Jak Poznań przyciąga firmy z branży IT?

Stolica Wielkopolski to dobra lokalizacja do prowadzenia biznesu IT między innymi dzięki dostępowi do wykwalifikowanej kadry, różnorodnej ofercie edukacyjnej oraz infrastrukturze. Potwierdza to raport „Potencjał inwestycyjny sektora IT w Poznaniu” opracowany dla Miasta przez ManpowerGroup.

Na zdjęciu widać nowoczesną bryłę jednego z poznańskcih biurowców. Na pierwszym planie, przed budeynkiem, zieleń i drewaniane stoły i krzesła. - grafika artykułu
Jak Poznań przyciąga firmy z branży IT?

Poznań to jeden z najważniejszych ośrodków biznesowych na mapie Polski. Chętnie lokują tu swój kapitał firmy krajowe, jak i zagraniczne, w tym te operujące w sektorze IT. W stolicy Wielkopolski działa 115 centrów usług wspólnych dla biznesu, spośród nich 30 związanych jest właśnie z obszarem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Zatrudniają one ponad 8 tys. pracowników. Firmy mają tu dostęp do wykwalifikowanej kadry i atrakcyjnej powierzchni biurowej, a także wsparcie ze strony Miasta na każdym etapie inwestycji.

– W stolicy Wielkopolski stawiamy na nowoczesne technologie, ponieważ wiemy jak ogromne znaczenie mają one dla innowacyjnej gospodarki. Raport opracowany przez ManpowerGroup potwierdza, że obrany przez nas kierunek przynosi dobre efekty. Pracodawcy IT w Poznaniu kontynuują rozwój, zwiększają zatrudnienie i realizują nowe projekty. Zachęcam do zapoznania się z raportem, który przybliża klimat poznańskiego rynku IT, wskazuje jego atuty oraz przedstawia prognozy na przyszłość – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Dokument powstał na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych wśród pracodawców i pracowników poznańskiego sektora IT.  Zebrane dane zestawiono m.in. z oficjalnymi statystykami krajowymi i lokalnymi oraz wewnętrznymi zbiorami danych firmy opracowującej raport.

Niemal 90 proc. firm IT w Poznaniu planuje zwiększyć zatrudnienie 

Mimo pandemii zapotrzebowanie na usługi informatyczne wciąż rośnie nie tylko na polskim, ale także na europejskim rynku. Według raportu „Potencjał inwestycyjny sektora IT w Poznaniu”, dzięki wzrostowi znaczenia wszelkich wirtualnych aktywności, branża IT jest jedną z tych, które – pomimo wywołanych sytuacją epidemiczną zawirowań gospodarczych – znalazły dla siebie przestrzeń do rozwoju. Dlatego nie dziwi, że w Poznaniu aż 87% ankietowanych pracodawców IT zamierza w ciągu roku zwiększyć zatrudnienie.

Jednym z elementów gwarantujących dobre warunki do rozwoju biznesu jest dostęp do wyspecjalizowanych pracowników. W stolicy Wielkopolski działa 7 uczelni, które kształcą ponad 12 tys. studentów kierunków IT/ICT oraz inżynieryjno-technologicznych.- Pod względem oferty edukacji Poznań jest miastem zupełnie wyjątkowym w skali całego kraju. Jako ośrodek akademicki słynie nie tylko z jakości nauczania, ale także z bardzo szerokiej oferty kierunków kształcenia, nieporównywalnej z innymi miastami – czytamy w raporcie.

Na dobry klimat inwestycyjny w Poznaniu wpływa także wsparcie, jakie oferuje Miasto, które pomaga przedsiębiorcom już na etapie wyboru lokalizacji, ale nie tylko.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z pracodawcami z branży IT i zapewniamy im kompleksowe wsparcie. W ostatnich latach rozwinęliśmy nasze działania w zakresie employer brandingu poznańskich inwestorów, ale także zaangażowaliśmy się w kilkanaście wydarzeń branżowych, które miały miejsce w Poznaniu. We współpracy z firmami IT zorganizowaliśmy już dwie edycje konferencji dla specjalistów Pozitive Technologies. Trzecia odbędzie się w listopadzie 2021 roku. Mamy świadomość, że studenci poznańskich uczelni są doceniani na rynku pracy, a społeczność skupiona wokół branży IT świetnie się rozwija. Wierzymy, że dzięki wymianie doświadczeń pomiędzy biznesem, uczelniami i samorządem, możemy budować potencjał inwestycyjny Poznania – mówi Katja Lożina, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów.

Pozyskiwanie kandydatów – zarobki i benefity

Istotną częścią raportu „Potencjał inwestycyjny sektora IT w Poznaniu” jest także analiza sposobów pozyskiwania kandydatów. Pomimo trudności, które wiele podmiotów odczuwało wiosną 2020 roku, trend wzrostowy w zarobkach w branży IT nie uległ załamaniu, a na niektórych poziomach doświadczenia (zwłaszcza tych wyższych) rywalizacja dodatkowo się zaostrzyła. Zarobki wahają się, w zależności od zajmowanego stanowiska – od 4,5 tys. zł (Junior Tester Manualny) do 19 tys. zł (Senior Java Developer).

Ponadto mimo że branża IT była dobrze przygotowana na lockdown i szybko przystosowała się do trybu zdalnego, praca z domu znajduje się wśród najczęściej wymienianych przez firmy benefitów (97 proc.) oferowany pracownikom.

Raport „Potencjał inwestycyjny sektora IT w Poznaniu” jest bezpłatny i ogólnodostępny w wersji polskiej i angielskiej. Jego pełną wersję można pobrać poniżej lub na stronie Poznań.pl.

Poznań – najdynamiczniej rozwijające się miastem w Polsce

Poznań jako miasto przyjazne inwestorom był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. W kwietniu 2021 roku, podczas dorocznej konferencji CEE Business Services Summit&Awards Miasto Poznań zwyciężyło w kategorii „najbardziej dynamicznie rozwijające się miasto w Polsce”.

W rankingu Perły Samorządu Dziennika Gazety Prawnej 2020 Poznań otrzymał prestiżowy tytuł „Lidera dobrych praktyk” w kategorii „Praca”. Jurorzy docenili działanie na rzecz przyciągania i zatrzymania wysokiej klasy specjalistów oraz budowanie wizerunku i strategii promocji miasta w oparciu o rozwój specjalizacji branżowej w szeroko pojętym IT.

Ponadto Miasto Poznań zostało zwycięzcą Konkursu Smart City w kategorii miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Kapituła wyróżniła stolicę Wielkopolski za realizację idei inteligentnego miasta, wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań oraz skuteczne zarządzanie zasobami i strategią rozwoju na rzecz poprawy życia mieszkańców w zakresie transportu, infrastruktury, energetyki, gospodarki przestrzennej oraz środowiska.

JZ/BOI

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/jak-poznan-przyciaga-firmy-z-branzy-it,164564.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz