Przetarg na obsługę nowych linii autobusowych dla 5 gmin Aglomeracji Wrocławskiej

Wrocław współpracuje z gminami aglomeracji na rzecz rozwijania wspólnego transportu zbiorowego. Dlatego w 2021 r. pojawi się kilka nowych linii strefowych.

11 grudnia 2020 r. Wrocław ogłosił postępowanie przetargowe, które ma wyłonić operatora do obsługi dziewięciu nowych linii strefowych i jednej linii podmiejskiej. Linie te połączą Wrocław z gminami Czernica, Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Siechnice i Żórawina.

– Bardzo się cieszę, że nasza współpraca z gminami aglomeracji na rzecz rozwoju wspólnego transportu zbiorowego ma się bardzo dobrze. Kilka dni temu ogłosiliśmy przetarg na obsługę nowych linii autobusowych dla 5 gmin Aglomeracji Wrocławskiej. Aktualnie jesteśmy w trakcie wyłaniania operatora, który obsłuży 9 nowych linii strefowych i 1 linię podmiejską

– mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i dodaje:

– Wspomniane linie będą obsługiwane przez 18 autobusów – klimatyzowanych i przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami, które będą zatrzymywać się łącznie na 158 przystankach. Dziennie wprowadzimy ponad 350 kursów, z których skorzysta szacunkowo ponad 1400 pasażerów. W ramach 5-letniej umowy autobusy pokonają ok. 7 mln wozokilometrów.

Kąty Wrocławskie

Sześć linii (907, 909, 927L, 927P, 933 i 947) połączy Wrocław z miejscowościami na terenie gminy Kąty Wrocławskie, a linie podmiejskie zastąpią te dotychczas istniejące.

Nowe linie zapewnią dojazd do węzłów przesiadkowych przy obecnych (Oporów) i planowanych (Nowy Dwór pętla) pętlach tramwajowych, z których będzie można kontynuować podróż w kierunku centrum miasta z dużo większą częstotliwością niż obecnie.

Zyskają również mieszkańcy Wrocławia, a szczególnie osiedli zlokalizowanych przy ulicy Gagarina, gdzie planowany jest nowy przystanek autobusowy umożliwiający dojazd liniami strefowymi do pętli Nowy Dwór.

Gmina Czernica

Nowa linia podmiejska 920 połączy pętlę Wojnów znajdującą się na terenie gminy Czernica z Galerią Dominikańską. Linia zapewni mieszkańcom Czernicy możliwość kontynuowania podróży, którą rozpoczną z miejscowości na terenie gminy bezpłatnymi liniami G alternatywną trasą wobec linii 115, 118, 845 i 855.

Linia zapewni również bezpośrednie połączenie Galerii Dominikańskiej z osiedlami i obiektami znajdującymi się wzdłuż ul. Na Grobli, będzie również dodatkowym połączeniem dla mieszkańców Opatowic oraz – na mocy porozumienia z gminą Siechnice – Trestna i Blizanowic korzystających obecnie z linii 120.

Gmina Żórawina przez Kobierzyce i Siechnice

Nowe połączenia pojawią się również pomiędzy Wrocławiem i gminą Żórawina przez Kobierzyce i Siechnice.

Linia 903

Linia 903 połączy miejscowości w gminie Żórawina oraz Biestrzyków (gmina Siechnice) z pętlą tramwajową Gaj i Tarnogaj. Wzmocni również komunikację na osiedlu Ołtaszyn zapewniając szybkie połączenia do pętli tramwajowych.

Linia 913

Linia 913 umożliwi dojazd mieszkańcom gminy Żórawina oraz miejscowości Wysoka (gmina Kobierzyce) z pętlami tramwajowymi Park Południowy i Krzyki będąc wsparciem dla miejskiej linii 112.

Dodatkowo zmodyfikowana zostanie trasa linii 612 łączącej wrocławskie Krzyki z rejonem Dworca Autobusowego i kolejowego Wrocław Główny.

W okolicach Dworca Autobusowego przystanki końcowy i początkowy zostaną przeniesione na ul. Suchą, niedaleko przystanków linii gminnej 862 organizowanej przez gminę Kobierzyce. Ma to ułatwić mieszkańcom Kobierzyc korzystanie z obu połączeń.

Linia 612

Od przystanku Partynice linia 612 pojedzie przez nieobsługiwaną obecnie przez dzienną komunikację ulicę Wyścigową dowożąc pasażerów do przystanku w pobliżu pętli tramwajowej Park Południowy i zakończy swoją trasę na pętli tramwajowej Krzyki. Na samej pętli jej miejsce postojowe zostanie wyznaczone tuż obok linii 112, zapewniając pasażerom, którzy chcą podróżować do miejscowości Wysoka lub ulicy Kutrzeby i Parafialnej we Wrocławiu, odjazdy z jednego przystanku.

Autobusy pojadą w czerwcu

Do obsługi powyższych linii wybrany wykonawca wprowadzi 18 autobusów. Wszystkie będą klimatyzowane, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, pomalowane w charakterystyczne wrocławskie barwy oraz wyposażone w bogaty system informacji pasażerskiej ułatwiający identyfikację autobusów przez pasażerów. Każda z linii będzie miała swój kolor (nawiązujący do herbów gmin) prezentowany na zewnętrznych wyświetlaczach autobusów i wewnętrznym wyświetlaczu LCD.  

Otwarcie ofert planowane jest na styczeń, a rozpoczęcie kursowania nowych linii na czerwiec 2021 r.

Oprac. Es.

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz