W Mielcu trwają prace przy budowie Pomnika Żołnierzy Wyklętych

Blisko pięciometrowy monument ma upamiętniać zarówno lokalnych bohaterów, jak i tych z innych regionów Polski. Prace mają zakończyć się w przyszłym roku, ale do tego potrzeba pieniędzy. Na razie zebrano połowę potrzebnej kwoty.

Właśnie tak ma wyglądać największy w Polsce Pomnik Żołnierzy Wyklętych. Cztery lata temu radni Mielca zgodzili się na jego budowę. Wtedy ruszyła też zbiórka pieniędzy. Dzięki darczyńcom do tej pory udało się zebrać połowę potrzebnej kwoty. Wciąż brakuje jednak ponad 250 tysięcy złotych.

Romuald Rzeszutek, Klub Historyczny Prawda i Pamięć w Mielcu – Polegamy przede wszystkim na ludziach, którzy mają gorące serca, którzy chcą pomóc i w ten sposób budujemy ten pomnik. Nie da się tych prac przyspieszyć, to jest po prostu pewien proces powstawania, dosyć długi proces, dzięki temu zyskujemy coraz więcej sojuszników.

I choć w ubiegłym roku lokalizacja pomnika wywołała spór pomiędzy prezydentem Mielca a inicjatorami jego budowy ostatecznie zdecydowano, że stanie na Górce Cyranowskiej. 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w fundament pomnika wmurowano kamień węgielny. Znalazły się w nim: zdjęcia, dokumenty, ryngraf oraz list z przesłaniem do potomnych. Kilka dni temu zainstalowano tak zwane Drzewo Życia, czyli ważącą ponad 10 ton granitową kolumnę.

Edmund Duszkiewicz, 
Trans – Dźwig Mielec – Ciężko było z ustawieniem tego środka ciężkości, żebyśmy mogli utrafić kotwy, bo element cały kamień jest z dwóch części. Pierwsza część poszła nam dosyć sprawnie, druga była na 3 kątach równoramiennych, więc trzeba było idealnie trafić, ale po 2, 3 próbach udało nam się to wstawić.

Mielecki pomnik będzie przedstawiał bohaterów z Podkarpacia: Hieronima Dekutowskiego, Wojciecha Lisa oraz Aleksandra Rusina ale też Leona Wanatowicza, Witolda Pileckiego czy Danutę Siedzikównę. Nad nimi ma górować wykonany z brązu orzeł, czyli symbol Polski, który ma pojawić się na pomniku już w najbliższych dniach.

Józef Opala
, rzeźbiarz, autor pomnika – To są duże elementy granitowe, następne elementy pomnika będą realizowane w brązie, część już jest zrealizowana, część w odlewie, także myślę, że w przyszłym roku uda nam się w ogóle doprowadzić realizację do końca i odsłonić pomnik.

Wsparcie płynie z różnych stron Polski i świata, między innymi od Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Instytutu Pamięci Narodowej, który obiecał ufundować pamiątkową tablicę. Każdy kto chce pomóc w budowie pomnika może wpłacać pieniądze na specjalnie utworzone konto mieleckiego Stowarzyszenia Prawda i Pamięć. NUMER KONTA: 92 1240 2656 1111 0010 7031 5571 z dopiskiem: darowizna na budowę pomnika w Mielcu, Stowarzyszenie Prawda i Pamięć ul. Wojsławska 2d, Mielec.

Źródło:TVP 3 Rzeszów-Aktualności

Dodaj komentarz