Porażki lubuskich samorządów w 2019 roku

Pierwsze miejsce w rankingu „wpadek” dla powiatu wschowskiego, za brak budżetu miasta i gminy Wschowa na 2020 rok. Budżet nie został przyjęty z powodu braku porozumienia i współpracy burmistrza Wschowy z radnymi. Druga lokata dla powiatu krośnieńskiego, w którym nie wiadomo kto miał sfinansować oddaną właśnie do użytku inwestycję drogową w Gubinie. Spór pomiędzy starostwem a gubińskim urzędem, który podobno obiecał wkład finansowy nie pozwala na rozliczenie projektu. Trzecie miejsce dla powiatu gorzowskiego za niemoc w głośnej sprawie krów z gminy Deszczno. Stado „dzikich” krów żyje od wielu lat na wolnym wybiegu i liczy już ok. 180 sztuk. Samorządowcy od kilku miesięcy nie mogą załatwić formalności ani znaleźć dla nich opiekuna. Tak liczne niekontrolowane, przemieszczające się stado może stanowić zagrożenie dla rolników czy blokować ruch drogowy. W powiecie zielonogórskim, mieszkańcy Trzebiechowa nie mogą doczekać się zakończenia przebudowy drogi do Sulechowa. Ich protesty nie przyniosły oczekiwanego rezutatu. Na razie inwestycja utknęła w połowie i żal tylko alei lipowej, której część została niestety wycięta. W powiecie nowosolskim sąd będzie musiał rozstrzygnąć spór, kto jest odpowiedzialny za kilkutygodniowy chaos komunikacyjny w Nowej Soli z powodu niedziałających tablic świetlnych z rozkładami jazdy spółki SubBus. Powiat słubicki wsławił się niekończącymi awanturami w Słubicach na dużym bazarze, gdzie nie było ustanowionego prawnego administratora. Część kupców nie chciała płacić, według nich samozwańczemu administratorowi, Stowarzyszeniu Odra, co spowodowało wiele awantur i policyjnych interwencji, kiedy stowarzyszenie próbowało wymusić opłaty od „dłużników” stosując ekstremalne metody ich ściągania, np. wyłączanie prądu. Na koniec powiat Międzyrzecki, który zakończył 2019 rok z niechlubnym ponad 9 proc., jednym z najwyższych w regionie bezrobociem. Na szczęście samorządy powiatu zdobyły już środki na uzbrojenie terenów inwestycyjnych aby zachęcić przyszłych inwestorów, a tym samym stworzyć lepszy rynek pracy i zapewnić większe płace mieszkańcom gmin.
Na podstawie gazetalubuska.pl
Obraz mohamed_hassan z pixabay.com