II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach

15 kwietnia ruszyła druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach ,,Echa Katynia”, który potrwa do 18 kwietnia, organizowanego przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Z powodu narracji koronawirusowej zagłady festiwal odbędzie się oczywiście w sieci. W jego ramach można w tym roku zobaczyć ponad 20 filmów fabularnych, dokumentalnych i animacji o szeroko rozumianej tematyce totalitaryzmu, twórców pochodzących z różnych zakątków świata, w tym wielu nagradzanych, a co ważne dla miłośników dobrego kina społecznego i historycznego, dostęp do pokazów online jest bezpłatny.           

Budzące wielkie emocje seanse filmowe poruszające niezwykle istotne problemy społeczeństwa poddawanego nieustannej kontroli i manipulacji oraz przejawów narastającego buntu i walki o wolność i ludzką godność, z cenzurą, propagandą i przemocą w tle, to nie jedyne atrakcje festiwalu. Organizatorzy zaplanowali również panele dyskusyjne, warsztaty dla twórców oraz ciekawe spotkania z reżyserami, ludźmi kultury, producentami i historykami. Jak czytamy na stronie wydarzenia totalitaryzmy.pl poruszanie tematyki totalitaryzmu pobudzające do dyskusji o problemie jest niezwykle potrzebne ponieważ: ,,Świat ciągle wypełnia się ideologiami, które mogą przekształcić się w totalitaryzmy. Często nie zdajemy sobie sprawy ze skali tego zjawiska”.         

Wśród perełek festiwalu m.in. nagrodzony obraz dokumentalisty Tomasza Wolskiego o czasach PRL-u ,,Zwyczajny kraj” zmontowany z archiwalnych podsłuchów i materiałów filmowych z przesłuchań Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa, narzędzia represji reżimowego systemu komunistycznego. Jak czytamy w opisie filmu na stronie totalitaryzmy.pl: ,,Obraz to chwilami groteskowy, choć równocześnie podszyty grozą, która z każdą minutą podskórnie narasta. Aż do dramatycznego finału, w którym Wielki Brat już nie tylko patrzy, ale wdziera się w intymność szarego obywatela. Przed nami przerażający komunistyczny panoptikon, który w dodatku sam siebie podgląda i nagrywa”.                

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentuje podczas festiwalu cztery premierowe dokumenty: Hanny Zofii Etemadi „KRZYŻ PONAD SWASTYKĄ”, poruszający sprawę prześladowania przedstawicieli duchowieństwa polskiego podczas II wojny światowej, Rafała Pękały i Marcina Maziarzewskiego „FORT”, opowiadający o mało znanych zbrodniach niemieckich w czasie okupacji, Jarosława Mańki „W IMIĘ PRAWDY. TAJNY INSTYTUT KATYŃSKI” oraz Konrada Starczewskiego, Rafała Pękały i Tomasza Matuszczaka „WYBRANIEC BOGÓW”, o losach jednej z ofiar zbrodni w Katyniu, polskiego matematyka Józefa Marcinkiewicza. 

Więcej o pokazach festiwalowych i sposobie wzięcia udziału w wydarzeniu na stronie: https://totalitaryzmy.pl/

A tak na marginesie wydarzenia, biorąc pod uwagę sytuację w jakiej się obecnie znajdujemy i koronawirusowe represje można powiedzieć, że tym razem obcowanie ze sztuką w ramach pokazów festiwalowych będzie miało wymiar podwójny. Kiedy bowiem w zeszłym roku zainaugurowano to niezwykle ważne wydarzenie nikt jeszcze nie przewidywał jak bardzo aktualna może stać się jego myśl przewodnia po wprowadzeniu sanitarnego zamordyzmu i odbieraniu na wielką skalę wolności obywatelom.          

Opracowanie BC 

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz