Pomorze przyłączy się do upamiętnienia Powstańców Warszawy


,,Pierwsze strzały padły w chaotycznych warunkach w wielu punktach miasta przed 17-ą, kiedy miała się zacząć akcja (Godzina W)”.             

Nie tylko Warszawa będzie przeżywać po raz kolejny największy Zryw Wolnościowy Polskiego Podziemia 44. We wszystkich zakątkach Polski o godzinie 17.00, godzinie ,,W”’ pierwszego dnia sierpnia choć na chwilę myśli pobiegną do tych, którzy nie zawahali się mimo przewagi liczebnej i sprzętowej okupanta wystąpić przeciwko wojskom niemieckim i zademonstrować komunistycznemu ZSRR narodowej determinacji stawiania czoła zagrożeniom.            

Pomorze również upamiętni żołnierzy Armii Krajowej i harcerzy Szarych Szeregów, którzy walczyli i ginęli za wolność. Jak co roku o godzinie ,,W” zawyją syreny, tym razem aby upamiętnić 76 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, a mieszkańcy regionu uczczą pamięć o bohaterach chwilą ciszy.              

Fragment opracowania o Powstaniu Warszawskim przygotowanego przez uczestnika wydarzeń Andrzeja (Andrew) Borowca ps. ,,Zych”, st. strzelca Armii Krajowej opublikowanego przez portal sppw1944.org:   

      
,,Powstanie Warszawskie 1944-go roku przeciw okupacji niemieckiej było najkrwawszym zrywem w historii Polski i okrutnym przykładem śmierci milionowego miasta w sercu Europy. Zginęło w nim co najmniej 150.000 osób i stolica Polski została zniszczona w 90 procentach.

Reszta opracowania i inne powstańcze relacje świadków na stronie:              
http://www.sppw1944.org/index.html?http://www.sppw1944.org/relacje/relacje.html

Opracowanie BC 


Na podstawie radiogdansk.plsppw1944.org
Obraz: Chruściel

Dodaj komentarz