IPN po raz pierwszy udostępni on-line Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej – Warszawa, 8 lipca 2020, godz. 12.00

IPN zaprasza na konferencję prasową dotyczącą Bazy Ofiar Zbrodni Wołyńskiej, która odbędzie się w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” (ul. Marszałkowska 21/25). W konferencji udział wezmą m.in. dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ewa Siemaszko – badaczka zbrodni wołyńskiej.

Instytut Pamięci Narodowej, w związku z przypadającym w sobotę, 11 lipca, Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej zaprezentuje listę ofiar dostępną on-line.

Od 8 lipca 2020 r., na portalu zbrodniawolynska.pl pojawi się zakładka: Baza Ofiar, w której będzie można znaleźć informacje o osobach zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich. Integralną częścią projektu będzie interaktywna mapa zbrodni, na której oznaczono miejsca śmierci powiązane z danymi ofiar i faktami opisanymi w bazie. Według najnowszych badań historyków z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło wówczas ok. 100 tysięcy Polaków.

Projekt ma charakter długofalowy. Prace nad bazą rozpoczęto na początku 2019 roku. W pierwszym etapie udostępnimy informacje dotyczące woj. wołyńskiego. W kolejnych etapach, bazując na kwerendach archiwalnych, relacjach świadków i publikacjach naukowych, będziemy sukcesywnie uzupełniać i dodawać informacje odnoszące się do pozostałych województw II RP.

Zakończenie projektu przewidywane jest na lipiec 2023 roku, co zbiegnie się obchodami 80. rocznicy ludobójstwa. Chcemy do tego czasu wydobyć z niepamięci jak najwięcej informacji o losach zamordowanych Polaków oraz upamiętnić te osoby, które w zdecydowanej większości nie posiadają nawet swoich grobów. Korzystający z bazy będą mieli możliwość zgłaszania uzupełnień do opisów oraz dodawania nowych za pomocą specjalnie przygotowanego formularza kontaktowego.

Ponadto w konferencji wezmą udział Marzena Kruk – dyrektor Archiwum IPN, Marcin Krzysztofik – dyrektor Oddziału IPN w Lublinie, który omówi główne założenia projektu, dr Leon Popek, zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, Karol Lisiecki, pracownik Oddziału IPN w Gdańsku – koordynator projektu oraz Marek Dąbrowski, pracownik Archiwum IPN, który zaprezentuje bazę.

Zapraszamy do obejrzenia transmisji on‑line na kanale PNtv:

HeMo

  • źródło: Instytut Pamięci Narodowej

Dodaj komentarz