Archiwum w Zielonej Górze zachęca lokalnych mieszkańców do udostępniania i przekazywania dokumentów historycznych i rodzinnych pamiątek

W ramach ogólnopolskiego projektu ,,Archiwa Rodzinne Niepodległej” do Archiwum Państwowego w Zielonej Górze trafiła bardzo cenna darowizna.

Zielonogórzanin Roman Zaręba przekazał do archiwum rodzinne pamiątki i dokumenty dotyczące jego stryja odznaczonego za bohaterską obronę Lwowa 1920, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej 1921 roku, późniejszego rotmistrza słynnego 9. Pułku Ułanów Małopolskich, Romana Zaręby (1902-1936).              


Zgromadzone dokumenty i pamiątki sprzed blisko 100 lat są świadectwem nie tylko historii rodziny, ale historii Polski. Większość z nich dotyczy okresu służby wojskowej rotmistrza, który trafił do 9. Pułku Ułanów Małopolskich w 1926 roku, po ukończeniu dwuletniej Oficerskiej Szkoły Kawalerii w Grudziądzu.                    

Jak czytamy w portalu zachod.pl zbiór, który trafił do zielonogórskiego archiwum jest niecodzienną zdobyczą. Mimo tego, że już od ponad roku instytucja zachęca lokalnych mieszkańców do udostępniania i przekazywania dokumentów historycznych i rodzinnych pamiątek, zdarza się to niestety bardzo rzadko.             

W zasobach archiwum miasta, które powstało na tzw. ziemiach odzyskanych niewiele jest materiałów dotyczących historii Polski z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Darowizna Romana Zaręby to prawdziwy skarb. Jak czytamy w portalu archiwum.zgora.pl w skład zbioru wchodzą fotografie, dyplomy, medale i odznaczenia a nawet ,,oryginalne proporczyki pułkowe z kołnierza munduru”.          

Jest też dobra wiadomość dla miłośników historii Polski, jak donosi portal archiwum.zgora.pl wkrótce będzie można z całością otrzymanego zbioru zaznajomić się na stronie:             https://archiwarodzinne.gov.pl/

Oprac. BC

Źródła:

zachod.pl

archiwum.zgora.pl 

https://archiwarodzinne.gov.pl/

Obraz LEEROY Agency z Pixabay

Dodaj komentarz