Fragment studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Rzeszowa
Jest szansa na to, że Rzeszów będzie się rozwijał w sposób bardziej uporządkowany i że mniej osób będzie się skarżyło na chaos przestrzenny. Na wniosek władz miasta powstanie studium zagospodarowania przestrzennego dla całego Rzeszowa. Dokument ma być gotowy za dwa lata. Będzie nad nim pracować Biuro Rozwoju Miasta, a opiniować – komisja, w której większość mają nie związani z samorządem niezależni architekci.
Protest na osiedlu Nowe Miasto przeciwko planom developera, który zdecydował wybudować nowy wieżowiec w tym rejonie. Petycje mieszkańców osiedla Słocina, czy Zalesia. Takie głosy sprzeciwu w ostatnich latach było słychać w wielu miejscach Rzeszowa. Studium zagospodarowania przestrzennego dla całego miasta to szansa na zmianę dotychczasowej polityki przestrzennej Ratusza.
Władze miasta rok temu zaprosiły na spotkanie przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych, developerów i rzeszowskich architektów. Właśnie wtedy prezydent zgodził się na nowy skład komisji architektoniczno-urbanistycznej miasta. Jest w niej większa reprezentacja przedstawicieli Stowarzyszenia Architektów Polskich i Izby Architektów RP.
Maciej Trybus, SARP – W tej komisji profesjonaliści reprezentowani przez nasz samorząd maja większość i liczymy, że planowanie w mieście będzie oparte bardziej na profesjonalnym podejściu, będzie uwzględniać głosy płynące od mieszkańców, od inwestorów i od ruchów miejskich.
Do komisji zostali rekomendowani architekci – odnoszący sukcesy, mający duże doświadczenie i cieszący się uznaniem w środowisku zawodowym. Chwalą inicjatywę prezydenta Rzeszowa – choć ich głos będzie miał tylko charakter opinii – są przekonani, że korzyści odczują wszyscy mieszkańcy.
Dokument będzie podstawą do planów zagospodarowania przestrzennego, gdy powstaną każdy decydując się np. na budowlę domu jednorodzinnego będzie mógł sprawdzić jaka zabudowa może powstać w jego sąsiedztwie w przyszłości. Już teraz każdy mieszkaniec Rzeszowa, ale także developerzy i biznesmeni – mogą składać w urzędzie miasta swoje sugestie dotyczące danego terenu czy osiedla.
Członkowie komisji oceniają, że w wielu miejscach Rzeszowa planowanie przestrzenne wymyka się obecnie spod kontroli. Dokument, który ma pomóc zmienić tę sytuację – ma być gotowy za dwa lata.
Źródło: TVP3 Rzeszów – Aktualności