Odważne stanowisko Rady Głównej UPR wobec wyborów prezydenckich

W tegorocznych wyborach prezydenckich, których termin, z powodu obstrukcyjnych działań Senatu, przesunięto o kilka tygodni, w pierwszej turze nie dokonano wyboru głowy państwa.

Wobec nie rozstrzygnięcia wyboru w tym terminie, różne ugrupowania polityczne przyjęły odmienną postawę i w jakiejś mierze odrębną strategię, o ile w ogóle można to nazwać strategią. W mediach mogliśmy widzieć płaczliwą postawę Szymona Hołowni, czy też rozbieżne deklaracje polityków z Konfederacji, która stanęła okrakiem na dwu rozjeżdżających się kawałkach kry lodowej.

W tej kuriozalnej sytuacji, zdrowy rozsądek zachowała, istniejąca od ponad 30 lat Unia Polityki Realnej. Rada Główna UPR – przy pomocy nowoczesnych środków komunikowania, bardzo szybko przedyskutowała istniejącą sytuację i podjęła odważną, w stosunku do innych formacji politycznych, decyzję. Po burzliwej, lecz niezwykle twórczej dyskusji, w środę wieczorem tekst oświadczenia był w pełni gotowy i w takiej wersji, został jednogłośnie przyjęty przez wszystkich członków Rady Głównej.

Następnego dnia, w czwartek, na wspólnej konferencji prasowej PiS-u i UPR dr Bartosz Józwiak, prezes UPR, ogłosił – zgodnie z decyzją Rady – zdecydowane poparcie w drugiej turze dla kandydatury Pana Prezydenta Andrzeja Dudy.

W oświadczeniu i w czasie samej konferencji prasowej, obok poparcia dla pana Andrzeja Dudy, wezwano także „inne ugrupowania, ceniące wartości fundamentalne dla istnienia naszego państwa i wspólnoty narodowej” do uczynienia tego samego.

Nie muszę wyjaśniać, że zaraz pokazały się głosy histerycznego niezadowolenia, głównie ze strony zwolenników Rafała Trzaskowskiego, ale także ze strony niektórych sympatyków  Konfederacji. Poniżej pełny tekst oświadczenia w sprawie drugiej tury wyborów prezydenckich w Polsce.

Jan Szałowski


Oświadczenie Rady Głównej UPR wobec II tury wyborów prezydenckich

Polska po raz kolejny znalazła się w bardzo ważnym momencie, który zmusza nas wszystkich do podjęcia zdecydowanej i odważnej decyzji. Wspólne dobro jakim jest nasza Ojczyzna, wymaga konsolidacji społeczeństwa wobec kluczowych dla kraju zagadnień, jakimi są umacnianie suwerenności i bezpieczeństwa zewnętrznego.

Jako Unia Polityki Realnej uważamy, że tylko mocny i prawy człowiek, podzielający nasze wartości, może sprostać wyzwaniom obecnych czasów, tak by zmieniać Polskę dla dobra rodzin i jednostek. W takiej chwili, jako konserwatyści, musimy odłożyć na bok międzypartyjne spory, które nie służą naszemu krajowi.

Andrzej Duda w kwestiach obyczajowych prezentuje poglądy zdroworozsądkowe, prorodzinne i podobnie jak my konserwatywne. Jednocześnie doceniamy jego działania nakierowane na zasadnicze gospodarcze interesy Polski. W naszej opinii jest on obecnie gwarantem utrzymania Polski w europejskim kręgu cywilizacyjnym jako państwa suwerennego.

W istniejącej po pierwszej turze sytuacji, opowiadamy się – a także wzywamy do tego inne ugrupowania, ceniące wartości fundamentalne dla istnienia naszego państwa
i wspólnoty narodowej – do poparcia Pana Prezydenta Andrzeja Dudy w drugiej turze wyborów prezydenckich. Oczekujemy jednocześnie, że Prezydent Andrzej Duda będzie gotów pochylać się nad głosem wyborców konserwatywno-wolnościowych
i wprowadzi do debaty część, wspólnych dla nas wszystkich, postulatów jakie płyną ze strony naszego środowiska.

Rada Główna Unii Polityki Realnej

Warszawa, 1 lipca 2020 roku

Dodaj komentarz