Co otrzymali ratownicy Służby SAR zamiast obiecanej kilka lat temu podwyżki?

Pracownicy budżetowej jednostki Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR od dawna liczyli na zmiany nieadekwatnego według nich do stawianych wymagań oraz obowiązków wynagrodzenia i doczekali się, ale niestety trudno mówić nie tylko o pełni szczęścia, ale nawet jakimkolwiek zadowolniu tej grupy zawodowej, bowiem jak donosi Dziennik Baltycki wynagrodzenie ratowników zostało o 5 procent… obniżone.       

Winę za ten stan rzeczy, który jak wynika z pisma przesłanego przez związki zawodowe do mediów jakoś ratownikom morskim nie bardzo przypadł do gustu, ponosi odgórne okrojenie środków na płace o blisko pół miliona złotych, co wymogło na dyrekcji jednostki konieczność obcięcia ratownikom dodatku motywacyjnego. Mniejsza pula na SAR dziwi tym bardziej, że od ponad roku temat ratowaniu zdrowia i życia nie schodzi politykom z ust. Znowu okazało się jednak, że politycy robią co tylko mogą, ale jedynie w przypadku wcale nie najbardziej czyniącego spustoszenie w narodzie zagrożenia chorobą covid.       

    
Jak wynika z pisma przedstawicieli związków zawodowych ratowników morskich zatytułowanego wymownie ,,Protest” zostali oni przez rządzących szczególnie wyróżnieni i nie ma chyba w całym kraju innej budżetowej grupy zawodowej, która zamiast oczekiwanych podwyżek została nagrodzona obniżką i tak już skandalicznie niskiego uposażenia: ,,Płace marynarzy, oficerów, ratowników i pracowników administracji są na bardzo niskim poziomie, a niektórych wręcz na poziomie najniższej płacy krajowej”.              

Portal dziennikbaltycki.pl przytoczył  na poparcie tej tezy przykład propozycji wynagrodzenia dla ratownika morskiego w ogłoszeniu o naborze prowadzonym właśnie w Ustce. Stawka wynosi … 3050 zł brutto. Trudno więc się dziwić wieloletniej batalii ratowników o poprawę warunków płacowych, którzy jak czytamy w portalu dziennikbaltycki.pl już dawno ,,wyliczyli, że zarabiają mniej niż „kasjerki w markecie” „.           

Związki zawodowe zrzeszające pracowników SAR-u domagają się wreszcie godnych zarobków odpowiednich do wymagającej poświęcenia pełnej niebezpieczeństw pracy, w której chodzi o ludzkie życie: ,,Państwo polskie oszczędza na bezpieczeństwie ludzi pracujących na morzu i korzystających z rekreacji na Bałtyku. Jak długo rząd, osoby sprawujące władzę będą ignorowały problemy, głównie płacowe, pracowników Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa?”. Ratownicy morscy przedkładający bezpieczeństwo oraz ludzkie zdrowie i życie ponad wszystko nie zamierzają jednak stosować ostrych form nacisku: ,,Nie potrafilibyśmy zostawić osoby będącej w potrzebie bez pomocy”.          

Wobec tak niezasłużonego potraktowania postanowili jednak nagłośnić poprzez media bulwersującą środowisko sprawę obniżek płac i swoją dramatyczną sytuację, mając nadzieję w ten sposób skierować łaskawe spojrzenie władzy składającej jeszcze w 2018 roku deklaracje, jak się okazało bez pokrycia podwyżek wynagrodzeń, na ten nabrzmiały od dawna problem. Pisma Krajowej Sekcji Morskiej NSZZ Solidarność w tej sprawie do resortu infrastruktury jak dotąd nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Związki zawodowe są więc zdeterminowane aby nie odpuszczać i głos niezadowolenia tej grupy zawodowej coraz bardziej wzmacniać.          

Jak czytamy w portalu dziennikbaltycki.pl sytuacja ignorowania przez rządzących od lat problemu w ratownictwie morskim powoduje ucieczkę świetnie wyszkolonych, doświadczonych w pracowników w sile wieku z zawodu oraz brak młodego narybku, dla którego oferowane płace i inne warunki zatrudnienia nie są po prostu atrakcyjne. To może spowodować wkrótce zapaść w ratownictwie morskim, szczególnie, że już na chwilę obecną średnia wieku osób, których zadaniem jest ratowanie życia na morzu wynosi, w niektórych grupach zawodowych ok. 60 lat, a nie brakuje i takich, które od dawna są już w wieku emerytalnym.          

Trudno oprzeć się wrażeniu, że ratowanie zdrowia i życia w naszym kraju jest ściśle związane z interesem politycznym, a nie prawdziwą troską o obywateli.        

Opracowanie BC 


Źródło:    

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz