Nie istnieją wiarygodne testy na SARS CoV-2

Chociaż cały świat polega na RT-PCR w celu „zdiagnozowania” zakażenia Sars-Cov-2, nauka stawia sprawę jasno: nie nadają się do tego celu

Izolacja ludzi i środki higieniczne na całym świecie opierają się na obliczeniach przypadków i współczynnikach śmiertelności stworzonych przy użyciu tak zwanych testów SARS-CoV-2.
Testy RT-PCR stosowane do identyfikacji pacjentów „pozytywnych”, przy czym „pozytywny” jest zwykle utożsamiany z „zakażonym”. ”

Jednak po dokładnym przyjrzeniu się faktom można wyciągnąć wniosek, że te testy PCR są bezwartościowe jako narzędzie diagnostyczne służące do określenia rzekomej infekcji – rzekomo nowym wirusem o nazwie SARS-CoV-2.

NIESKOŃCZONA „TEST, TEST, TEST…” MANTRA

Podczas briefingu medialnego na temat COVID-19 16 marca 2020 r. Dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział:
“Mamy prostą wiadomość dla wszystkich krajów: test, test, test ”.”

Wiadomość została rozpowszechniona w nagłówkach gazet na całym świecie, na przykład przez Reuters i BBC .

Jeszcze 3 maja moderator czasopisma heute – jednego z najważniejszych magazynów informacyjnych w niemieckiej telewizji – przekazał swoim słuchaczom jak mantrę dogmat o koronie z upomnieniem:
“Testuj, testuj, testuj – takie jest obecnie credo i jedyny sposób, aby naprawdę zrozumieć, jak bardzo rozprzestrzenia się koronawirus ”.

Wskazuje to na to, że wiara w trafność testów PCR jest tak silna, że równa się religii, która praktycznie nie toleruje żadnych sprzeczności.
Ale powszechnie wiadomo, że religie dotyczą wiary, a nie faktów naukowych. I jak powiedział Walter Lippmann, dwukrotny zdobywca nagrody Pulitzera i być może najbardziej wpływowy dziennikarz XX wieku : „Gdzie wszyscy myślą podobnie, nikt nie myśli zbyt wiele”.

Tak więc na początek jest bardzo niezwykłe, że sam Kary Mullis, wynalazca technologii reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR), myślał podobnie. Jego wynalazek przyniósł mu w 1993 roku nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.
Niestety, Mullis zmarł w zeszłym roku w wieku 74 lat, ale nie ma wątpliwości, że biochemik uznał PCR za niewłaściwy do wykrycia infekcji wirusowej .
Powodem jest to, że planowanym zastosowaniem PCR było i nadal jest zastosowanie jej jako techniki produkcyjnej, zdolnej do replikacji sekwencji DNA milionów i miliardów razy, a nie jako narzędzia diagnostycznego do wykrywania wirusów.
Jak ogłaszanie pandemii wirusów na podstawie testów PCR może zakończyć się katastrofą, opisała Gina Kolata w swoim artykule w New York Times z 2007 roku Wiara w szybki test prowadzi do epidemii, której nie było.

BRAK OBOWIĄZUJĄCEGO ZŁOTEGO STANDARDU

Co więcej, warto wspomnieć, że testy PCR stosowane do identyfikacji tzw. Pacjentów z COVID-19 – przypuszczalnie zakażonych tak zwanym SARS-CoV-2 nie mają wzorca (“złotego standardu”), z którym można by je porównać.
To jest podstawowa kwestia.
Należy ocenić testy, aby określić ich dokładność – a dokładnie mówiąc ich „czułość” [ 1 ] i „swoistość” – poprzez porównanie ze „złotym standardem”, czyli najdokładniejszą dostępną metodą.

Na przykład w przypadku testu ciążowego złotym standardem byłaby sama ciąża. Ale jak na przykład australijski specjalista od chorób zakaźnych Sanjaya Senanayake stwierdził w wywiadzie dla ABC TV w odpowiedzi na pytanie „Jak dokładne są testy [COVID-19]?” :
“Gdybyśmy mieli nowy test na wychwytywanie [bakterii] złotej gronkowca we krwi, to już mamy posiewy krwi, to jest nasz złoty standard, którego używamy od dziesięcioleci i moglibyśmy porównać ten nowy test z tym. Ale w przypadku COVID-19 nie mamy testu na złoty standard ”.

Badanie 1:
Leo LM Poon; Malik Peiris. „Pojawienie się nowego ludzkiego koronawirusa zagrażającego zdrowiu ludzkiemu” Nature Medicine, marzec 2020 r. Odpowiedź
Autor: Malik Peiris
Data: 12 maja 2020 r.
Odpowiedź: „Obraz przedstawia wirusa wyrastającego z zakażonej komórki. To nie jest oczyszczony wirus ”.

Badanie 2:
Myung-Guk Han i wsp. „Identyfikacja koronawirusa wyizolowanego od pacjenta w Korei z COVID-19”, Osong Public Health and Research Perspectives, luty 2020 r. Odpowiedź
Autor: Myung-Guk Han
Data: 6 maja 2020 r.
Odpowiedź: „Nie mogliśmy oszacować stopnia oczyszczenia, ponieważ nie oczyszczamy i nie koncentrujemy wirusa hodowanego w komórkach ”.

Badanie 3:
Wan Beom Park i wsp. „Izolacja wirusa od pierwszego pacjenta z SARS-CoV-2 w Korei”, Journal of Korean Medical Science, 24 lutego 2020 r. Odpowiedź
Autor: Wan Beom Park
Data: 19 marca 2020 r.
Odpowiedź: „Nie uzyskaliśmy zdjęcia z mikroskopu elektronowego pokazującego stopień oczyszczenia ”.

Badanie 4:
Na Zhu et al., „A Novel Coronavirus from Patients with Pneumonia in China”, 2019, New England Journal of Medicine, 20 lutego 2020 r. Odpowiedź
Autor: Wenjie Tan
Data: 18 marca 2020 r.
Odpowiedź: „[Pokazujemy ] obraz osadzonych cząstek wirusa, a nie oczyszczonych ”.

Jeśli chodzi o wspomniane prace, jest jasne, że to, co pokazano na mikroskopach elektronowych (EM), jest końcowym wynikiem eksperymentu, co oznacza, że nie ma innego wyniku, z którego mogliby zrobić inne obrazy.
Oznacza to, że jeśli autorzy tych badań przyznają, że ich opublikowane obrazy z mikroskopów elektronowych nie wykazują oczyszczonych cząstek, to zdecydowanie nie posiadają oczyszczonych cząstek uważanych za wirusowe. (W tym kontekście należy zauważyć, że niektórzy badacze używają w swoich pracach terminu „izolacja”, ale opisane w nich procedury nie reprezentują właściwego procesu izolacji (oczyszczania). W konsekwencji termin „izolacja” jest w tym kontekście nadużywany).

W tym kontekście 12 czerwca 2020 r. W czasopiśmie Deutsches Ärzteblatt  opublikowano artykuł, w którym obliczono PPV przy trzech różnych scenariuszach rozpowszechnienia.
Wyniki należy oczywiście potraktować bardzo krytycznie, po pierwsze, ponieważ nie jest możliwe wyliczenie specyficzności bez solidnego “złotego standardu” (wzorca wirusa), jak nakreślono, a po drugie, ponieważ obliczenia w artykule opierają się na specyficzności określonej w badaniu Jessiki Watson, który jest potencjalnie bezwartościowy, jak tam wspomniano.

Ale jeśli wyciągniesz z tego wnioski, zakładając, że podstawowa swoistość 95% jest poprawna i że znamy częstość występowania, nawet główne czasopismo medyczne Deutsches Ärzteblatt donosi, że tak zwane testy SARS-CoV-2 RT-PCR mogą mieć „a szokująco niski ”PPV.(Wartość predykcyjna dodatnia)

W jednym z trzech scenariuszy, zakładającym częstość występowania na poziomie 3%, PPV wynosiło tylko 30%, co oznacza, że 70% osób z wynikiem „dodatnim” wcale nie jest „pozytywnych”. Jednak „przepisano im kwarantannę”, jak krytycznie zauważa nawet Ärzteblatt.

W drugim scenariuszu artykułu w czasopiśmie zakłada się, że rozpowszechnienie wynosi 20%. W tym przypadku generują one PPV na poziomie 78 procent, co oznacza, że 22 procent „pozytywnych” testów to fałszywie „pozytywne” testy.

To by oznaczało: jeśli weźmiemy pod uwagę około 9 milionów ludzi, którzy są obecnie uważani za „pozytywnych” na całym świecie – zakładając, że prawdziwie „pozytywne” naprawdę mają infekcję wirusową – otrzymalibyśmy prawie 2 miliony fałszywie „pozytywnych”.

Wszystko to pasuje do faktu, że np. CDC i FDA przyznają w swoich aktach, że tak zwane „testy SARS-CoV-2 RT-PCR” nie nadają się do diagnozy SARS-CoV-2.
(CDC Centers for Disease Control and Prevention, CDC – agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej)
(FDA Agencja Żywności i Leków USA)

Na przykład w pliku „CDC 2019-Novel Coronavirus (2019-nCoV) Real-Time RT-PCR Diagnostic Panel” z 30 marca 2020 r. Jest napisane:
“Wykrycie wirusowego RNA może nie wskazywać na obecność zakaźnego wirusa lub że 2019-nCoV jest przyczyną objawów klinicznych ”

także:

Ten test nie może wykluczyć chorób wywołanych przez inne patogeny bakteryjne lub wirusowe ”.

I na koniec FDA przyznaje:

“pozytywne wyniki […] nie wykluczają infekcji bakteryjnej lub koinfekcji innymi wirusami. Wykryty czynnik może nie być ostateczną przyczyną choroby ”.

Co ciekawe, w instrukcjach obsługi testów PCR można również przeczytać, że nie są one przeznaczone jako testy diagnostyczne, jak np. w instrukcjach Altona Diagnostics i Creative Diagnostics [5].

Cytując inną instrukcję, w ogłoszeniu o produkcie LightMix Modular Assays wyprodukowanym przez TIB Molbiol – które zostały opracowane przy użyciu Corman et al. protokół – a rozpowszechniany przez Roche możemy przeczytać:

“Te testy nie są przeznaczone do stosowania jako pomoc w diagnostyce zakażenia koronawirusem””

oraz:

“Tylko do użytku badawczego. Nie do użytku w procedurach diagnostycznych.”

Niewątpliwie ostateczny wzrost śmiertelności jest spowodowany terapią i środkami blokującymi, podczas gdy statystyki zgonów „COVID-19” obejmują również pacjentów, którzy zmarli na różne choroby, przedefiniowane jako COVID-19 tylko z powodu „pozytywnego” wyniku testu, którego wartość nie mogła być bardziej wątpliwa.

Torsten Engelbrecht i Konstantin Demeter

5 sierpień 2020

Przypisy:

[1] Wrażliwość definiuje się jako odsetek pacjentów z chorobą, u których wynik testu jest pozytywny; a swoistość definiuje się jako odsetek pacjentów bez choroby, u których wynik testu jest ujemny.

[2] E-mail od Prof. Thomasa Löschera z 6 marca 2020

[3] Martin Enserink. Virolog. “Stara gwardia nakłania wirusologów do powrotu do podstaw nauki”, 6 lipca 2001, s. 24

[4] E-mail od Charles’a Calisher’a z 10 maja 2020

[5] Creative Diagnostics, SARS-CoV-2 Coronavirus Multiplex RT-qPCR Kit

Źródło:
https://off-guardian.org/2020/06/27/covid19-pcr-tests-are-scientifically-meaningless/?fbclid=IwAR3G6Fuq8C-8XW7szL43scbKOYFx78irq52A6ZQCRdZmPMWiHTqD_2jv4Zo

 
Torsten Engelbrecht jest wielokrotnie nagradzanym dziennikarzem i autorem z Hamburga w Niemczech. W 2006 roku był współautorem Virus-Mania z dr Klausem Kohnleinem, aw 2009 roku zdobył German Alternate Media Award. Pisał również dla Rubikon, Süddeutsche Zeitung, Financial Times Deutschland i wielu innych.

Konstantin Demeter jest niezależnym fotografem i niezależnym badaczem. Wraz z dziennikarzem Torstenem Engelbrechtem publikował artykuły na temat kryzysu „COVID-19” w internetowym magazynie Rubikon, a także artykuły na temat systemu monetarnego, geopolityki i mediów w szwajcarskich włoskich gazetach.

249 komentarzy do wpisu „Nie istnieją wiarygodne testy na SARS CoV-2”

 1. slotxoเกมใหม่ปัจจุบันปี 2023 เเนะนำเกมประสิทธิภาพสูงอัพเดทใหม่ๆมีเกมส์ให้เลือกเล่นมากยิ่งกว่า 200 เกมส์ แต่ละเกมมีต้นแบบแล้วก็อัตราที่สูงเเตกแตกต่างกัน ค้ำประกันจากผู้เล่นจริง เเนวโน้มของเกม pg slot หมายถึงล้ำยุค เข้าเล่นง่ายได้เร็ว

  Odpowiedz
 2. เกมสล็อต pgสมัคร รับโบนัส โอกาสที่ดีที่จะเพลินกับประสบการณ์การเล่นสล็อตออนไลน์ PG SLOT ที่น่าดึงดูดรวมทั้งรับโบนัสที่มีมูลค่ามาก! นี้เป็นขั้นตอนกล้วยๆที่คุณจำเป็นต้องทำเพื่อไปสู่โลก

  Odpowiedz
 3. super slots, an online slots game camp that our PGSLOT website brings for all customers to play. For fun and enjoyment that comes with safety and fast of admin throughout the day

  Odpowiedz
 4. slotxoเกมใหม่ปัจจุบันปี 2023 เเนะนำเกมประสิทธิภาพสูงอัพเดทใหม่ๆมีเกมส์ให้เลือกเล่นมากยิ่งกว่า 200 เกมส์ แต่ละเกมมีต้นแบบแล้วก็อัตราที่สูงเเตกแตกต่างกัน ค้ำประกันจากผู้เล่นจริง เเนวโน้มของเกม pg slot หมายถึงล้ำยุค เข้าเล่นง่ายได้เร็ว

  Odpowiedz
 5. pg slotมากมาย เล่นง่ายจ่ายจริง แตกจริง ต้อง pg slot เท่านั้น! เล่นสล็อต พีจีสล็อต เว็บไซต์ตรงผู้ให้บริการเกมสล็อตออนไลน์ชั้นหนึ่ง ทกลอง เล่น ฟรี พร้อมโบนัส

  Odpowiedz
 6. I have just read this blog and I’ll surely come back for more posts, and also this article gives the light in which we can observe the reality of the topic. Thanks for this nice article! Wrap yourself in luxury and embrace the essence of timelessness – our leather jackets are a timeless investment Men Varsity Jackets

  Odpowiedz
 7. I do accept as true with all the ideas you’ve offered to your post. They’re really convincing and will certainly work. Still, the posts are very brief for beginners. Could you please lengthen them a bit from next time? Thank you for the post.

  Odpowiedz
 8. [url=https://ivermectincov.com/]price of ivermectin[/url] [url=https://arpviagra.com/]200 mg viagra for sale[/url] [url=https://viagrajtab.com/]generic drug for viagra[/url] [url=https://cialisway.com/]buy cheap cialis 20mg[/url] [url=https://tadalafilextra.com/]tadalafil 5mg india[/url] [url=https://lisinoprilpills.com/]lisinopril 5 mg tablet[/url] [url=https://lasixmed.com/]lasix 5[/url] [url=https://viagraspill.com/]viagra over the counter price[/url] [url=https://viagraultimate.com/]buy 1 viagra pill[/url] [url=https://cialispni.com/]viagra vs cialis[/url]

  Odpowiedz
 9. I have been browsing online more than 4 hours today, yet
  I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my opinion, if all site owners and bloggers made
  good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

  Odpowiedz
 10. I’ve been browsing on-line more than 3 hours as of late, but I by
  no means discovered any fascinating article like yours. It is pretty value enough for me.
  In my opinion, if all site owners and bloggers made just right content material as
  you did, the web will probably be much more helpful than ever before.

  Odpowiedz
 11. [url=http://jeanpharmacy.com/]safe online pharmacies[/url] [url=http://cialisveo.com/]online medication cialis[/url] [url=http://allopurinolpills.com/]allopurinol 100 mg tabs[/url] [url=http://cialisext.com/]cialis pills sale canada[/url] [url=http://malecialis.com/]cialis 800mg[/url]

  Odpowiedz
 12. [url=https://antabuseforsale.com/]disulfiram 200mg[/url] [url=https://findcialis.com/]how to buy generic cialis[/url] [url=https://cialisgenericpills.com/]online pharmacy cialis india[/url] [url=https://mencialis.com/]cialis 5 mg tablet price[/url] [url=https://viagraspecial.com/]sildenafil 50mg united states[/url]

  Odpowiedz
 13. [url=https://findcialis.com/]10 mg cialis cost[/url] [url=https://bactrimds.com/]can i buy bactrim online[/url] [url=https://omdcialis.com/]generic cialis 20 mg from india[/url] [url=https://redcialis.com/]can you buy cialis over the counter uk[/url] [url=https://tadalafilhow.com/]tadalafil generic 5mg[/url] [url=https://maletadalafil.com/]cialis online uk[/url]

  Odpowiedz
 14. I almost never leave a response, but i did some searching and wound up
  here Nie istnieją wiarygodne testy na SARS CoV-2 – Stowarzyszenie RKW.
  And I do have some questions for you if it’s allright.
  Is it just me or does it seem like a few of these comments look as if they
  are coming from brain dead people? 😛 And, if you are posting on other online sites, I would like to keep up with everything
  new you have to post. Would you list of all of all your community sites like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?

  My web page; clubriders.men

  Odpowiedz
 15. cialis pills for men you have posted in this thread
  cialis for women my groups
  walmart cialis
  – cialis tadalafil reviews add.asp
  [url=https://pharmacywalmart.com]cialis over counter walmart
  [/url] levitra dosage cialis vs levitra guest.asp

  Odpowiedz
 16. [url=http://cialisdiv.com/]buy cialis price[/url] [url=http://viagraspill.com/]canadian pharmacy generic viagra 100mg[/url] [url=http://findcialis.com/]price of cialis in usa[/url] [url=http://viagraed.com/]viagra 100 buy online[/url] [url=http://omdcialis.com/]generic cialis capsules[/url] [url=http://cialisveo.com/]cialis professional online[/url] [url=http://lisinoprilpills.com/]lisinopril 12.5 mg price[/url] [url=http://cialisintl.com/]cialis 2[/url] [url=http://sildenafiltop.com/]how to order sildenafil from canada[/url] [url=http://tadalafilhow.com/]tadalafil for sale online[/url]

  Odpowiedz
 17. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I
  am going through difficulties with your RSS. I don?t know why
  I can’t subscribe to it. Is there anyone else getting identical RSS problems?
  Anybody who knows the answer will you kindly respond?
  Thanx!!

  my page – haojiafu.net

  Odpowiedz
 18. [url=http://sildenafiltop.com/]sildenafil price comparison[/url] [url=http://pharmmx.com/]mexican pharmacy[/url] [url=http://viagramagicpill.com/]viagra 100 mg price in india[/url] [url=http://cialisedpill.com/]where to buy cialis otc[/url] [url=http://cialisway.com/]cialis pills uk[/url] [url=http://lasixmed.com/]lasix 40 mg tablet price[/url] [url=http://viagraspecial.com/]viagra 30 tablet[/url] [url=http://sildenafilwhere.com/]where to buy cheap viagra[/url] [url=http://ivermectincov.com/]ivermectin 3 mg[/url] [url=http://ivermectinbest.com/]ivermectin 5 mg[/url]

  Odpowiedz
 19. [url=https://cialisext.com/]cialis brand online[/url] [url=https://wmdrugstore.com/]online pharmacy australia paypal[/url] [url=https://tadalafilhow.com/]best price generic tadalafil[/url] [url=https://cialisxtabs.com/]how much is 20 mg cialis[/url] [url=https://viagraphe.com/]cheap viagra from canada[/url]

  Odpowiedz
 20. [url=http://ibviagra.com/]purchase viagra online with paypal[/url] [url=http://cialisveo.com/]tadalafil 20mg pills[/url] [url=http://zipppharmacy.com/]best canadian pharmacy[/url] [url=http://viagraedmed.com/]sildenafil buy online usa[/url] [url=http://viagrajtab.com/]canadian pharmacy generic sildenafil[/url] [url=http://hydroxychloroquinemedication.com/]hydroxychloroquine 90 mg[/url] [url=http://hydrochlorothiazideonline.com/]zestoretic 20 25 mg[/url] [url=http://cialisext.com/]online cialis canada[/url] [url=http://pharmmx.com/]best australian online pharmacy[/url] [url=http://kamagraedtab.com/]kamagra where to buy pharmacy online[/url]

  Odpowiedz
 21. [url=https://ivermectinfast.com/]stromectol medication[/url] [url=https://viagradex.com/]viagra purchase online[/url] [url=https://cialisdnp.com/]price of tadalafil 5 mg[/url] [url=https://tadalafil24h.com/]tadalafil 10 mg coupon[/url] [url=https://viagraedpill.com/]sildenafil 100mg price comparison[/url] [url=https://crepills.com/]buy doxycycline 100mg online[/url] [url=https://tadalafillowcost.com/]tadalafil black[/url] [url=https://cialiselilly.com/]cialis capsule[/url] [url=https://sildenafilsex.com/]buy generic sildenafil uk[/url] [url=https://prozacfluoxetinecaps.com/]prozac 100 mg[/url]

  Odpowiedz
 22. I just like the helpful information you supply to your articles.
  I’ll bookmark your blog and take a look at once more right here frequently.
  I am slightly sure I’ll be told a lot of new stuff right here!

  Good luck for the next!

  Here is my web blog: kebe.top

  Odpowiedz
 23. I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles
  or blog posts in this kind of area . Exploring
  in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Studying this info So i am happy
  to exhibit that I have a very good uncanny feeling I found out just
  what I needed. I such a lot surely will make certain to do not omit this site and provides it a glance on a constant basis.

  Feel free to visit my page: http://chengdian.cc

  Odpowiedz
 24. [url=http://ivermectinfast.com/]ivermectin 250ml[/url] [url=http://sildenafilxxx.com/]30 mg sildenafil[/url] [url=http://cialisdnp.com/]buy generic cialis australia[/url] [url=http://cialismstore.com/]cialis online price[/url] [url=http://dpviagra.com/]generic sildenafil paypal[/url]

  Odpowiedz
 25. [url=http://cialisnrg.com/]generic cialis 2019[/url] [url=http://cialisgmed.com/]where can i buy cialis cheap[/url] [url=http://tadalafillowcost.com/]tadalafil 100mg price[/url] [url=http://toptadalafil.com/]tadalafil best price[/url] [url=http://zbcialis.com/]can i order cialis online in canada[/url] [url=http://upcialis.com/]generic cialis 2017[/url] [url=http://viagravpi.com/]cost of generic viagra in mexico[/url] [url=http://furosemidex.com/]where can i get furosemide[/url] [url=http://a4drugstore.com/]online pharmacy price checker[/url] [url=http://allcialis.com/]cialis online ordering[/url]

  Odpowiedz
 26. [url=https://pharmacyvi.com/]cheapest pharmacy for prescriptions without insurance[/url] [url=https://cialistwo.com/]cheap cialis usa[/url] [url=https://lynxpharmacy.com/]northwestpharmacy[/url] [url=https://cialismstore.com/]where to buy cialis online in canada[/url] [url=https://sildenafilxxx.com/]sildenafil prescription nz[/url]

  Odpowiedz
 27. [url=http://adnviagra.com/]generic viagra for daily use[/url] [url=http://cialiselilly.com/]order cialis[/url] [url=http://cialisnrg.com/]can you buy cialis without a prescription[/url] [url=http://viagrapos.com/]sildenafil 200mg price[/url] [url=http://ivermectinquick.com/]stromectol over the counter[/url]

  Odpowiedz
 28. Hello there! This post couldn’t be written any better!
  Reading through this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this post to him.

  Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

  Here is my web-site – mpc-install.com

  Odpowiedz
 29. [url=http://lynxpharmacy.com/]ez pharmacy[/url] [url=http://valcialis.com/]discount cialis online[/url] [url=http://cialisdist.com/]generic cialis no rx[/url] [url=http://levitrabuying.com/]levitra 20mg price australia[/url] [url=http://cialisnrg.com/]prescription cost for cialis[/url] [url=http://viagravpi.com/]viagra online discount[/url] [url=http://sildenafilsuper.com/]sildenafil 100mg price usa[/url] [url=http://edkamagra.com/]where can i buy kamagra oral jelly[/url] [url=http://viagrasmo.com/]viagra online canada mastercard[/url] [url=http://cialisdnp.com/]price of cialis 20mg tablets[/url]

  Odpowiedz
 30. [url=http://zbcialis.com/]buy cialis in canada[/url] [url=http://crepills.com/]doxycycline 100mg cost uk[/url] [url=http://furolasix.com/]lasix 20 mg tablet[/url] [url=http://cialisdist.com/]cheap tadalafil 60 mg[/url] [url=http://cialisztabs.com/]cialis 25 mg tablet[/url]

  Odpowiedz
 31. I wanted to thank you again for this amazing web-site you
  have built here. It truly is full of useful tips for those
  who are truly interested in this kind of subject, primarily this very post.
  Your all so sweet and also thoughtful of others in addition to the
  fact that reading the blog posts is an excellent
  delight in my experience. And what a generous
  gift! Mary and I really have excitement making
  use of your points in what we should instead do
  in the future. Our list is a distance long and
  simply put tips are going to be put to good use.

  Visit my site; https://mpc-install.com

  Odpowiedz
 32. [url=http://cialisktab.com/]generic 5mg cialis[/url] [url=http://pharmacyheb.com/]medical mall pharmacy[/url] [url=http://levitrabuying.com/]where to buy levitra in canada online[/url] [url=http://lynxpharmacy.com/]online pharmacy prescription[/url] [url=http://cialisdist.com/]cialis pharmacy[/url] [url=http://allcialis.com/]where can i purchase cialis[/url] [url=http://tadalafil24h.com/]tadalafil generic in usa[/url] [url=http://tadalafilordering.com/]tadalafil 30mg[/url] [url=http://cialistwo.com/]cialis price per pill[/url] [url=http://viagra100x.com/]how much is the viagra pill[/url]

  Odpowiedz
 33. I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both educative and
  amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head.
  The issue is something too few folks are speaking intelligently
  about. Now i’m very happy that I came across this in my search for something concerning this.

  My blog … mpc-install.com

  Odpowiedz
 34. Wonderful blog you have here but I was curious if you knew of any
  community forums that cover the same topics talked about here?
  I’d really love to be a part of online community where I can get opinions from other knowledgeable people
  that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.
  Appreciate it!

  My web page; xajm168.com

  Odpowiedz
 35. My wife and i were cheerful that Raymond could finish
  off his web research through the entire precious recommendations he gained out of the web pages.
  It’s not at all simplistic just to always be giving out secrets and techniques which
  usually other people might have been making money from.
  And we also acknowledge we’ve got the website owner to give thanks to for that.

  Those explanations you have made, the straightforward site navigation, the relationships you
  can make it easier to instill – it’s got mostly remarkable, and it is assisting our son in addition to our family recognize that that issue is brilliant, and that’s rather important.
  Thanks for the whole thing!

  my website :: mpc-install.com

  Odpowiedz
 36. My wife and i felt quite glad Chris managed to do his studies while using the ideas he came across
  in your site. It is now and again perplexing just to choose to be giving for free
  strategies which usually others could have been selling. Therefore we know we need the website owner to
  give thanks to because of that. The type of explanations you made, the simple blog navigation, the relationships your site help to engender – it’s most fabulous, and it is helping our son in addition to the family believe that the idea is excellent, and that is really essential.

  Thanks for everything!

  My site; http://www.anapapansion.ru

  Odpowiedz
 37. Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the net the
  easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects ,
  people can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

  Odpowiedz
 38. I am not positive where you’re getting your information, but good topic.
  I must spend some time finding out much more or understanding more.
  Thanks for fantastic information I used to
  be looking for this information for my mission.

  Odpowiedz
 39. Spot on with this write-up, I actually believe that this web site needs a great deal more attention.
  I’ll probably be returning to read through more,
  thanks for the advice!

  Odpowiedz
 40. Today, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if
  it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube
  sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had
  to share it with someone!

  Visit my web page: mpc-install.com

  Odpowiedz
 41. Hi there, I found your web site via Google at the same time as searching for
  a related topic, your site came up, it appears good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hello there,
  simply become aware of your weblog through Google, and located that it
  is truly informative. I am going to watch out for brussels.

  I will appreciate in the event you proceed this
  in future. Lots of other folks will probably be benefited from your writing.
  Cheers!

  Here is my web site :: http://www.atomy123.com

  Odpowiedz
 42. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only
  about gossips and internet and this is really frustrating.
  A good site with exciting content, this is what I need.

  Thank you for keeping this web-site, I’ll be visiting it.
  Do you do newsletters? Cant find it.

