Sukces Stowarzyszenia RKW Szczecin

Nasz kolega Mariusz Łojko został obsmarowany przez zawistników i GW. Odnotowujemy to z satysfakcją, traktując, jako najwyższą możliwą ocenę naszej działalności.

Na marginesie dodam, iż z Łodzi również próbowaliśmy aplikować do konkursu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jednak ponieważ nie mamy sformowanego oddziału terenowego, inicjatywa nie była możliwa do zrealizowania. 

Ze smutkiem stwierdzić należy, że wiele cennych projektów „ucieka” nam, z powodu paraliżu woli, który nastąpił po wygranych wyborach.

Nie mniej, zawsze możemy się jeszcze zorganizować – osoby chętne i otwarte, prosze o kontakt na adres zamieszczony w zakładce „kontakt”.

A teraz już rzeczony zawistny artykuł z GW.

JB

—————————————————-

Od obrony willi Gruenebrga do polityki zagranicznej i pieniędzy z MSZ

Jolanta Kowalewska

Na czele szczecińskiego Ruchu Kontroli Wyborów, który ma informować o polityce zagranicznej rządu, stoi Mariusz Łojko, znany do tej pory jako obrońca mieszkańców willi Grueneberga. Jego zadaniem będzie m.in. zorganizowanie w Szczecinie debaty dotyczącej „roli Polski na przestrzeni dziejów, jako kraju, który wniósł własny, oryginalny wkład w dzieje Europy”

RKW to stowarzyszenie, które zostało zarejestrowane zaledwie 7 grudnia ubiegłego roku. Spotkanie założycielskie, poprzedzone mszą na Jasnej Górze, odbyło się w czerwcu ubiegłego roku. Celem ruchu była kontrola wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Teraz jako stowarzyszenie ma prowadzić Ośrodki Debaty Międzynarodowej w Szczecinie i Katowicach. Przez najbliższe trzy lata dostanie na to z MSZ 1,4 mln zł.

Sam Mariusz Łojko, do tej pory znany był z obrony mieszkańców willi Grueneberga (willa stała na obecnej linii Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, jej właściciele zostali wywłaszczeni, a NSA stwierdził, że gmina naruszyła Konwencję o ochronie praw człowieka). W 2014 roku podczas kampanii samorządowej zaangażował się w działalność szczecińskiego komitetu „Wygrajmy Szczecin”, który był namiastką modnych w tamtym czasie ruchów miejskich. „Wygrajmy Szczecin” miał swoich kandydatów na radnych i kandydata na prezydenta – Przemysława Urbańskiego.

Szef RKW w Szczecinie milczy

O wynikach konkursu MSZ na prowadzenie (w latach 2016-2018) 16 Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej napisaliśmy w piątkowym wydaniu „Wyborczej”. Wśród zwycięzców są m.in. sprzyjające PiS-owi: wyższa uczelnia ojca Tadeusza Rydzyka i stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy. Regionalne Ośrodki Debaty Międzynarodowej mają informować o priorytetach polskiej polityki zagranicznej, organizować debaty, konferencje i prowadzić punkt informacyjny.

Jakie debaty Ruch Kontroli Wyborów planuje organizować w Szczecinie? Z kim zamierza współpracować i jakim doświadczeniem wykazał się w konkursie przed Ministerstwem Spraw Zagranicznych? Te pytania chcieliśmy zadać Mariuszowi Łojko, który jest liderem RKW na Szczecin. Nie odbierał telefonu, nie odpowiadał na SMS-y, nie odpowiedział też na pytanie wysłane na czacie na Facebooku. 

Z zasad konkursu wiadomo natomiast, że RKW powinien teraz zorganizować w Szczecinie m.in. debatę „dotyczącą roli Polski na przestrzeni dziejów, jako kraju, który wniósł własny, oryginalny wkład w dzieje Europy, dzięki silnej tożsamości i propagowaniu, cywilizacji łacińskiej, opartej na chrześcijańskich wartościach”. Ministerstwu zależy też na pokazywaniu wkładu Polaków w ratowanie Żydów podczas II wojny światowej czy pokazywaniu roli Polski w budowanie nowego ładu europejskiego po 1989 roku.

Jakie doświadczenie ma RKW?

W regulaminie konkursowym jest zapis, że podmioty, które startują w konkursie, w latach 2013-2015 powinny były zrealizować co najmniej pięć projektów poświęconych polskiej polityce zagranicznej lub promocji kultury, historii Polski czy projektów dotyczących inicjatyw obywatelskich. Miały to być debaty, konferencje, seminaria na co najmniej 50 odbiorców.

– Wynik tego konkursu zaprzecza zasadom rzetelności – komentuje Dorota Kowalewska z działającego od 2009 roku Stowarzyszenia Media Dizajn, które przegrało z Ruchem Kontroli Wyborów. – Prowadzenie takiego ośrodka powinien wygrać ten, kto ma potencjał. Część naszego zespołu prowadziła w poprzednich latach Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej, ja stałam na jego czele [za koalicji PO-PSL konkurs na prowadzenie ośrodka w Szczecinie wygrała Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT Rada Regionu Zachodniopomorskiego – dop. red.].

Media Dizajn poniżej minimalnego progu

Dorota Kowalewska jest oburzona faktem, że Ruch Kontroli Wyborów, który jako stowarzyszenie został zarejestrowany dopiero 7 grudnia ubiegłego roku, nie ma doświadczenia, a wygrał. Podkreśla, że to Media Dizajn ma odpowiednie doświadczenie, prowadzi m.in. Szczeciński Inkubator Kultury, dla Ministerstwa Pracy stowarzyszenie realizowało projekt „Rekreacja. Profesjonalny Menedżer Społeczny”. Natomiast w partnerstwie z Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim dotyczące międzynarodowej współpracy projekty: „Ciconia – Cross Border Cultural Cooperation” i „Creative Traditional Companies Cooperation”.

Oferta Media Dizajn nie była jednak brana pod uwagę, bo od komisji konkursowej dostała tylko 79,5 punktu. Wymagane minimum to było 80 punktów. Propozycja Ruchu Kontroli Wyborów od komisji otrzymała 101 punktów.

Mariusz Łojko Dorocie Kowalewskiej odpisał na FB „RKW spełnia wszystkie punkty regulaminu konkursu”, „W tym przedziale czasowym RKW miało co najmniej 5 projektów”. Jakie to projekty, już nie podał.

Jak wynika z naszych informacji, punkt informacyjny Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej RKW zamierza uruchomić w kamienicy przy ul. Szarych Szeregów, dokładnie pod adresem Wojska Polskiego 63. Mają tu swoje siedziby organizacje pozarządowe. 

Cały tekst.