Lingwistyka kryminalistyczna w walce z hejtem

Odkąd Internet stał się jednym z obszarów życia publicznego obraźliwe wpisy w sieci stały się narzędziem walki politycznej, która dla osiągnięcia i utrzymania władzy często nie przebiera niestety w środkach. Przekraczanie granic w szkalowaniu i dyskredytowaniu przeciwników politycznych coraz częściej spotyka się z przyzwoleniem społecznym. Szczególnie osoby anonimowo wyrażające swoją opinię czują się bezkarne i pozwalają sobie na zbyt wiele. Ale jak się okazuje nawet wtedy kiedy trudno jest ustalić sprawcę, hejter może jednak zostać rozpoznany i ponieść karę. Wszystko za sprawą … lingwistyki kryminalistycznej.              

Wpis podobnie jak wypowiedź ustna nacechowany jest bowiem odmiennym sposobem wyrażania myśli, emocji i poglądów, charakterystycznym dla każdego osobnika, na co wpływ mają pochodzenie, środowisko w jakim dorasta i żyje, wykształcenie, wykonywany zawód, sprawowane funkcje czy wiek. Dzięki idiolektowi, czyli indywidualnym cechom języka, którym się posługujemy, sprawca oszczerczych wpisów choć wydaje się, że nie pozostawił po sobie żadnych śladów, nie jest jednak anonimowy.              

Przekonał się o tym były wiceburmistrz Witnicy, którego Sąd Okręgowy w Gorzowie skazał za oczernianie w sieci  politycznego oponenta witnickiej władzy, sprawującego wcześniej przez 24 lata funkcję burmistrza. Sąd uznał jego winę m.in. na podstawie ekspertyzy biegłych z zakresu lingwistyki kryminalistycznej, którzy przeprowadzili analizę porównawczą szkalujących byłego burmistrza i jego rodzinę anonimowych wpisów internetowych zamieszczanych z wykorzystaniem urzędowej sieci internetowej i służbowego sprzętu, z książką autorstwa byłego zastępcy burmistrza. I choć na swoją obronę miał ingerencję korektora książki, biegli nie mieli żadnych wątpliwości.          

   
A wszystkiemu winien znany jak świat narastający konflikt starej i nowej władzy. Ustępujący z tronu zarzucali panującej ekipie nieudolność poczynań, a ta z kolei odgryzała się obwinianiem o robienie złej roboty przez uporczywe przeszkadzanie.          

Więcej na stronie:           
https://gazetalubuska.pl/byly-wiceburmistrz-witnicy-skazany-za-hejt-sad-orzekl-ze-obrazal-andrzeja-zablockiego-i-jego-bliskich-przewazyla-opinia-bieglych/ar/c1-15464512

Więcej na temat lingwistyki kryminalistycznej na stronie:     https://kryminalistyka.pl/lingwistyka-kryminalistyczna/

Opracowanie BC 
Źródło:    

https://kryminalistyka.pl/lingwistyka-kryminalistyczna/
  • Obraz geralt z Pixabay          
https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz