Centrum Monitoringu Wolności Prasy przeciwko manipulacjom tabloidu Fakt

fot.: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich stanowczo potępia sposób opisywania przez tabloid Fakt historii ułaskawienia przez Prezydenta mężczyzny, który odsiedział wyrok za pedofilię i apeluje do mediów i dziennikarzy o uszanowanie prywatności ułaskawionego i jego rodziny. Publikacja ta staje się  także elementem nieuczciwej gry politycznej na finiszu kampanii prezydenckiej w Polsce, dlatego CMWP SDP apeluje do mediów i dziennikarzy o szczególną rzetelność przy opisywaniu tego tematu .

Tak apeluje swego rodzaju związek zawodowy dziennikarzy:

3 lipca b.r. na okładce tabloidu Fakt ukazał się artykuł opisujący niektóre okoliczności zastosowania prawa łaski przez Prezydenta RP wobec osoby, która była skazana i która odbyła karę za przestępstwo pedofilii. Prezydent RP zastosował prawo łaski 14 marca 2020 r. Gazeta opisuje intymne szczegóły z akt tej sprawy. Robi to w sposób, który jest skandalicznym naruszeniem prywatności ofiary pedofilii oraz jej najbliższych osób oraz jest jednoznacznym zlekceważeniem przez Redakcję zasad etyki dziennikarskiej, w szczególności zasady szacunku i tolerancji rozumianej jako poszanowanie ludzkiej godności, praw dóbr osobistych, a przede wszystkim prawa do prywatności i intymności. Skandaliczne jest to, że w swoich publikacjach gazeta pomija lub przeinacza istotne fakty na temat okoliczności ułaskawienia np. to, iż akt łaski dotyczył jedynie skrócenia czasu wykonywania środka karnego w postaci zakazu kontaktowania się i zbliżania do osób pokrzywdzonych, o co wnosiły same pokrzywdzone – osoby pełnoletnie.

dalej pokazana jest perfidia tej manipulacji:

Szczególnie bulwersujące jest także to, że ze względu na czas, w jakim ukazują się publikacje „Faktu” na ten temat – ostatnie dni prezydenckiej kampanii wyborczej – gazeta włączyła się czynnie do walki politycznej manipulując informacjami na temat ubiegającego się o reelekcję Prezydenta RP. Trzymał córkę, bił po twarzy i wkładał jej rękę w krocze” – takiej treści tytuł uderza z okładki „Faktu”. Niżej, mniejszą czcionką, napisano: „Panie prezydencie, jak Pan mógł ułaskawić kogoś takiego?”, a całość zilustrowano dużym zdjęciem Prezydenta Andrzeja Dudy

Natępnie, w sposób bardzo dyplomatyczny SDP nazywa to działanie „manipulacją” – co oczywiście jest słowem prawidłowym, niemniej nie na tyle pojemnym aby udźwignąć ładunek emocjonalny czytelników, jaki powstaje po przeczytaniu tego opisu „godnego” okupacyjnej gadzinówki ukazującej się w czasach okupacji niemieckiej Państwa Polskiego w latach 1939 – 1945.

Mam nadzieję, że inne stowarzyszenia, zwłaszcza branży informacyjnej, mass mediów wydadzą równie surowe oświadczenia woli – a niemiecko-szwajcarska spółka podejmie jedynie słuszną decyzję…

Jeżeli właściciel nie podejmie żadnych kroków – instytucje rządowe powinny zadziałać z całą mocą demokratycznego państwa.

HeMo

• źródło: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich