Lubuskie Lato Filmowe po raz 50. zaprasza do Łagowa

Trochę optymizmu i ucieczki od koronawirusowej rzeczywistości należy się po nadmiernej dawce szaleństwa, nakazów, zakazów i represji każdemu. Jednym ze sposobów powrotu do normalności może być udział w najstarszym polskim festiwalu filmów fabularnych w Łagowie Lubuskie Lato Filmowe, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia. Autorem niezwykłego plakatu do tegorocznej imprezy jest uznany wrocławski artysta Tomasz Broda.         

Zaczęło się w 1969 roku nagrodzeniem Magdaleny Zawadzkiej i Tadeusza Łomnickiego za role w filmie Jerzego Hoffmana „Pan Wołodyjowski” oraz znakomitego filmu Andrzeja Wajdy „Wszystko na sprzedaż” z niezapomnianą kreacją Elżbiety Czyżewskiej. Organizatorem międzynarodowego festiwalu filmów z Europy Środkowej i Wschodniej jest Klub Kultury Filmowej w Zielonej Górze i nawet pandemia nie popsuje, nie tylko Lubuszanom, przyjemności obcowania w tym roku ze sztuką filmową. Jak dotąd Lubuskie Lato Filmowe nie wystartowało jedynie trzy razy, z powodu stanu wojennego w 1982 i 1983 roku oraz w 2008 roku tym razem z prozaicznych względów finansowych, a w ubiegłym roku z wiadomych powodów festiwal co prawda odbył się, ale w innym niż zaplanowany terminie.           

Jak donosi portal gazetalubuska.pl organizatorzy Lubuskiego Lata Filmowego są przygotowani tym razem na wszelkie epidemiczne okoliczności i terminy imprezy są … dwa. Jeśli nie będzie mogła się odbyć tradycyjnie w terminie 27 czerwca – 4 lipca, to alternatywnie jest już wszystko dopięte na 29 sierpnia – 5 września. A jubileuszowa 50. edycja LLF zapowiada się bardzo atrakcyjnie i to nie tylko ze względu na interesujące wieczorne pokazy filmowe w amfiteatrze, ale również bogaty wachlarz imprez towarzyszących. Tradycyjnie o Złote, Srebrne i Brązowe Grono powalczą filmy w trzech kategoriach, pełnometrażowych filmów fabularnych, krótkich produkcji fabularnych oraz filmów dokumentalnych. Do końca maja można jeszcze zgłaszać filmy do imprezy.           

W ubiegłorocznej edycji nagrodzone zostały aż cztery filmy, w tym dwa polskich twórców. Złote Grono przypadło czeskiej produkcji „Malowany ptak” Vaclava Marhoula, Srebrne Grono powędrowało do Jana Komasy za obraz „Hejter” oraz Agnieszki Holland za film „Szarlatan” i Brązowe Grono przyznano węgierskiemu reżyserowi Barnabasowi Toth za produkcję „Ci, którzy pozostali”.           

 
Więcej o pokazach i imprezach towarzyszących 50. LLF na stronie:      https://gazetalubuska.pl/50-lubuskie-lato-filmowe-2021-w-lagowie-jest-termin-a-nawet-dwa-jubileuszowej-imprezy-i-plakat-mistrza-tomasza-brody/ar/c13-15570209

Opracowanie BC 
Źródło:    

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz