Przełomowe badania dotyczące likwidowania objawów choroby Parkinsona

Niezwykłe możliwości ciągle niezbadanego do końca ludzkiego mózgu, fascynują nie tylko naukowców. Ale to dzięki ich odkryciom, ludzie mają szanse na lepszą jakość coraz dłuższego życia, i dotyczy to nie tylko chorób spowodowanych nieodwracalną degeneracją lub obumieraniem komórek nerwowych, których efektem są zaburzenia sprawności umysłowej czy problemy z poruszaniem się.         

Jak donosi portal trojmiasto.pl dzięki projektowi First Team Fundacji na rzecz Nauki Polskiej może nastąpić wkrótce przełom w leczeniu pacjentów z chorobą Parkinsona, która jest jedną z bardziej dotykających społeczeństwa chorób neurodegeneracyjnych. Wszystko za sprawą programu badawczego realizowanego wspólnie przez Laboratorium Elektrofizjologii Mózgu i Umysłu Politechniki Gdańskiej, ośrodek medyczny Mayo Clinic w Rochester oraz Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.          

To właśnie we Wrocławiu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Milulicza miała miejsce niezwykła operacja przeprowadzona przez zespół neurochirurgów, w której uczestniczył dr Michał Kucewicz z Katedry Systemów Multimadialnych WETI Politechniki Gdańskiej, na co dzień zajmujący się możliwościami ludzkiego mózgu. Podczas operacji prowadził badania funkcjonowania jego głębokich struktur, które według prof. Andrzeja Czyżewskiego, kierującego katedrą ,,są przełomowe i to zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej”.           

Dzięki wszczepionym głęboko w mózg, świadomego w trakcie całej operacji chorego, specjalnym elektrodom i przeprowadzonym w jej trakcie testom pamięci, gdański naukowiec rejestrujący aktywność mózgu pacjenta wykonującego różne zadania pamięciowe, komunikując się z nim przy pomocy komputerowego systemu śledzenia wzroku, miał możliwość wypróbowania technik stymulujących działanie mózgu, mogących wpływać na uzyskanie znacznej poprawy zarówno zdolności ruchowych jak i funkcji poznawczych pacjentów ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi.        

Być może więc, już w niedalekiej przyszłości dzięki elektrodom stymulującym pracę mózgu, dokuczliwe objawy choroby Parkinsona przestaną chorym utrudniać życie.       

  
Więcej na stronie:   

https://m.trojmiasto.pl/zdrowie/Naukowiec-z-PG-badal-aktywnosc-mozgu-podczas-pionierskiej-operacji-n154126.html

Opracowanie BC 
Źródło:     

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz