75. rocznica powstania Armii Krajowej

Reduta Lębork – lokalne porozumienie lęborskich środowisk patriotycznych – godnie uczciła dzisiaj 75-tą rocznice utworzenia Armii Krajowej. Członkowie Reduty zorganizowali informacyjną akcję ulotkową oraz  zamontowali na wszystkich lampach przy ul. Armii Krajowej charakterystyczne AK-owskie opaski. Na moście przy ulicy Armii Krajowej rozwieszono też okazałe banery i flagi Polski Walczącej. Cieszy życzliwość z jaką do tej oddolnej inicjatywy odnosili się mieszkańcy.

Największa działająca w tamtych czasach w Europie struktura armii podziemnej utworzona została rozkazem Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego z dnia 14. lutego 1942 roku. Jej zadaniem było tworzenie struktur wojskowo-organizacyjnych na czas okupacji dla mobilizacji społeczeństwa do walki bieżącej, ochrona Polskiego Państwa Podziemnego oraz odtworzenie armii na czas otwartej walki o niepodległość, czyli przygotowanie kraju do powstania powszechnego.

O rozmachu i jakości przedsięwzięcia najlepiej świadczą liczby: około 110 tys. większych akcji zbrojno – dywersyjnych na przestrzeni trzech lat, ponad 2300 ataków na transport, wykolejenie około 1300 pociągów, zabicie ponad 150 tys. żołnierzy niemieckich, policjantów i kolaborantów. Na wzorzec AK Niemcy utworzyli organizację Werwolf, własną partyzantkę na ziemiach utraconych po 1943 roku.

Data 14. lutego kojarzy się dzisiaj głównie ze świętem zakochanych czyli tzw. Walentynkami. Niewiele osób pamięta o fakcie, że dzień ten wyznacza też inną, prawdziwie chwalebną, datę w dziejach Narodu polskiego. Wspominając Armię Krajową miejmy na uwadze, że jej istnienie było wyrazem powszechnego buntu naszych rodaków nie godzących się na zło wojny i okupacji. Niewiele państw Europy może poszczycić się tak jednoznacznym stosunkiem do nazistowskiego i komunistycznego terroru. Skala kolaboracji z wrogiem była w Polsce znikoma. Olbrzymia była za to skala bohaterstwa i oporu. Mamy z czego być dumni.

Cześć i chwała Bohaterom!