Pandemia sprzyja cyberprzestępcom

Tak zwana pandemia, a raczej decyzje podejmowane odgórnie za ubezwłasnowolnione społeczeństwo, zmieniające diametralnie dotychczasowe życie, rzekomo w imię jego ratowania, oprócz odbierania przedsiębiorcom możliwości uczciwego zarabiania właśnie na to tak często przez rządzących przywoływane życie oraz nasilenia zjawiska inflacji, ma jeszcze jeden bardzo dotkliwy dla finansów obywateli aspekt. Z powodu nakazu życia zdalnego, związanego z elektronicznym załatwianiem wszystkich codziennych spraw, lawinowo rośnie liczba cyberprzestępstw. Co potwierdzają niestety policyjne statystyki.       

             
Coraz więcej osób traci zgromadzone na kontach bankowych oszczędności. I raczej chroniczne niedotlenienie mózgu oraz ilość bakterii, wirusów i grzybów, które go atakują z powodu noszenia tak modnych w sezonie koronawirusowym maseczek, nie pomoże ustrzec się obywatelom przed coraz sprytniej zastawianymi sidłami przez przestępców w sieci. Zaburzenia koncentracji i logicznego myślenia oraz otępienie i utrata czujności są sprzymierzeńcami cyberoszustów, a na policję nie ma co liczyć, jest po prostu w większości przypadków bezradna.               

I nie chodzi wcale o to, że funkcjonariusze zajęci są teraz głównie wyłapywaniem obywateli bez masek i niestosujących się do innych absurdalnych ograniczeń, ale jak twierdzi w wypowiedzi w portalu gazetalubuska.pl naczelnik wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zielonogórskiej policji wszystkiemu winne są mało elastyczne przepisy prawa, których zmiany nie idą w parze z niezwykłymi możliwościami coraz bardziej powszechnie dostępnego internetu:       

 
,,Przestępcy korzystają z serwerów w wielu krajach. Ściganie utrudniają różnice legislacyjne między państwami, co powoduje, że wydobycie danych teleinformatycznych trwa wiele miesięcy. Przestępcy natomiast – w przeciwieństwie do policji czy prokuratury – nie mają ograniczeń finansowych i nie muszą się liczyć z przepisami prawa”.        

Skala problemu jest już zatrważająca. Jak czytamy w portalu gazetalubuska.pl tylko w Zielonej Górze policja otrzymuje codziennie 2-3 zawiadomienia dotyczące tego typu przestępstw w sieci, a tylko w styczniu i lutym tego roku takich zgłoszeń było już … 106. Ale jak tu być czujnym skoro nie dosyć, że możliwości internetu zmieniają się dosłownie z dnia na dzień, to jeszcze przez koronawirusową psychozę żyć normalnie się nie da.                      
Jak się nie dać cyberprzestępcom na stronie:        
https://gazetalubuska.pl/wielka-fala-oszustw-internetowych-zielonogorska-policja-ostrzega-mieszkancow/ar/c1-15501411

Opracowanie BC 
Źródło:   

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz