Projekt Baczyński podbija całą Polskę

Brak autorytetów i wartości u młodzieży to problem, z którym współczesna Polska mierzy się od dawna, a trwający od roku zastój życia z powodu izolacji społecznej i nauczania zdalnego potęguje jeszcze bardziej sprawę. Brak działania powoduje w życiu nie tylko zanik celów, relacji społecznych, ale również ideałów i wzorców, z którymi młodzi ludzie chcieliby się utożsamiać. W koronawirusowej rzeczywistości pozostali im jedynie rodzice, ale jak wiadomo ,,starym” trudno jest młodzieży zaimponować, tylko się czepiają i nie mają zazwyczaj racji.        

Jak się okazuje nawet w tak patowej sytuacji można znaleźć jednak sposób, aby spróbować wyrwać młodzież ze stanu wszechogarniającej stagnacji i zniechęcenia. Dzięki powrotowi do przeszłości. Jak czytamy w portalu gazetalubuska.pl jedna z lubuskich nauczycielek języka polskiego jest inicjatorką akcji, która ma szanse pobudzić młodzież do działania i pomóc jej w odnalezieniu wzorców. Wszystko za sprawą setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wybranego przez Sejm RP jednym z patronów 2021 roku.             

Projekt Baczyński, o którym mówi się już w szkołach w całej Polsce miał być w założeniu tylko akcją na własnym podwórku. Agata Karolczyk-Kozyra polonistka I Liceum Ogólnokształcącego we Wschowie nie przypuszczała na jak podatny grunt padnie jej propozycja przybliżenia współczesnej młodzieży, przedstawicieli urodzonego w wolnej Polsce pokolenia Kolumbów, które z powodu wybuchu II wojny światowej musiało bardzo szybko dorosnąć. Prostymi słowami udało jej się trafić do serc wielu młodych Polaków:             
,,To była młodzież w tym samym wieku, co nasi maturzyści, a odebrano im młodość, możliwość uczenia się. Odebrano im wszystko to, co kojarzy się z młodością, planami, realizacją marzeń. Trzeba było stanąć z bronią w ręku do walki o ojczyznę, która zaledwie 21 lat wcześniej odzyskała niepodległość”.   

I okazało się, że Baczyński może być autorytetem również dla współczesnej młodzieży. Już ponad 200 szkół z całego kraju, i to nie tylko średnich, ale również podstawowych, przystąpiło do akcji, której celem jest propagowanie wśród młodych ludzi postaw i twórczości K.K. Baczyńskiego oraz twórców pokolenia Kolumbów. Forma zależy od pomysłowości uczniów. Oprócz typowych konkursów recytatorskich, wieczornic czy wystaw pojawiają się nierzadko projekty bardziej oryginalne. Przy okazji tych działań młodzi Polacy chłoną uniwersalne wartości moralne i pozytywne wzorce.                      

Wartością dodaną projektu jest obcowanie z historią kraju i jego dziedzictwem kulturowym, które wzmacnia poczucie tożsamości i więzi narodowej oraz wpływa na kształtowanie postaw obywatelskich i rozbudzanie miłości do ojczyzny. Nie można też zapominać o niebagatelnej roli projektu w rozwijaniu talentów oraz zainteresowań poetyckich, muzycznych, aktorskich czy plastycznych. Polonistka wschowskiej szkoły pokazała również, że nauka nie musi być nudnym odklepywaniem wiedzy podręcznikowej.              

Poetycki fabularyzowany dokument oparty na biografii K.K. Baczyńskiego w reżyserii Kordiana Piwowarskiego ,,Baczyński” do obejrzenia w sieci.  

Opracowanie BC 
Źródło:     

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz