MPK testuje urządzenia filtracyjne

W trakcie jazdy urządzenie filtruje powietrze, usuwając wirusy, bakterie, alergeny, grzyby, roztocza i kurz, a gdy pojazd nie jest użytkowany (nocą) – dezynfekuje jego wnętrze ozonem. Dzięki współpracy z firmą Ster, dwa pojazdy MPK Poznań zostały – na razie testowo – wyposażone w specjalistyczne aparaty, które mają poprawić jakość powietrza.

Urządzenia filtrujące powietrze w tramwajach i autobusach - grafika artykułu
Dzięki współpracy z firmą Ster, dwa pojazdy MPK Poznań zostały – na razie testowo – wyposażone w specjalistyczne aparaty, które mają poprawić jakość powietrza fot. MPK

– Pandemia koronawirusa nie ustępuje, dlatego Miasto Poznań podejmuje kolejne kroki mające zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Niezwykle istotne są dla nas działania dotyczące komunikacji miejskiej, bo ten środek transportu jest przez nas traktowany priorytetowo i kwestia bezpieczeństwa podróżnych jest dla nas pierwszorzędna – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Wspólne starania Miasta, przewoźnika oraz pasażerów, którzy pamiętają o zakrywaniu ust i nosa w pojazdach, prowadzą do tego, że z komunikacji miejskiej można korzystać bez obaw.

– Mamy świadomość zagrożenia, dlatego od początku pandemii podejmujemy działania, mające uniemożliwić rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa – mówi Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań. – Wzmocniliśmy proces czyszczenia i dezynfekcji pojazdów. Wprowadziliśmy zasadę centralnego otwierania drzwi przez prowadzących pojazdy. Wszystkie tramwaje i autobusy wyposażyliśmy w automatyczne urządzenia do odkażania rąk. Jako firma otwarta na nowe technologie na bieżąco śledzimy nowe rozwiązania, także w zakresie ochrony przed Covid-19. Obecnie rozpoczynamy testy urządzeń filtrujących powietrze. Ich działanie ma być dwukierunkowe: mają poprawiać jakość powietrza w trakcie podróży, a po zjeździe do zajezdni umożliwiać ozonowanie.

Urządzenia przypominają prostokątne pudełka zamontowane pod sufitem pojazdu. Choć wyglądają niepozornie, stanowią system aktywnej poprawy czystości mikrobiologicznej, separacji alergenów i smogu w środkach komunikacji publicznej Antimicrobial+. MPK Poznań chce sprawdzić możliwość ich wykorzystania w poznańskich tramwajach i autobusach.

– W trakcie jazdy urządzenia filtrują powietrze za pomocą układów filtracyjnych HEPA14, separując wirusy, bakterie, alergeny, grzyby, roztocza i kurz. Kiedy pojazd jest w ruchu, wymiana powietrza następuje w nim co kilkanaście minut. Skuteczność filtrów HEPA 14 w „wyłapywaniu” cząstek wielkości koronawirusa SARS-CoV-2 wynosi co najmniej 99,99 proc. Dodatkowo, kiedy tylko jest to technicznie możliwe, czyli gdy pojazd nie jest użytkowany, urządzenia dezynfekują pojazdy ozonem, który skutecznie usuwa nagromadzone wirusy, bakterie i alergeny z powierzchni filtrów separujących powietrze. Jest to pierwsze tak kompleksowe rozwiązanie na rynku. Dzięki zastosowaniu tych urządzeń zapewniamy maksymalny poziom bezpieczeństwa i komfortu mikrobiologicznego – wyjaśnia Maciej Szymański, prezes Zarządu spółki Ster, będącej producentem rozwiązań dla transportu miejskiego, a jednocześnie dostawcą testowanych urządzeń.

Na czas testów w urządzenia zostały wyposażone: autobus Solaris Urbino 12 (numer boczny 1482) oraz tramwaj Solaris Tramino (numer boczny 549). W najbliższych dniach te pojazdy będą kursować na liniach: 5 (czwartek), 10 (piątek) i 6 (sobota) oraz 169 (czwartek i piątek) i 163 (sobota).

Testy urządzeń potrwają jeszcze miesiąc.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/mpk-testuje-urzadzenia-filtracyjne,155734.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz