Toruń. Będzie mural Ciechowskiego

Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstaje mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.

Mural powstaje na udostępnionym przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika budynku, w którym mieści się Księgarnia PWN. Obraz przedstawia twarz muzyka, napisy: „Obywatel GC” i „Grzegorz Ciechowski” oraz cytat z jednej z najważniejszych piosenek artysty „Nie pytaj o Polskę”: „Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej”. Autorem projektu jest dr Robert Manowski – grafik, projektant, animator filmowy, twórca identyfikacji wizualnych i filmów wideo, założyciel i rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Wykonawcą prac jest Mateusz Małkiewicz. Mają one zostać zakończone do 1 grudnia 2020 r.

Mural powstaje w związku ze zbliżającymi się dorocznymi Dniami Grzegorza Ciechowskiego, które odbywają się zawsze w grudniu, w terminie bliskim rocznicy śmierci artysty. Tegoroczne wydarzenia, z powodu pandemii będą znacznie skromniejsze, jednak mural pozostanie trwałym śladem upamiętniającym związanego z Toruniem wybitnego rockmana. Inicjatorką stworzenia muralu jest wdowa po Grzegorzu Ciechowskim Anna Skrobiszewska.

Grzegorz Ciechowski swoją karierę wokalisty, instrumentalisty, kompozytora i autora tekstów rozpoczął w latach 80. w Toruniu. To tu powstał zespół Res Publica, później przekształcony w Republikę. Wielka charyzma lidera, wyrazisty czarno-biały image, świetna muzyka i literackie teksty sprawiły, że formacja szybko podbiła serca fanów w całej Polsce, stając się jednym z najważniejszych zjawisk tzw. nowej fali. Przed Klubem Od Nowa, gdzie zespół miał próby i gdzie koncertował, gromadziły się tłumy. Po wydaniu dwóch płyt: „Nowe sytuacje” i „Nieustanne Tango”, w wyniku konfliktu w zespole, formacja rozpadła się, a Grzegorz Ciechowski wyjechał do Warszawy, kontynuując solową karierę jako Obywatel GC i Grzegorz z Ciechowa. Na początku lat 90. jednak muzycy Republiki spotkali się znowu i postanowili reaktywować zespół (do wspólnego grania nie zdecydował się wrócić jedynie basista Paweł Kuczyński, którego zastąpił Leszek Biolik). Powstały kolejne znakomite płyty, które zapisały się w historii polskiego rocka. 22 grudnia 2001 r. błyskotliwą karierę Republiki przerwała śmierć Grzegorza Ciechowskiego. Muzyk zmarł w wyniku powikłań podczas operacji serca.

Od 2002 r. w toruńskim Klubie Od Nowa odbywa się co roku Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego, połączony z wręczeniem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia imienia muzyka. Od kilku lat do tych wydarzeń dołączają inne, składające się na Dni Grzegorza Ciechowskiego, pokazujące, że twórczość artysty inspiruje do dzisiaj i że wciąż jest liczne grono fanów twórcy „Białej flagi” i „Telefonów”.

Powstanie muralu sfinansowane zostało ze środków Gminy Miasta Toruń w kwocie 18 tys. zł.

źródło: komunikat UM Toruń; https://www.torun.pl/pl/bedzie-mural-ciechowskiego

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz