PiS złożyło skargę do PKW na agitację łódzkiego magistratu na rzecz Trzaskowskiego

Prawo i Sprawiedliwość złożyło skargę do Państwowej Komisji Wyborczej i prokuratury na agitację wyborczą prowadzoną przez Urząd Miasta Łodzi na rzecz Rafał Trzaskowskiego – potwierdził to w poniedziałek PAP przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS poseł Krzysztof Sobolewski.

Agitacja wyborcza prowadzona była na stronach internetowych i za pośrednictwem profili społecznościowych Urzędu Miasta Łodzi na rzecz kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego – poinformował w poniedziałek przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS (KWPiS) poseł Krzysztof Sobolewski.

„To wykorzystywanie instytucji samorządowej do prowadzenia kampanii kandydatowi KO na prezydenta Rafałowi Trzaskowskiemu” – mówił PAP Sobolewski.

„Przecież to złamanie Kodeksu wyborczego. Tak jak jest zakaz prowadzenia kampanii na terenie instytucji rządowych, samorządowych, w budynkach samorządowych, na przykład w szkołach, tak samo ten zakaz dotyczy włączania się administracji samorządowej w kampanię” – podkreślił szef KWPiS.

Krzysztof Sobolewski dodał, że formalnie wniosek ze skargą do PKW i prokuratury na agitację wyborczą prowadzoną w internetowych witrynach łódzkiego magistratu złożono w piątek.

„Nie chcieliśmy tego nagłaśniać, ale skargę do PKW i prokuratury złożyliśmy formalnie już w piątek” – powiedział PAP przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS.

„Na oficjalnej stronie urzędu miasta na Facebooku, przed wiecem kandydata KO w ub. piątek, umieszczono zaproszenie na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim w formie oficjalnego materiału wyborczego należącego do komitetu polityka KO – powiedział PAP w niedzielę radny łódzkiego PiS Sebastian Bulak

W mediach społecznościowych, szczególnie na stronach polityków, nadal pisze się i mówi o „aferze” i złamaniu Kodeksu wyborczego. Politycy PiS, którzy w Łodzi są w opozycji wobec ekipy Hanny Zdanowskiej z PO (KO), nazywają skandalem umieszczenie w internetowej witrynie urzędu miasta zaproszenia na wiec wyborczy kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który odwiedził w piątek miasto i województwo. Zaproszenie oprócz tekstu zawiera oficjalne materiały wyborcze komitetu Rafała Trzaskowskiego.

„Prawie 70 proc. frekwencji to znak, że wybory prezydenckie to dla Was ważna sprawa. Dlatego przekazujemy informację, że dziś o godz. 17.00 na ul. Piotrkowskiej przed OFF-em odbędzie się otwarte spotkanie z Rafałem Trzaskowskim PS. Oczywiście jak tylko dostaniemy informację o spotkaniu Andrzeja Dudy z mieszkańcami Łodzi, również o tym poinformujemy” – to cała treść zaproszenia na piątkowy wiec Trzaskowskiego na profilu FB Urzędu Miasta Łodzi. Pod postem jest kilka tysięcy reakcji i komentarzy.

Radny Bulak dodał, że wykorzystywanie stron internetowych Łodzi do działalności wyborczej nie wydarzyło się pierwszy raz.

„Łodzią rządzi prezydent Hanna Zdanowska z PO (KO), która już wcześniej miała zatargi z prawem, więc nie dziwią mnie takie nielegalne działania, zwłaszcza w kampanii wyborczej. To jest po prostu skandal, bo nie chodzi tylko o zaproszenie na wiec, tutaj – podkreślam – chodzi o umieszczenie na oficjalnym facebookowym profilu Łodzi, też oficjalnego, materiału wyborczego komitetu Rafała Trzaskowskiego” – powiedział PAP Bulak.

Rzecznik prezydent Zdanowskiej Marcin Masłowski, uważa, że zaproszenie na wiec potraktowano na profilu miasta informacyjnie. W niedzielę Masłowski nie chciał komentować sprawy, przysłał tylko oświadczenie prasowe.

„70-procentowa frekwencja w wyborach pokazała, że łodzianie są bardzo zainteresowani wyborami prezydenckimi. Dlatego tez˙ na fanpage’u miastu pojawiła się nie tylko informacja o spotkaniu z kandydatem, ale także relacja ze spotkania z mieszkańcami. Jednocześnie w postach pojawiło się zapewnienie, że dokładnie takie same co do treści i formy informacje pojawia? się z okazji wizyty w naszym mieście Andrzeja Dudy. Co więcej, taka? informacje? przesłaliśmy także do sztabu pana prezydenta. Działania te maja? charakter wyłącznie informacyjny i są realizowane w ramach kampanii profrekwencyjnej” – napisał w oświadczeniu rzecznik prezydent Łodzi.

Radny Bulak z PiS zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt – jego zdaniem – nielegalnego działania Urzędu Miasta Łodzi. Tym razem chodzi o wpisy z na profilu Rady Miasta Łodzi, gdzie kilka dni temu umieszczono zdjęcie przewodniczącego rady Marcina Gołaszewskiego (KO) w błękitnej koszulce z napisem „Rafał Trzaskowski” i logo komitetu kandydata KO. Wpis z 2 lipca jest na stronie, którą formalnie administruje urząd miasta.

We wskazanym przez radnego wpisie, oprócz zdjęcia, jest tekst z zaproszeniem łodzian na wiec Trzaskowskiego, ten sam wiec, na który zapraszano na oficjalnej stronie magistratu.

„Piątkowa wizyta kandydata na prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego w Łodzi. Plus minus 44 proc. poparcia uzyskał w Łodzi Rafał Trzaskowski – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miasta Łodzi. – To naprawdę bardzo dobry wynik. Wierzymy, że w drugiej turze wyborów prezydenckich Rafał Trzaskowski ma możliwość zdobycia 60 proc. poparcia w naszym mieście (…) Prezydent Andrzej Duda czasu dla mieszkańców naszego miasta niestety nie znalazł. Odmówił także udziału w debacie, nie chce rozmawiać ze swoim kontrkandydatem. Czego się bał? Im więcej tchórzostwa ze strony Andrzeja Dudy, tym więcej spotkań z mieszkańcami Rafała Trzaskowskiego. Zapraszamy jutro wszystkich łodzian na godzinę 17:00 na OFF Piotrkowska Center – dodał wiceprzewodniczący Bartosz Domaszewicz.

Przewodniczący Marcin Gołaszewski w odpowiedzi na pytanie PAP, dlaczego opublikowano ten tekst i jego zdjęcie w koszulce komitetu Trzaskowskiego, odsyła do urzędu miasta.

„Nie ja zarządzam profilem rady miejskiej, bo to urząd miasta zarządza tym profilem” – powiedział PAP Gołaszewski. Szef rady odpowiedział jednak na inne pytanie PAP, dlaczego pojawił się w koszulce z napisem agitującym na rzecz Trzaskowskiego na oficjalnej konferencji prasowej w godzinach swojej pracy.

„Nie uważam tego za niestosowne, bo ja jestem obywatelem, łodzianinem i tak samo mam prawo reprezentować poglądy polityczne” – odparł Marcin Gołaszewski. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

Dodaj komentarz