Jordanki mają pięć lat

W sobotę, 12 grudnia 2020 r. minie równo 5 lat od otwarcia Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Przez ten czas odbyły się tu setki wydarzeń: koncertów, spektakli, festiwali, konferencji.

Jubileusze świętuje się w hucznej atmosferze z udziałem gości, przyjaciół, najbliższych. Dziś jednak nastał czas, kiedy gościnne progi naszych sal muszą jeszcze poczekać, aż znów zabrzmi muzyka, wypełni je głos aktorów, oklaski publiczności – piszą do odbiorców na stronie internetowej pracownicy Centrum.

Przez pół dekady działalności na scenie Jordanek wystąpiły wszystkie najważniejsze gwiazdy rodzimej sceny muzycznej oraz wielu zagranicznych twórców. Wystarczy wspomnieć, że gościli tu m.in. Sting (rejestracja koncertu promującego płytę), Goran Bregović czy Lisa Stansfield. Scena świetnie nadaje się także do prezentacji tanecznych i teatralnych. Mają tu też miejsce główne wydarzenia dwóch międzynarodowych festiwali filmowych: Tofifest oraz Camerimage (który wrócił do Torunia w 2019 r.). Salę wykorzystywano również do prezentacji spektakli w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt”. Możliwości budynku przyciągają organizatorów konferencji i kongresów. Konstrukcja bydynku pozwala również na organizowanie wydarzeń plenerowych. Co ważne, budynek jest również siedzibą Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, która tu koncertuje i odbywa próby.

Oprócz ciekawego programu, odbiorców przyciąga nietuzinkowa architektura, łącząca ducha gotyckiej cegły z nowoczesnością. Budynek zaprojektowany został przez hiszpańskiego architekta Fernando Menisa. Swoim ceglanym wnętrzem nawiązuje do znajdującej się tuż obok toruńskiej starówki. Obiekt był wielokrotnie nagradzany. Został m.in. uznany jednym z 7 Nowych Cudów Polski przez National Geographic. Ponadto zdobył nagrodę za „najlepszy projekt kulturalny” przyznany na Światowym Festiwalu Architektury w Barcelonie 2010.

Budynek mieści Salę Koncertową (1012 m2 dla 882 widzów) oraz Salę Kameralną (315m2 dla 287 widzów), które mogą być ze sobą połączone. Dzięki wykorzystaniu mobilnych widowni w obu salach mogą odbywać się imprezy na płaskiej podłodze tj. duże koncerty, targi, prezentacje samochodów. Akustyka Sali Koncertowej może być modyfikowana dzięki użyciu mobilnych sufitów, zaś Sala Kameralna jest wyposażona w system kinowy 3D. Ponadto Centrum posiada trzy modularne sale konferencyjne, restaurację, profesjonalny press room, studio nagrań i podziemny parking dla 185 samochodów. Nowoczesne rozwiązania z zakresu akustyki i kształtowania powierzchni widowni sprawiają, że centrum jest doskonałym obiektem dla organizatorów wszelkiego rodzaju eventów, zarówno dużych wydarzeń kulturalnych, kongresów, konferencji, targów, jak i mniejszych wydarzeń branży MICE.

Naszą ambicją jest, aby w kolejnych latach móc zapewnić przynajmniej tak samo bogatą ofertę kulturalną, zachowując przy tym najwyższą jakość. Już dziś CKK Jordanki jest ważnym miejscem na mapie regionu i Polski. Choć na naszych scenach gościła już niejedna gwiazda, jeszcze wielu kolejnych artystów z radością ugościmy – czytamy na stronie CKK Jordanki (przejdź na stronę, aby dowiedzieć się więcej o obiekcie i jego ofercie).

Operatorem obiektu jest miejska spółka celowa Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki Sp. z o.o., utworzona 18 kwietnia 2013 roku, której całkowitym udziałowcem jest Gmina Miasta Toruń.

źródło: komunikat UM Toruń; https://www.torun.pl/pl/jordanki-maja-piec-lat

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz