Prokuratura na odsiecz szczecinianom w sprawie SPP


Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Szczecinie oraz niekorzystna zmiana stawek opłat oraz zasad korzystania to temat budzący od miesięcy wiele kontrowersji wśród mieszkańców. Na pomoc przyszła im Prokuratura Rejonowa Szczecin-Niebuszewo, która jak donosi portal gs24.pl zaskarżyła według niej niezgodną z prawem uchwałę rady miasta dotyczącą zmian w SPP. Samorządowcom co prawda rzekomo przyświecał szczytny cel walki o czyste powietrze i zapewnienie rotacji na parkingach w centrum miasta, ale według mieszkańców chodzi jedynie o drenaż ich kieszeni.          

Prokuratura z urzędu złożyła wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o unieważnienie podjętej przez radę miasta we wrześniu 2020 roku uchwały dotyczącej zmian w SPP i przywrócenie zasad, które nie naruszają prawa. Chodzi m.in. o zapis uchwały dotyczący preferencyjnej ceny abonamentów tylko dla osób rozliczających podatek PIT w Szczecinie lub podmiotów gospodarczych z siedzibą w mieście.           

Jednym z zarzutów jest naruszenie zasady równego traktowania, chodzi o tych mieszkańców, którzy nie muszą składać deklaracji podatkowej. Poszkodowane będą na przykład osoby będące na utrzymaniu innego członka rodziny. Problem dotyczy też wszystkich pracujących w Szczecinie dojeżdżających z okolicznych miejscowości, tym bardziej, że mają olbrzymi udział w generowaniu dochodów przez podmioty gospodarcze działające na terenie miasta, w których są zatrudnione, a również zostały pozbawione dostępu do abonamentu w preferencyjnej cenie.          

Oprócz sprawy zniżek w abonamencie i opłat ryczałtowych tylko dla wybrańców, zastrzeżenia Prokuratury wzbudziło też znaczne rozszerzenie strefy płatnego parkowania i podniesienie stawek opłat jednorazowych w podstrefach. Szczególnie zastanawiający jest zapis uchwały dający organowi zarządzającemu strefą płatnego parkowania uprawnienia do rozpatrywania reklamacji dotyczących jej funkcjonowania, a do tego jeszcze wystarczy się pomylić przy dokonywaniu opłaty za postój wpisując błędne dane, aby pomimo jej wniesienia, nie została ona przez organ administrujący SPP uznana. Według Prokuratury rada miasta Szczecina przyjmując uchwałę, która zmodyfikowała ustawowe zasady dotyczące wnoszenia opłaty dodatkowej, wykroczyła mocno poza swoje kompetencje.          

Opracowanie BC 
Źródło:   

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz