Piotr Bartoszcze – zginął z rąk SB. Po 37 latach najbliższa rodzina otrzyma przyzwoite zadośćuczynienie, dzięki wyrokowi Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Po 400 tys. złotych zadośćuczynienia mają otrzymać żona i dzieci Piotra Bartoszcze – działacza rolniczej „Solidarności”, zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa w okresie PRL.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy zasądził zadośćuczynienie w łącznej kwocie dwa mln zł, tj. po 400 złotych dla każdego z pięciu wnioskujących. Kosztami postępowania został obciążony Skarb Państwa – przekazuje nam Krzysztof Dadełło, rzecznik prasowy SO w Bydgoszczy. Wyrok jest nieprawomocny.

Jak informuje TVP oddział w Bydgoszczy „podstawą do roszczeń było zakończone w 2019 roku śledztwo szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej”.

W kwietniu 1981 r. Bartoszcze był jednym z sygnatariuszy porozumień bydgoskich z władzami PRL, w wyniku których zarejestrowany został NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Internowany w stanie wojennym, po uwolnieniu kontynuował konspiracyjną działalność opozycyjną.

Został zamordowany między 7 a 8 lutego 1984 r. prawdopodobnie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało ze śladami bicia i duszenia odnaleziono 9 lutego w studzience melioracyjnej.

O śmierci Piotra Bartoszcze czytaj więcej w artykule dra Krzysztofa Osińskiego Tajemnicza śmierć na polu

źródło:

  • artykuł ukazał się 19.12.2020r. w : Tygodnik Bydgoski, portal i gazeta – Bydgoszcz i powiat bydgoski
  • https://tygodnikbydgoski.pl/wydarzenia/dwa-miliony-zlotych-zadoscuczynienia-dla-rodziny-piotra-bartoszcze-dzialacz-zginal-z-rak-sb
  • na zdjęciu Piotr Bartoszcze, mat. IPN

Get involved!

Comments

No comments yet