MSZ: XV spotkanie Narodowych Koordynatorów współpracy Europy Środkowo-Wschodniej z Chinami

MSZ informuje:

– Pełne wdrożenie takich uniwersalnych reguł współpracy ekonomicznej, jak wzajemność, równe szanse konkurencji i obustronne korzyści powinno stanowić odpowiedź państw formatu 17+1 na wyzwania ekonomiczne wynikające z pandemii Covid 19 – podkreślił wiceminister Marcin Przydacz w czasie spotkania Narodowych Koordynatorów współpracy Pekinu i 17 państw europejskich, które odbyło się w formule wideokonferencji.

– Kluczową sprawą pozostaje realizacja deklaracji o dalszym ułatwianiu dostępu do chińskiego rynku towarów z naszego regionu, w tym produktów rolno-spożywczych – wskazał wiceminister Przydacz. Jak dodał, kraje Europy Środkowo-Wschodniej oczekują również realizacji deklaracji o dalszym ułatwianiu dostępu do chińskiego rynku towarów z naszego regionu, w tym produktów rolno-spożywczych.

Uczestnicy wideokonferencji wymienili się doświadczeniami w walce z pandemią COVID-19. Wyrażono podziękowanie dla władz ChRL za dotychczasowe administracyjne wsparcie procesu zakupów przez państwa naszego regionu środków ochronnych do walki z pandemią u chińskich producentów oraz nadzieję na dalszą efektywną współpracę w tym zakresie w oparciu o przejrzyste i komunikowane z wyprzedzeniem regulacje. Zgodzono się, że pandemia nie zmienia podstawowych celów współpracy 17+1, w tym dążenia do większej równowagi relacji ekonomicznych między Europą Środkowo-Wschodnią i Chinami.

Dyskutowano o możliwej formule tegorocznego szczytu, który był zaplanowany na kwiecień w Pekinie, a został przełożony z powodu pandemii. Wiceminister Przydacz podkreślił, że konieczne jest zachowanie elastyczności, a decydująca dla organizacyjnych aspektów szczytu będzie sytuacja epidemiczna. Ważna będzie również właściwa korelacja terminu szczytu z planowanymi spotkaniami wysokiego szczebla UE-Chiny. Wiceszef polskiej dyplomacji przypomniał, że kontekst unijny jest ważny dla wszystkich uczestników 17+1, a dla znajdujących się w tym gronie państw członkowskich UE polityka wspólnotowa stanowi punkt odniesienia relacji handlowych z Chinami.

Inicjatywa współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin została zainicjowana w 2012 roku w Warszawie i obejmuje już kilkadziesiąt obszarów współpracy sektorowej. Najważniejszymi spotkaniami o charakterze politycznym są doroczne szczyty. Ostatni odbył się 12 kwietnia 2019 roku w Dubrowniku z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych