1920 r.

     Zapraszamy liderów samorządu czyli starostów i burmistrzów i wójtów oraz różne firmy do współpracy. Poszukujemy Sponsorów i Darczyńców a zarazem uczestniczenie w tym projekcie jest kierowane do rodzin i zapraszamy  rodziny i szkoły i parafie do organizowania wyjazdów na SZLAK CUDu nad Wisłą 1920.

    Koszt 500 zł– baza w hotelu na Mokotowie w Warszawie (noclegi  i wyżywienie: śniadania i obiadokolacje) oraz nowoczesna baza autokarowa. Mamy 400 miejsc  i zabezpieczamy 8 autokarów. Każda grupa jedzie na tym samym szlaku ale kolejność zwiedzania jest różna by uniknąć tłoku na szlaku. W autokarach piloci oraz przewodnicy.

   Zaprosiliśmy do współpracy Katolicką Agencję Informacyjną (KAI) by profesjonalnie informować różne media licząc, że w tych mediach będzie podawana informacja. .

   Zaprosiliśmy do współpracy producentów polskiej żywności by na trasie była promocja zdrowej polskiej żywności. Na naszych folderach i plakatach będzie LOGO zarówno Partnerów jak  i Sponsorów jak i Patronów.
   Trzydniowy Program (4 dni i trzy noclegi) to przemyślany objazd w miejscach Bitwy Warszawskiej. Realizujemy autorski opis szlaku przygotowany przez  Przewodnika nestora przewodników PTTK Pana Ryszarda Gołębiowskiego.
         Jeden dzień na terenie Powiatu Wołomińskiego: Radzymin, Ossów. Autorski program Pana Ryszarda  jest podstawą do szkolenia kandydatów na Przewodników oraz Promotorów. Proponujemy dwie formy szkolenia. Dla zainteresowanych kandydatów na Przewodników i Promotorów zorganizujemy:

1 /
  specjalny KURS: trzy dni w terenie oraz dzień wykładów. Pan Ryszard Gołębiowski jako Przewodnik PTTK przygotował 100 pytań ze znajomości SZLAKU a Pan prof. Wiesław Wysocki, Prezes Instytutu Piłsudskiego, history (UKSW) przygotował 100 pytań z historii lat 1918-1922 ODRODZENIE  NIEPODLEGŁEJ – OCALENIE OJCZYZNY Bitwa Warszawska 1920 – WALKA O GRANICE NIEPODLEGŁEJ ( do 1922 r.) Będzie 200 pytań oraz wypisy z literatury jako pomoc dla uczestników WARSZTATÓW. ZAPRASZAMY – informacje u inicjatora i koordynatora autorskiego programu Marka Malisiewicza : 517 988 164.

  2 /

 

e-learningowy KURS: 100 godzin i 300 pytań oraz egzamin i możliwość uzyskania certyfikatu Promotor SZLAKU CUD nad  Wisłą. Każdy Promotor po zdaniu egzaminu z terenu po dokonaniu objazdu szkoleniowego może zdać egzamin na Przewodnika

    Mamy nadzieję, że wyszkolimy 100 Przewodników oraz 100 Promotorów  na potrzeby naszego PROJEKTU.

       Na 12 sierpnia szykujemy specjalny program edukacyjny – interaktywny: interaktywny  przewodnik na podstawie prezentacji w terenie, w tym wypowiedzi  z udziałem m.in. Przewodnika  Ryszarda Gołębiowskiego oraz historyków: prof. Wiesława Wysockiego i prof. Jana Żaryna. . wraz z pytaniami  kontrolnymi odpowiedziami.

   Firma ATIS (www.atis.waw.pl ATLAS TRAVEL INTERNATIONAL SERVICES Sp z o.o.  podjęła się na zaproszenie Marka Malisiewicz  organizacji serii wyjazdów edukacyjnych. Pani Elżbieta Filipiak jako właścicielka i dyrektorka ATIS zaangażowała się w przygotowanie oferty dla zainteresowanych osób, rodzin, szkół i środowisk zainteresowanych

     W dniu 15 lipca 2020 r. w Wołominie odbyła się w FABRYCZCE (Powiatowe Centrum Dziedzictwa i Twórczości, ul. Orwida 20) uroczysta INAUGURACJA OBCHODÓW 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Powiecie Wołomińskim (1920-2020).

  info
 INAUGURACJA OBCHODÓW 100. ROCZNICY BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 ROKU W POWIECIE WOŁOMIŃSKIM

.
    Na zaproszenie Adama Lubiaka – Starosty Wołomińskiego  w wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele wszystkich 12 gmin z terenu  powiatu, kapłani, szefowie powiatowych jednostek i służb oraz lokalni społecznicy. Wykłady inauguracyjne wygłosili profesorowie Wiesław Wysocki oraz Jan Żaryn.
   W trakcie spotkania Starosta Adam Lubiak przedstawił harmonogramu lł, które odbędą się w dniach 13-16 sierpnia m.in. w Ossowie, Radzyminie i Wołominie.
  Zaprezentowany został również pamiątkowy medal zaprojektowany przez Roberta Szydlika – Wicestarostę Wołomińskiego, który otrzymali wszyscy przybyli goście.

    Wydarzenia jubileuszu 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej objęte zostały Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
  Patronat Honorowy objęli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki,
  – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński,
 – Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak,
 – Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej
 Zachęcamy do zapoznania się z programem obchodów, które odbędą się w dniach 13-16 sierpnia.
16 lipca 2020  RADZYMIN


  Planowany harmonogram wydarzeń w dn. 15.08.2020 r. w Radzyminie
  100-lecie Bitwy Warszawskiej 1920 i Święto Wojska Polskiego
  stan na dzień 10 lipca 2020 r.

  Program obchodów

  ________________________________

 15 sierpnia

> 07 00  XXX Zawody Gołębiarskie „Cud nad Wisłą” (Cmentarz Żołnierzy Polskich 1920)
>
> 08 00  Start XX Rajdu Katyńskiego (Cmentarz Żołnierzy Polskich 1920)
>
> 10 00 XXXI Turniej Brydżowy im. J. Połulicha (Hala ROKiS)
>
> 14 30 Uroczystości przy pomniku Wincentego Witosa w Radzyminie (pl. Wolności)
>
> 15 15 Uroczystość dotyczące budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Radzyminie („Świetlica Pielgrzyma” naprzeciwko Cmentarza 1920)
>
> 17 00 Msza Święta na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920
> Apel Poległych i złożenie wieńców na bratnich mogiłach
>
> 20 30 Koncert kameralny Piotra Rubika (Park Eleonory Czartoryskiej)
>  
>
> ________________________________
>
> 16 sierpnia
>
> 12 00  Msza Święta i uroczystość poświęcenia figury Matki Bożej Łaskawej (Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Radzyminie)
>  
>
> ________________________________
>
> Wydarzenia towarzyszące
>
> 5-11 lipca
>
> 9 00  Plener rzeźbiarski „Święto Virtuti Militari” (Skansen w Kuligowie)
>
> ________________________________
>
> 12 lipca – 14 września
>
> 10 00 Otwarcie wystawy plenerowej w Centrum Radzymina
>
> ________________________________
>
> 8 sierpnia
>
> 1100  Ogólnopolskie Mistrzostwa Szaradziarskie „Cud nad Wisłą” (Hala ROKiS)
>
> ________________________________
>
> 9 sierpnia
>
> 7 00  XXVI Zawody Wędkarskie „Cud nad Wisłą” (Łowisko Jegiel)
>
> ________________________________
>
> 13 sierpnia
>
> Tour Bitwa Warszawska 1920 – przejazd wyścigu kolarskiego przez Radzymin (Centrum Radzymina)
>
> ________________________________
>
> 14 sierpnia
>
> 20 00  Msza polowa Rajdu Katyńskiego i Moto Cudu (przy Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920)   
>
> ________________________________
>
> 15 sierpnia
>
> Wystawa Muzeum Niepodległości z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej (Cmentarz Żołnierzy Polskich 1920)
>
> ________________________________
>
> 16 sierpnia 2020 r.
>
> 12 00  Msza Święta i uroczystość poświęcenia figury Matki Bożej Łaskawej (Sanktuarium Świętego Jana Pawła II, w Radzyminie)
>
> ________________________________
>
> 15-17 sierpnia
>
> Bieg 1920 – XXIX Półmaraton „Cud nad Wisłą” – bieg rozproszony z użyciem aplikacji mobilnej
>
> ________________________________
>
> 22 sierpnia
>
> 9 00  Turniej piłki nożnej dla dzieci z okazji 100-lecia „Cudu nad Wisłą” (Stadion miejski RKS Mazur Radzymin) 
>
> ________________________________
>
> 18 września
>
> 11 00  Konferencja naukowa pt. „Radzymin – Warszawa – Polska. Obroniona niepodległość” (Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie).  Patron – Muzeum Niepodległości.
>
> Wręczenie nagród w konkursie historycznym on-line pt. „Co wiesz o wojnie polsko-bolszewickiej”
>
>  
>
> Patronat Narodowy
>
> Organizatorzy

– Głównym celem obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej jest budowa, wzmacnianie polskiej wspólnoty. Obchodzimy te wydarzenia, żeby myśleć o doświadczeniu polskiej tożsamości, o naszej pamięci i budować, integrować naszą wspólnotę narodową – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej kilkadziesiąt wydarzeń upamiętniających zwycięską Bitwę Warszawską. To koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy, widowisko multimedialne pod hasłem „1920. Wdzięczni Bohaterom” i wreszcie wielkie otwarcie długo wyczekiwanego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W organizację 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej włączyło się też m.in. Ministerstwo Obrony Narodowej. O wydarzeniach organizowanych przez MON opowiedział podczas konferencji prasowej minister Mariusz Błaszczak.

100-lecie Bitwy Warszawskiej. Dziesiątki wydarzeń w całej Polsce!, PAP/Mateusz Marek

Wielka sieć nowoczesnych muzeów

– Podstawowymi dziełami, jakie chcemy, żeby po tych obchodach pozostały w Polsce, jest wielka sieć nowoczesnych muzeów, jakie teraz budujemy. W przeddzień 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą” zainauguruje swoją działalność w nowo wybudowanej siedzibie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – informuje wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Dodał, że inwestycja ta wynosi około 250 mln zł, a wraz z zagospodarowaniem całego kilkuhektarowego terenu – bo jak zauważył, jest tam też dworek Milusin i willa Bzów, gdzie przebywali adiutanci Piłsudskiego – to inwestycja znacznie poważniejsza.

Portal bitwa1920.gov.pl w 7 językach

W nadchodzących obchodach organizatorzy stawiają po równi na edukację, uczestniczenie i  na aktywne zaangażowanie. Edukacyjny charakter ma wyjątkowy narracyjny portal bitwa1920.gov.pl, który opowiada o losach bitwy i wydarzeniach roku 1920 przez pryzmat poszczególnych ludzi i zaskakujących ciekawostek.

– Poświęcony Bitwie Warszawskiej – wyzwaniu, przed jakim polskie społeczeństwo stanęło przed stu laty, portal prowadzi użytkownika przez kolejne istotne wydarzenia, fakty i opowiada o uczestnikach tamtych wydarzeń, wykorzystując archiwalne zdjęcia, animacje, mapy, nagrania filmowe i dźwiękowe – mówi prof. Piotr Gliński. – Za sprawą nieszablonowego sposobu przedstawienia informacji chcemy zachęcić Polki i Polaków, zwłaszcza młodych ludzi, do poznawania historii.

Portal powstał we współpracy Biura Programu „Niepodległa” z Polskim Radiem SA. Partnerami przedsięwzięcia są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Konsultacji merytorycznej portalu udzielił prof. Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Materiały opracowano w 7 językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, ukraińskim i węgierskim, a portal dostępny jest także pod adresem battle1920.eu – tak, by ułatwić dostęp do materiałów użytkownikom z całego świata.

Multimedialne widowisko „1920. Wdzięczni Bohaterom”

– 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej, na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się wyjątkowe, monumentalne widowisko multimedialne „1920. Wdzięczni Bohaterom” – informuje prof. Piotr Gliński. – Widowisko powstaje dzięki współpracy operatora PGE Narodowego – spółki PL2012+, Telewizji Polskiej oraz Biura Programu „Niepodległa”, które odpowiada za część merytoryczną i artystyczną przedsięwzięcia. Szczegóły dotyczące widowiska zostaną przedstawione jutro, podczas konferencji prasowej, która odbędzie się  o  godz. 14:00 na PGE Narodowym.

Film w technologii Cinematic VR 360°

Dzień przed widowiskiem, 14 sierpnia br. będzie miała miejsce premiera zrealizowanego w technologii Cinematic VR 360° 3D filmu fabularnego „Wiktoria 1920”, którego producentem jest Biuro Programu „Niepodległa”, a koproducentem Narodowe Centrum Kultury. Materiał pozwoli widzowi wcielić się w bohatera walk z 1920 roku i jego oczami obserwować przebieg zdarzeń. Dla szerokiej publiczności film zostanie nieodpłatnie udostępniony w internecie.

„Wojna światów” –  jedyna w swoim rodzaju opowieść

– Na zakończenie świątecznego weekendu, 16 sierpnia zapraszam na premierę filmu dokumentalnego „Wojna Światów” na antenie Programu Pierwszego Telewizji Polskiej.  To jedyna w swoim rodzaju opowieść o wydarzeniach prowadzących do zwycięstwa w sierpniu 1920 roku – tłumaczy prof. Piotr Gliński. Za scenariusz i reżyserię „Wojny Światów” odpowiadają Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski,  muzykę skomponował Krzesimir Dębski.

„1920 – polskie zwycięstwo dla wolności Europy”

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, największą wiktorię w historii polskiego oręża będziemy świętować także pod hasłem „1920 – polskie zwycięstwo dla wolności Europy”.

– Na początku lipca Ministerstwo Obrony Narodowej otrzymało pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. Wkrótce ruszą prace budowlane. Będzie to nowoczesna placówka, która w sposób godny upamiętni bohaterów broniących Ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie defilada, która odbędzie się 15 sierpnia o godz. 15.00 na warszawskiej Wisłostradzie. Obok żołnierzy Wojska Polskiego i nowoczesnego uzbrojenia będziemy mogli zobaczyć m. in. czynną replikę pierwszego polskiego pojazdu pancernego zbudowanego na bazie Forda T przez inżyniera Tadeusza Tańskiego. Także 15 sierpnia o godz. 12.00 na Placu Piłsudskiego tradycyjnie odbędzie się uroczysta odprawa wart – podkreślił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Instytucje kultury z całej Polski włączają się w obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz Biurem Programu „Niepodległa” oraz innymi instytucjami kultury z całej Polski przygotowało kilkadziesiąt wydarzeń upamiętniających zwycięską Bitwę Warszawską. W tym m.in.:

• 23 lipca Muzeum Narodowe w Krakowie – wystawa „1920. Cud Wisły”

• 24 lipca Zamek Królewski w Warszawie – pokaz jednego obrazu Jana Henryka Rosena

• 31 lipca Muzeum Łazienki Królewskie – dwie wystawy plenerowe „Bitwa Warszawska 1920 r. gwarantem pokoju w Europie” oraz „Za naszą i waszą wolność. Sojusz polski-ukraiński 1920 roku”

• 8 sierpnia Muzeum Narodowe w Poznaniu – „Pełna chwały i męstwa działalność bojowa…” Wojska wielkopolskie w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego”

• 13 sierpnia Muzeum Narodowe w Warszawie – wystawa „Fotorelacje. Wojna 1920” (zrealizowany w ramach Programu „Niepodległa”)

• 14 sierpnia Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej – wystawa „Udział oddziałów Błękitnej Armii w wojnie polsko-bolszewickiej. Lwów 1920″

• 14 sierpnia specjalny koncert w Centrum Sztuki Współczesnej

• 20 sierpnia Muzeum Dom Rodziny Pileckich – lokalne obchody Stulecia.

Poszukiwanie pamiątek sprzed lat

„Niepodległa” zaprasza także Polaków do poszukiwania w najbliższym otoczeniu pamiątek i  upamiętnień, nawiązań do wydarzeń sprzed stu lat, sfotografowania ich i opublikowania w  mediach społecznościowych z hasztagiem #wiktoria1920. Mogą to być pamiątki rodzinne, przedmioty codziennego użytku, kapliczki, nazwy ulic czy inne obiekty, które skojarzą się nam z tamtymi wydarzeniami. Wybrane zdjęcia wykorzystamy do stworzenia wielkoformatowego kolażu, na którym powstanie hasło „Wiktoria 1920” składające się z dziesiątek zdjęć. 

Konkurs literacki

Trwa również konkurs literacki „1920”, którego celem jest stworzenie literackiej panoramy roku 1920. Biuro Programu „Niepodległa” czeka na prace literackie, które mogą być na przykład w formie kryminału, romansu, czy opowiadania szpiegowskiego.

– Efektem konkursu będzie antologia z nagrodzonymi pracami oraz opowiadaniami napisanymi przez jurorów konkursu, popularnych polskich autorów. Zysk ze sprzedaży publikacji zostanie przekazany Fundacji „Nasze Dzieci”, działającej przy Klinice Onkologii w „Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”. Fundacja obejmuje opieką dzieci walczące z chorobą nowotworową, nie tylko podczas leczenia szpitalnego, ale podczas całej choroby – zapowiedział Wojciech Kirejczyk, wicedyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

„W całej Polsce będzie organizowane kilka tysięcy najróżniejszych imprez i wydarzeń upamiętniających”

Na początku sierpnia Biuro Programu „Niepodległa” ogłosi wyniki  naboru do programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” – Wiktoria 1920. Dzięki niemu 2 mln zł zostanie przeznaczone na realizację wydarzeń upamiętniających Bitwę Warszawską. 

– W całej Polsce będzie organizowane kilka tysięcy najróżniejszych imprez i wydarzeń upamiętniających – dodał wicepremier Piotr Gliński podsumowując programy grantowe Biura Programu „Niepodległa”.

Dodatkowo w 2020 roku w koordynowanym przez Departament Dziedzictwa Kulturowego MKiDN Priorytecie 1 Programu rozpoczęto realizację 13 nowych projektów, na które przeznaczono blisko 2,8 mln zł. Równolegle prowadzone będą działania w ramach 15 projektów kontynuowanych z lat poprzednich. Tegoroczny nabór w Schemacie 2C Programu na projekty własne wojewodów dotyczył tematu Bitwy Warszawskiej. Wpłynęło w nim 26 wniosków z 15 województw na łączną kwotę 2 735 976 PLN. Obecnie trwa ocena merytoryczna wniosków, spodziewane ogłoszenie wyników na początku sierpnia br.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach organizowanych dla upamiętnienia Bitwy Warszawskiej w załączeniu.

Materiały

Kalendarz 100 rocznica bitwy Warszawskiej
20200728_Kalendarz_100_rocznica_bitwy_Warszawskiej_.pdf 0.17MB

Dodaj komentarz