Do szczepień poza kolejką TW, SB i TVN! (lista)

Początkowo media donosiły wyłącznie o celebrytach, dziś wiemy, że wśród nielegalnie zaszczepionych w ostatnich godzinach 2020 roku na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym są nie tylko aktorzy i gwiazdy TVN-u, ale także oficerowie i tajni współpracownicy Służb Bezpieczeństwa PRL!

Po dostarczeniu szczepionki do Polski „grupę zero” – tj. pierwszych szczepionych mieli stanowić głównie medycy, lekarze i studenci, którzy mieli poczuć się pewniej mając regularny kontakt z chorymi. W WUM-ie opóźniono jednak szczepienie chętnych medyków, a pierwszeństwo dano kilkudziesięciu, jak to początkowo określały media, „celebrytom”.

Kolejne ujawniane nazwiska na liście pokazują, że mamy do czynienia nie tylko z aktorami, ale z całą rzeszą ludzi, którzy od kilkudziesięciu lat uważają się za uprzywilejowanych. Kolejne biogramy przytoczył red. Michał Rachoń w programie „Jedziemy”.

Jak wynika z pierwszych kontroli, osoby te były podawane jako „pracownicy niemedyczni szpitala”.

I tak na liście można znaleźć m.in. dygnitarza PZPR, byłego premiera i beneficjenta tzw. „moskiewskiej pożyczki” tow. Leszka Millera.

Zaszczepił się także ostatni szef departamentu kadr SB, kpt SB Roman Kurnik wraz z żoną. Był protegowanym Czesława Kiszczaka, dzięki któremu prześliznął się do UOP, pomimo pierwotnie negatywnej weryfikacji. Powiązany z niewyjaśnioną śmiercią gen. Marka Papały.

Na liście jest również kręcący lody milioner Zbigniew Grycan oraz jego małżonka. Przez 11 lat był zarejestrowany jako TW kontrwywiadu PRL.

Mariusz Walter, twórca TVN, podjął współpracę z organami bezpieczeństwa PRL w 1983 r. Jerzy Urban sugerował jego osobę do stworzenia tuby propagandowej czarnego pi-aru wobec Solidarności: „Nadaje się na głównego konsultanta, jakiegoś szefa programowania, szefa realizacji programów radiowych i TV – jednym słowem nie kierownika pionu propagandy, lecz główną siłę koncepcyjno-fachową”.

Z kolei Grzegorz Żemek o założycielach TVN zeznał w procesie afery FOZZ: „Dostałem od służb specjalnych wojskowych zadanie, aby znaleźć za granicą firmę, która mogłaby pełnić rolę „konia trojańskiego”, to znaczy która mogłaby służyć do wprowadzenia agentów na obszar na Zachodzie w dziedzinie mediów. Był to rok 1987. Jedyną firmą zagraniczną w dziedzinie mediów, którą znałem, była firma należąca do Jana Wejcherta, ulokowana w Irlandii. Firma ta nazywała się Cantal, a później zmieniono jej nazwę na ITI”

Innymi znanymi zaszczepionymi postaciami związanymi z TVN jest wiceprezes stacji Edward Miszczak oraz Katarzyna Kieli – dyrektor Discovery.

Na liście znajdują się również artyści mający epizody z PZPR, czy broniący zbrodniczej przeszłości resortowej rodziny, jak czyni to Magda Umer.

Warto zauważyć, że rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong jest jednocześnie wiceprzewodniczącym rady Fundacji TVN.

Według RMF FM lista zaszczepionych nielegalnie poza kolejnością jest kilkukrotnie dłuższa, niż znane 25 nazwisk.

1. Krystyna Janda
24. Henryk Orfinger
25. Katarzyna Kieli

Chrisopheros