Władze Ustki szykują rewolucję w zasadach sprzedaży mieszkań komunalnych

Jak donosi portal ustka.naszemiasto.pl, tanie mieszkania komunalne w Ustce, jeśli radni opowiedzą się za zmianami proponowanymi przez ratusz, przejdą wkrótce do historii. Władzom miasta zależy na zakończeniu nagminnego procederu przepisywania tanich mieszkań na przyszłych spadkobierców, którzy bez tego nie mieliby do nich żadnych praw jeśli w nich nie mieszkali.          

Za zmiejszeniem bonifikat przy zakupie mieszkań komunalnych przemawiają według naczelnika wydziału gospodarki nieruchomościami Krzysztofa Stodoły dwa ważne aspekty. Pierwszy, społeczny dotyczy nierównego traktowania mieszkańców ponieważ uprzywilejowane zakupy mieszkań ze wsparciem miasta i to wcale niemałym, dotyczą tylko wybranej, nielicznej grupy mieszkańców i drugi ekonomiczny dotychczasowa polityka miasta może doprowadzić jego finanse w zakresie gospodarki nieruchomościami do ruiny.            

A zjawisko kupowania mieszkań z ogromną bonifikatą i przepisywania przez lokatorów na członków rodziny, często nie mieszkających na stałe nie tylko w Ustce, ale nawet w kraju jest dotąd nagminne. Jak donosi portal ustka.naszemiasto.pl od roku 2016 miasto ze sprzedaży mieszkań wycenionych łącznie na prawie 11,8 miliona złotych uzyskało niecałe … 1,8 miliona złotych. Ponieważ zasoby mieszkaniowe są z roku na rok coraz mniejsze, magistrat postanowił ciąć dotychczasowe bonifikaty. Potrzebne są środki na remont mieszkań z odzysku i zabezpieczenie lokali mieszkalnych dla mieszkańców najuboższych.                    

Ulgi będą znacznie mniejsze, a do czasu podjęcia stosownej uchwały przez radę miasta, jak i jej wejścia w życie, magistrat zawiesił rozpatrywanie wniosków o nabycie mieszkań. Jeszcze całkiem niedawno kiedy w zasobach miasta znajdowało się wiele ruder, najemca mógł mieszkanie komunalne do generalnego remontu nabyć za jedynie … 1 procent jego wartości. Teraz mieszkania są już wyremontowane, a i tak cena ich sprzedaży mieści się często w granicach 18-20 tysięcy złotych, co w stosunku do faktycznych cen tych mieszkań jest zaniżone przynajmniej 10 razy.              

Dotychczas obowiązujące zapisy przewidywały przy zakupie zajmowanego od wielu lat lokalu w budynku, w którym nie przeprowadzono remontu elewacji, dachu i klatki schodowej oraz izolacji fundamentów, ulgę w wysokości 90 procent wartości mieszkania i 80 procent jeśli trzy z nich nie zostały przeprowadzone. Najemcy mieszkań w domach w pełni odnowionych mieli również całkiem niezłą bonifikatę przy zakupie, bo aż 60 procent. Projekt nowej uchwały przewiduje znaczne zmniejszenie stawek ulgi odpowiednio do 60, 50 i 40 procent. Jedynym pocieszeniem dla chętnych może być utrzymanie dodatkowej 5-procentowej bonifikaty w przypadku jednorazowej zapłaty całości ceny lokalu.          

Dzięki proponowanym przez magistrat zmianom w przepisach, wpływy do budżetu miasta ze sprzedaży mieszkań ulegną zdecydowanemu zwiększeniu.                   

Opracowanie BC 
Źródło:      https://ustka.naszemiasto.pl/koniec-z-mieszkaniami-w-prezencie-w-ustce-szykuje-sie/ar/c1-7908339

Obraz neufal54 z Pixabay

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.