Dzień Solidarności i Wolności w Poznaniu

Stolica Wielkopolski świętuje 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. W imieniu mieszkańców miasta kwiaty pod pomnikiem na placu Mickiewicza złożyli Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. 

Plac Mickiewicza. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania i Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta idą za strażnikiem miejskim, trzymającym wiązankę - grafika artykułu
W 40. rocznicę porozumień sierpniowych poznaniacy złożyli kwiaty pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa, tegoroczne obchody mają ograniczony charakter – cała uroczystość odbyła się przy udziale ograniczonej liczby osób, a jedynym pocztem sztandarowym był poczet Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność. Po mszy w kościele oo. dominikanów kwiaty złożono pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r.

– Cztery elementy zdecydowały o fenomenie powstania, a potem zwycięstwa „Solidarności” – mówił Jarosław Lange, przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”. – Pierwszy z nich to wybór papieża Polaka – kardynała Wojtyły. Drugi element to masowość i ogromna solidarność serc i umysłów ludzi. Trzeci, równie ważny, to wielkie dążenie do wolności, najpierw tej w wymiarze indywidualnym, a później zbiorowym. Ostatni, czwarty element, to ogromne pragnienie zmiany swojego życia na lepsze, dbałość o godność człowieka. 

W imieniu mieszkańców Poznania kwiaty złożył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.

Z okazji okrągłej rocznicy zarząd regionu wielkopolskiej „Solidarności” uruchomił zbiórkę na pomoc obywatelom Białorusi. – Solidarność narodziła się w Polsce, ale promieniowała i promieniuje również poza granicami naszego kraju – podkreślał Jarosław Lange,

W 1980 roku rząd PRL zawarł cztery porozumienia z komitetami strajkowymi. Porozumienie, które 31 sierpnia podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, pozwoliło m.in. na zarejestrowanie NSZZ „Solidarność” i zakończyło strajk w Stoczni Gdańskiej. Było też zapowiedzią końca komunistycznych rządów w Polsce. 

W 2005 roku dla uczczenia podpisania porozumień sierpniowych ustanowiono Dzień Solidarności i Wolności – to polskie święto państwowe po raz pierwszy obchodzone było w 25. rocznicę wydarzeń w Gdańsku. 

źródło:komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/dzien-solidarnosci-i-wolnosci-w-poznaniu,152216.html

Dodaj komentarz