Gdańskie carillony mają szansę wpisania na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO

Każde miasto ma takie punkty na mapie czy tradycje, które wyróżniają je na tle innych. Stolica Pomorza Gdańsk oprócz znanych wszystkim Fontanny Neptuna czy Dworu Artusa, które są symbolami tego niezwykłego miasta może poszczycić się czymś czego nie znajdziemy w żadnym innym zakątku naszego kraju. Chodzi o wyjątkowy instrument, gdańskie carillony.       

Tradycja koncertowania na tym instrumencie, który składa się z przynajmniej 23 dużych dzwonów wieżowych o masie od kilku do nawet … kilkuset kilogramów, sięga w Gdańsku roku 1561, kiedy to z wieży Ratusza Głównego Miasta rozległy się dźwięki dzwonów z okazji uroczystego zamontowania pozłacanej figury króla Zygmunta II Augusta na jej szczycie. Jak czytamy w portalu radiogdansk.pl odtąd każdą miejską uroczystość wielkiej wagi uświetniały koncerty carillonowe, a przez kolejnych 381 lat miasto zatrudniało łącznie ponad 38 carillonistów i … pomocników muzyków.                 

Co ciekawe na carillonach gra się przy użyciu specjalnej klawiatury z drewnianymi kołkami, w które muzyk uderza … pięściami uruchamiając z pomocą systemu specjalnych przekładni serca dzwonów, uderzając nimi o ich nieruchome sklepienie. Gdańsk jest jedynym polskim miastem, w którym kultywowana jest carillonowa tradycja, w dodatku te niezwykłe instrumenty są aż trzy, w tym jeden mobilny(48-dzwonowy), zainstalowany na przyczepie samochodowej, a waga jego dzwonów oscyluje pomiędzy 9 a 845 kg.                

Po wojnie odbudowano zniszczone podczas bombardowań w 1945 roku carillony znajdujące się na wieży Ratusza Głównego Miasta(wcześniej 14-dzwonowy, teraz 37-dzwonowy) oraz w kościele św. Katarzyny(pierwotnie 35-dzwonowy, obecnie 50-dzwonowy). Pieczę nad nimi sprawuje Muzeum Gdańska. Wpisanie gdańskiej carillonowej tradycji na listę Krajowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest furtką do wpisu na Reprezentatywnej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO, o który miasto zamierza się starać. Miejska carillonistka Monika Kaźmierczak złożyła już w imieniu mieszkańców Gdańska deklarację wpisu na listę.               

 Koncert carillonowy na stronie:    
https://m.facebook.com/carillony/videos/398556711392810/

Opracowanie BC 

Źródło:      

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz