MSZ: Telekonferencja szefów dyplomacji Polski, Rumunii i Turcji w Warszawie

MSZ informuje:

28 kwietnia odbyła się telekonferencja z udziałem ministra spraw zagranicznych Polski, Jacka Czaputowicza oraz ministrów spraw zagranicznych Rumunii, Bogdana Aurescu oraz Turcji, Mevlüta Çavuşoglu.

– Nasze kraje to trzy filary wschodniej flanki NATO – podkreślił minister Czaputowicz. Regularnie konsultujemy się w formacie Trilogu, aby zastanowić się, jak możemy skuteczniej reagować na dynamiczną sytuację bezpieczeństwa w naszym sąsiedztwie. Wspólnie opowiadamy się za zachowaniem jedności i solidarności Sojuszu oraz bliskiej współpracy transatlantyckiej, co ma szczególne znaczenie wobec obecnych zagrożeń związanych z pandemią COVID-19.

W trakcie telekonferencji ministrowie rozmawiali o współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście zwalczania pandemii koronawirusa, w tym o rezultatach kwietniowych spotkań szefów dyplomacji oraz ministrów obrony państw NATO. Podkreślili znaczenie utrzymania silnej polityki obrony i odstraszania Sojuszu, kluczowej również w obecnej sytuacji. Ministrowie omówili także perspektywy zacieśnienia współpracy trójstronnej na rzecz stabilizacji sytuacji w najbliższym sąsiedztwie NATO, zwłaszcza na Ukrainie, w Gruzji i na Bałkanach Zachodnich. Istotnym tematem była też ewolucja sytuacji w regionie Afryki i Bliskiego Wschodu oraz w Afganistanie.

Ministrowie omówili wspólne projekty współpracy Polski, Rumunii i Turcji, które będą realizowane w kolejnych miesiącach. Obejmują one zwiększenie aktywności i współdziałania trzech państw w ramach NATO, OBWE, a także w wybranych stolicach państw partnerskich. Ministrowie uzgodnili, że kolejne konsultacje ministerialne w tym formacie odbędą się w przyszłym roku w Bukareszcie.

Spotkania tzw. Trilogu polsko-rumuńsko-tureckiego odbywają się regularnie od 2012 r. (od 2016 r. – na szczeblu ministrów spraw zagranicznych). Ich celem jest zacieśnienie współpracy między sojusznikami reprezentującymi największe państwa wschodniej flanki NATO oraz wypracowywanie wspólnego stanowiska w najistotniejszych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa regionalnego. Poprzednie spotkanie w tym formacie odbyło się w kwietniu 2019 r. w Ankarze.?

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Dodaj komentarz