„Wrocław bez smogu” – miasto szkoli asystentów akcji „Zmień piec”

W Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 przy ul. Legnickiej 65 odbyła się pierwsza część szkolenia dla asystentów akcji „Zmień piec”, którzy wkrótce będą wspierać mieszkańców Wrocławia w procesie wymiany pieca na ekologiczne źródło ciepła z wykorzystaniem miejskich programów dofinansowania.

W środę 10 czerwca przeprowadzono część teoretyczną, na której przyszli asystenci dowiedzieli się m.in. co składa się na kampanię „Wrocław bez smogu” i akcję „Zmień piec”, jaka będzie ich rola i zadania, jakie są warunki skorzystania z programów takich jak: KAWKA Plus, Termo KAWKA czy Lokalny Program Osłonowy oraz czym zajmuje się dział Doradztwa Energetycznego. Na końcu nie zabrakło czasu na sesję pytań i odpowiedzi.

– Państwa rolą będzie wsparcie mieszkańców w całym procesie wymiany pieca. Wszyscy stanowimy dźwignię, która ma spowodować, że 20 tysięcy wrocławian wymieni piece odpowiednio do 2024 i 2028 r. Pamiętajmy, że aż 70% z nich musi to zrobić do 2024 r., więc najbliższe lata są kluczowe, żeby zaopiekować się i poprowadzić mieszkańców w procesie wymiany pieca na nowy system ogrzewania ekologicznego – mówiła podczas szkolenia Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Podczas szkolenia podjęto również tematykę mieszkań komunalnych oraz korzyści dla najemcy komunalnego płynące z szybkiej i samodzielnej wymiany ogrzewania.

– We wrocławskim zasobie komunalnym jest 35 tysięcy mieszkań, to jeden z najwyższych wyników w kraju. Dlatego tak ważne jest, żeby mieszkańcy takich lokali poznali korzyści które mogą otrzymać decydując się na wymianę pieca, np. zwolnienia z czynszu – podkreślił Rafał Guzowski, z-ca dyrektora Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji UMW.

W poniedziałek, 15 czerwca asystenci „Zmień piec” brali udział w części praktycznej szkolenia, którą poprowadzą wrocławscy doradcy energetyczni.

Asystenci „Zmień piec”

Ośmiu asystentów „Zmień piec” wkrótce zacznie wspierać mieszkańców w procesie wymiany nieekologicznych źródeł ogrzewania. Dodatkowo w określonych dniach i godzinach będą pełnić dyżury konsultacyjne dla mieszkańców oraz – w uzasadnionych przypadkach – pomagać w realizacji konkretnych inwestycji.

Asystenci „Zmień piec” będą przede wszystkim pracować na pięciu osiedlach, które wg raportu „Źródła ciepła na paliwo stałe w budynkach mieszkalnych we Wrocławiu”, charakteryzuje najwyższa gęstość występowania źródeł ciepła na paliwa stałe. Osiedlami tymi są: Ołbin, Nadodrze, Przedmieście Oławskie, Przedmieście Świdnickie oraz Plac Grunwaldzki.

  • Źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz