Poznań. Osocze ozdrowieńców nadal pilnie potrzebne

W minionym tygodniu w poznańskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oddało osocze 19 osób (do piątku). To nadal zbyt mało, by zapewnić leczenie wszystkim chorym, którzy pilnie potrzebują pomocy ozdrowieńców. Dlatego pracownicy RCKiK proszą o kontakt wszystkich, którzy przeszli Covid-19 i mogą zostać dawcami.

Zdjęcie przedstawia wnętrze RCKiK, trzy czerwone fotele, puste, czekają na dawców - grafika artykułu
Każdy ozdrowieniec musi się wcześniej skontaktować z Działem Dawców w celu ustalenia terminu wizyty

RCKiK w Poznaniu pobiera osocze metodą plazmaferezy, która pozwala otrzymać nawet do 3 jednostek plazmy od jednego dawcy. Do leczenia jednej osoby chorej na Covid-19 potrzeba ok. 1-2 jednostek – w zależności od tego, jak wysokie jest tzw. miano, czyli stężenie przeciwciał w osoczu. Łatwo więc wyliczyć, że osocze od 19 dawców, którzy przyszli do poznańskiego RCKiK od 26 do 30 października, pomoże maksymalnie 57 chorym. Tymczasem w szpitalu im. J. Strusia leży ich obecnie blisko 400. 

– Zapotrzebowanie na osocze jest bardzo duże, w poniedziałek praktycznie nie mieliśmy już żadnych zapasów, w weekend wydaliśmy prawie wszystko – mówi dr n. med. Hanna Skalisz, zastępca dyrektora do spraw medycznych RCKiK w Poznaniu. – Zostało nam niewiele jednostek, które możemy wydać pacjentom z grupą krwi zero. Tymczasem największe zapotrzebowanie jest na grupę A. Osocze od dawcy, który posiada przeciwciała przeciw koronawirusowi poprawia stan kliniczny chorego. Dlatego zachęcam wszystkich ozdrowieńców, by zastanowili się nad podzieleniem się osoczem. 

Dawcy muszą jednak spełniać podstawowe warunki:

  • Muszą to być osoby, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe. 
  • Także osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (i dysponują wynikiem badania RNA SARS-CoV-2, który potwierdził zakażenie lub dodatnim wynikiem przeciwciał anty-SARS-CoV-2). 
  • Od zakończenia przez nie izolacji musi minąć co najmniej 28 dni.
  • Tyle samo czasu – 28 dni – musi upłynąć od ustąpienia objawów zakażenia SARS-CoV-2. 
  • Osocze mogą oddać tylko osoby, które są w wieku 18-60 lat i nie chorują przewlekle 
  • Oraz nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.

Kobiety, które były w przeszłości w ciąży, mają dodatkowo wykonywane badania na obecność przeciwciał anty-HLA. Jeśli okaże się, że je posiadają – nie mogą oddać osocza, ponieważ mogłoby ono być niebezpieczne dla chorych. 

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/osocze-ozdrowiencow-nadal-pilnie-potrzebne,155095.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz