Startups going international – bezpłatna międzynarodowa giełda kooperacyjna online… z komentarzem.

Izba Gospodarcza Śląsk zaprasza startupy i doświadczone firmy z województwa opolskiego w dniu 2 września 2020 r. do udziału w bezpłatnych międzynarodowych spotkaniach online. Podczas giełdy nie ma ograniczenia branżowego. Wydarzenie ma na celu nawiązanie nowych kontaktów biznesowych, wymianę doświadczeń oraz zdobycie wiedzy i inspiracji do dalszego rozwoju swojej firmy.
 
W spotkaniach wezmą udział przedsiębiorcy (startupy oraz doświadczone firmy) m.in. z Niemiec, Indii, Bułgarii, Irlandii, Rumunii. 
 
To niepowtarzalna okazja do nawiązania współpracy z firmami z wielu krajów Europy i świata bez wychodzenia z domu i bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów!
 
Zarejestruj się. Stwórz profil swojej firmy, zaprezentuj swoje produkty, projekty, usługi lub potrzeby biznesowe, określ czego i kogo szukasz do współpracy i umów się na spotkania online 1:1. Każde spotkanie potrwa 15 minut. 

Udział jest bezpłatny.
 
Rejestracja trwa do dnia 31 sierpnia 2020 r.
Szczegóły: https://start-ups-going-international.b2match.io/  

Partnerzy m.in.:
IHK Magdeburg
Technologietransfer und Innovationsfoerderung Magdeburg GmbH
Park Naukowo-Technologiczny w Opolu
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki
Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole
Izba Gospodarcza „Śląsk”

Komentarz:

Start-up jest to nowoczesna forma rozwijania jakiegoś biznesu, z reguły poprzez nowości technologiczne lub organizacyjne. Start-up’y powstają szybko i upadają – ale wiele przechodzi w świetne biznesy. Polska myśl techniczna przez lata były na wysokim poziomie… niemiłośiernie drenowana i eksploatowana bez żadnego wynagrodzenia na twórców i Polski.

W ostatnich latach wiele zagranicznych koncernówłatwo zarzuciło swoją sieć na wynalazki powstające w Polsce. Naukowiec jednej z Politechnik opowiadał o międzynarodowym konkursie, organizowanym w Silicon Valley, gdzie Polacy (pracownicy naukowi i studenci) zajęli bardzo prestiżowe miejsce w swojej klasie. Nagroda, jak na polskie warunki, i studenckie kieszenie, była oszałamiająca – wychodziło od 3.000 do 10.000 USD.

Niestety… w regulaminie konkursu był zawarty obowiązek podzielenia się rozwiązaniami technicznymi z organizatorem. Nikt tym za bardzo nie przejmował się. Najważniejsze było zwycięstwo. Po jakimś czasie wynalazek, w świetle prawa, został opatentowany przez jeden z zagranicznych koncernów.

Oczywiście form przejmowania rozwiązań technicznych jest więcej. Na terenie Polski robią to międzynarodowe koncerny oraz państwa.

Czy to znaczy, że nie należy współpracować ?

Oczywiście, że należy współpracować. Ale należy zabezpieczać interesy własne. Ochrona patentowa powinna być również domeną instytucji nadzoru oraz… kontrwywiadu (o ile w Polsce coś takiego istnieje).

Kończąc, życzę wszystkim uczestnikom owocnej wymiany kontaktów i rozwiązań – nie tyle krótkotrwałego zysku ile dlugofalowej współpracy na partnerskich zasadach.

Janusz Perat

źródło: Izba Gospodarcza Śląsk w Opolu

Dodaj komentarz