Panorama Racławicka będzie modernizowana. Muzeum nieczynne od 1 sierpnia

Muzeum będzie nieczynne od 1 sierpnia do końca marca 2021 roku. Przerwa będzie potrzebna na prace przy modernizacji budynku, na które Muzeum Narodowe We Wrocławiu otrzymało z Unii Europejskiej ponad 18 milionów złotych.

Zmienią się m.in. aranżacja małej rotundy, w której pojawią się ciekłokrystaliczne ekrany, przestrzeń holu, który zostanie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych, kiosk muzealny. Zaplanowano też nowe, ciekawe ścieżki narracyjne w głównej ekspozycji.   

Lifting potrzebny po 35 latach

Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego (którego Panorama Racławicka jest jednym z oddziałów) podkreśla, że modernizacja obejmuje wyłącznie wnętrze budynku, a nie płótno Jana Styki i Wojciecha Kossaka.

– Obraz jest w doskonałym stanie, pod stałą kontrolą konserwatorską; konserwowaliśmy też przedpole obrazu – sztafaż, ale starzeje się samo miejsce, a minione 35 lat i blisko 11 milionów gości, którzy w tym czasie odwiedzili Panoramę Racławicką, musiało odcisnąć swoiste piętno, zatem podjęliśmy się zadania przeprowadzenia modernizacji budynku – przyznaje. 

Dotychczas wykonano projekt całego przedsięwzięcia i w całym budynku wymieniono oświetlenie na ledowe. Najtrudniejszy etap prac dopiero przed wykonawcami, zwłaszcza że Panoramę Racławicką trzeba będzie zamknąć na ponad pół roku – od 1 sierpnia 2020 do II kwartału 2021 roku. 

Co się zmieni w Panoramie Racławickiej

Dyrektor Piotr Oszczanowski podkreśla, że trzeba wyjść naprzeciw oczekiwaniom współczesnych odbiorców. We wnętrzu muzeum sporo się zmieni: 

  • aranżacja przestrzeni holu, który będzie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych
  • kiosk muzealny
  • wygląd kas
  • rozbudowanie narracji towarzyszącej głównej ekspozycji. Dodanych zostanie kilka nowych ścieżek narracyjnych, aby można było wracać do Panoramy Racławickiej wielokrotnie.
  • zmieni się charakter małej rotundy (przestrzeni, która jest rodzajem komentarza, dopełnieniem płótna Styki i Kossaka). Zamiast obecnego, nieco anachronicznego wyposażenia, pojawią się ekrany ciekłokrystaliczne, na których obejrzymy m.in. mapy i przebieg bitwy pod Racławicami, jej bohaterów, umundurowanie.

– Zmian będzie sporo, ale w żaden sposób nie naruszy to przyjemności obcowania z dziełem – zaznacza Piotr Oszczanowski.  

Dotacja z Unii Europejskiej 

Dotychczas projekt „Modernizacja Zespołu Budynków Panoramy Racławickiej – etap III” otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 6 790 719,10 zł. Ponieważ jednak konieczna była aktualizacja projektów budowlanych, a sytuacja na rynku robót budowlanych także uległa ostatnio zmianie oferty w przetargu zorganizowanym przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu odbiegały od zaplanowanej kwoty.

– Dzięki decyzji podjętej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego możliwe stało się zwiększenie dotacji o 11 436 465,47 zł, zatem sumaryczna wartość dotacji Unii Europejskiej dla projektu wynosi więc obecnie 18 227 184,57 zł. Trudno wyobrazić sobie lepszą wiadomość – nie kryje radości dyrektor Piotr Oszczanowski.   

Jubileusz Panoramy

W niedzielę 14 czerwca minęło 35 lat od momentu udostępnienia Panoramy Racławickiej zwiedzającym w specjalnie do tego celu wybudowanej rotundzie.

Przez ponad trzy dekady oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu odwiedziło 11 milionów osób.

– Niesamowita liczba turystów przychodziła, aby zobaczyć dzieło odporne na zniszczenia, a to cudowna właściwość Panoramy Racławickiej, która przetrwała straszne zawieruchy – mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego.  

Dyrektor Muzeum Narodowego, Piotr Oszczanowski przypomina, że już w pierwszych latach po udostępnieniu panoramę odwiedzało pół miliona gości.

– Niektórzy nie do końca wierzyli, że płótno zostanie tutaj na zawsze, inni wróżyli dziełu czasową popularność, a ona wciąż jest ogromna. Panorama Racławicka nadal nas urzeka i fascynuje – mówi dyrektor Muzeum Narodowego.   

Dodaj komentarz