  Check out my web-site: http://www.lubertsi.net/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=VirtueBrigida

  Odpowiedz
 43. Thank you for your site post. Thomas and I are saving for just a new publication on this subject matter
  and your article has made people like us to save our
  own money. Your thinking really responded to all our concerns.
  In fact, more than what we had recognized in advance of the time we came upon your fantastic blog.
  We no longer have doubts along with a troubled mind because
  you have attended to our needs in this article. Thanks

  Feel free to visit my webpage :: http://www.fotosombra.com.br

  Odpowiedz
 44. You are so awesome! I don’t think I’ve truly read through anything like this before.
  So great to discover someone with a few original thoughts on this subject matter.
  Really.. many thanks for starting this up. This site is one
  thing that is required on the web, someone with a
  bit of originality!

  Check out my web page; forum.adm-tolka.ru

  Odpowiedz
 45. Hiya! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest
  authoring a blog article or vice-versa? My blog goes over a lot of the same topics as yours and I
  feel we could greatly benefit from each other. If you might be
  interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

  Also visit my blog: https://kebe.top

  Odpowiedz
 46. Hi there terrific website! Does running a blog similar to this take a lot of work?
  I have no understanding of programming however I had been hoping to start my
  own blog soon. Anyways, should you have any suggestions or tips for new blog
  owners please share. I understand this is off subject nevertheless I simply wanted to
  ask. Many thanks!

  Also visit my web blog; forum.adm-tolka.ru

  Odpowiedz
 47. Ꮃhen І originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” cheϲkbox and
  now eeach timе a comment is aԁded I get three
  emails with thе same comment. Is there any way you сan rеmove people from that service?
  Thanks a lot!

  Odpowiedz
 48. Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you
  get a lot of spam feedback? If so how do you prevent it,
  any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me
  crazy so any help is very much appreciated.

  Odpowiedz
 49. I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me
  to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Excellent work!

  My web site – tsw1.home.pl

  Odpowiedz
 50. Have you ever thought ɑbout adԁing a little bit more
  tan just your articles? I mean, what you say is fundamental and all.
  But imagine if you added some great pictures or video clips
  to give your posts more, „pop”! Your content is еxcellent but with picсs aand vidеos, this website could
  certtainly be one oof the ցreɑtest in іts niche. Terrіfic bloɡ!

  Odpowiedz
 51. І am noow not sure where yoou are getting your info, but good topiс.
  I neesds tօ ѕpend a while studying more or working out more.
  Thank you for excellent info I was searching ffor
  this info for myy mission.

  Odpowiedz
 52. Right here is the perfect web site for everyone who wishes to
  understand this topic. You understand a whole lot its almost
  tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa).
  You definitely put a new spin on a topic that’s been written about for
  ages. Wonderful stuff, just excellent!

  My webpage: http://www.memorytoday.com

  Odpowiedz
 53. I’ve been exploring for a little for any high quality
  articles or weblog posts on this sort of area . Exploring
  in Yahoo I eventually stumbled upon this website.
  Reading this info So i am glad to convey that I have an incredibly
  excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed.
  I most certainly will make certain to don’t omit this web site
  and give it a glance regularly.

  my blog post: https://www.qiurom.com

  Odpowiedz
 54. I’d like to thank you for the efforts you have put in penning this website.
  I am hoping to check out the same high-grade content by you later on as well.
  In fact, your creative writing abilities has motivated
  me to get my very own site now 😉

  Feel free to visit my web-site … mpc-install.com

  Odpowiedz
 55. I do not even understand how I stopped up here, but I assumed
  this post was great. I don’t recognise who
  you might be however definitely you are going to a famous blogger
  if you are not already. Cheers!

  Odpowiedz
 56. Eхcellent post. I wwas checking constаntly this blog and I am impreѕsed!
  Eхtremelly helpful info particularly the last pаrt :
  ) I care for such inftormation a lot. I was looking for
  thijs certain info for a long time. Thank you and good luϲk.

  Odpowiedz
 57. Howdy would you mind letting me know which web host you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must
  say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price?
  Cheers, I appreciate it!

  Visit my web page – memorytoday.com

  Odpowiedz
 58. I blog frequently and I really appreciate your information. This article has really peaked
  my interest. I will bookmark your website and keep checking for new information about once per
  week. I opted in for your RSS feed too.

  Also visit my web site kebe.top

  Odpowiedz

Dodaj komentarz