Ciekawe kierunki studiów we Wrocławiu (+video)

Wrocławskie szkoły wyższe oferują ciekawe studia, w tym: koreanistykę, kryminologię, kosmonautykę, technologię i organizację gastronomii. To studia dla pasjonatów, a w dodatku ich absolwenci mają gwarancję interesującej pracy.

Zajęcia z lotnictwa i kosmonautyki oraz odnawialnych źródeł energii były prowadzone na Politechnice od kilkunastu lat. Powołanie odrębnych kierunków pozwala na przyjęcie większej liczby chętnych oraz poszerzenie programu kształcenia.

– Uruchomienie nowych kierunków studiów to efekt dużego zainteresowania tą tematyką młodych ludzi, ale także zapotrzebowania na dobrej klasy specjalistów ze strony firm z branży lotniczej i energetycznej – mówi dr inż. Andrzej Tatarek, prodziekan ds. studenckich Wydziału Mechaniczno-Energetycznego PWr.

Na lotnictwo i kosmonautykę przyjętych zostanie 90 osób, będą miały do wyboru specjalności: awionika i sterowanie oraz napędy i płatowce. W programie są zajęcia m.in. z zakresu budowy statków powietrznych, łączności, elektroniki.

– Absolwenci tego kierunku pracy będą mogli szukać choćby w firmach z branży lotniczej działających na Dolnym Śląsku, np. Xeos w Środzie Śląskiej, czyli centrum serwisowania silników dla Lufthansy, w firmie Collins Aerospace, czy w WAMS, firmie serwisowej linii Ryanair – mówi dr inż. Michał Pomorski, prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału Mechaniczno-Energetycznego.

Biznes pyta o fachowców

Zajęcia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka będą prowadzili także wykładowcy z Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej.

Na tym samym wydziale rusza nabór na studia na kierunku odnawialne źródła energii. Jego otwarcie to w jeszcze większym stopniu wpływ oczekiwań przemysłu energetycznego oraz nieuchronnego odchodzenia od tradycyjnych źródeł energii.

– O absolwentów tego kierunku zabiegają firmy energetyczne, firmy projektowe przygotowujące systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii. Ale znajdą oni także prace np. w jednostkach samorządu terytorialnego, w wydziałach odpowiedzialnych za ekologię i ochronę środowiska – mówi dr inż. Michał Pomorski.

W programie studiów na kierunku OZE są m.in. geotermia, fotowoltaika, siłownie wiatrowe, energetyka wodna.

– Na tym kierunku zajęcia poprowadzą także specjaliści z wydziałów: Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Inżynierii Środowiska oraz Elektrycznego – zapowiada dr inż. Andrzej Tatarek.

Kampus Politechniki Wrocławskiej

Studia dla miłośników kryminałów, kultury azjatyckiej, dobrego jedzenia

Nowe studia z zakresu pielęgniarstwa (3,5-letnie niestacjonarne studia) uruchamia także Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

– Przy okazji pandemii mogliśmy się przekonać jak ważny jest wykwalifikowany personel medyczny. Nowe studia przygotowują specjalistów w tej dziedzinie – mówi Monika Sochacka, zastępca dyrektora Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi.

Na Uniwersytecie Wrocławskim do wyboru jest ponad 80 kierunków studiów.

– Dużym zainteresowaniem cieszy się kryminologia na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii. To dobra okazja na poznanie zasad pracy śledczych w miejscu zbrodni, studenci podczas zajęć biorą także udział  w symulacjach rozpraw sądowych. Jeśli ktoś pasjonuje się klimatami znanymi z seriali „CSI”, czy „Kości” to dobre studia dla niego – mówi Agata Sałamaj z Biura Promocji Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nie słabnącym zainteresowaniem cieszą studia językowe. Obok tych klasycznych: anglistyki, germanistyki, iberystyki, wiele osób wybiera koreanistykę i sinologię. Ich absolwenci mają niemal gwarancję pracy we Wrocławiu, na przykład w zakładach koncernu LG oraz innych azjatyckich firmach, które tutaj budują swoje siedziby.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym od wielu lat nie słabnie zainteresowanie weterynarią, geodezją oraz kierunkami związanymi z naukami o żywności.

– Nasze studia w tym zakresie są uważane za najlepsze w Polsce i cenione za granicą. Dużo osób wybiera technologię i organizację gastronomii, jedną z nowości w ofercie naszej uczelni. Specjaliści w tej dziedzinie znajdą pracę w szeroko pojętej branży usługowej, w hotelach, restauracjach, sieciach lokali gastronomicznych, firmach zajmujących się przetwórstwem jedzenia. Dyplom Uniwersytetu Przyrodniczego daje gwarancję pracy – podkreśla Paulina Boroń-Kacperek, dyrektorka Biura Rekrutacji Uniwersytetu Przyrodniczego.

Dodaj komentarz