Słuchowisko o Bydgoszczy w radiowej Jedynce, w sobotę 12 grudnia

Na zakończenie obchodów 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski zapraszamy na „Szepty Rzeki” – to opowieść o losie bohaterów z historią rodzącej się bydgoskiej niepodległości. Premiera spektaklu radiowego odbędzie się w sobotę, 12 grudnia, o godz. 21 na antenie radiowej Jedynki. Projekt jest realizowany w ramach konkursu promocyjnego „BYDGOSZCZ JEST POLSKA -1920”.

Spektakl radiowy dotyczy dziejów naszego miasta. Dźwięki miasta i nieodłączny szum rzeki są wyjątkowym tłem dla poetyckiej, opartej na faktach opowieści, splatającej los bohaterów z historią rodzącej się bydgoskiej niepodległości.

Inspiracją do powstania scenariusza była Barka Lemara cumująca przy nabrzeżu Brdy – symbol ważnej historii miasta związanej z kulturą ludzi wody. Akcja wydarzeń przeniesie nas w czasie do lat 20. XX wieku, kiedy to bydgoski port rzeczny był jednym z najważniejszych punktów międzynarodowej trasy wodnej z Berlina do Gdańska, Białorusi i miast południa Polski.

U progu odzyskania niepodległości miały tu miejsce tajemnicze zdarzenia, które zostaną opowiedziane z perspektywy Hildy, kilkuletniej dziewczynki żyjącej wraz z rodziną na barce. W oczach dziecka odbije się nie tylko wielokulturowa Bydgoszcz tamtych lat, ale również dramatyczna historia bohaterów, którzy postanowili wziąć na siebie odpowiedzialność za przyszłe losy miasta z górującą nad nim wieżą z ognia i kamienia. Jest to opowieść, gdzie fikcja miesza się z faktami, poezja z głosami miasta, noc z dniem i ogień z wodą. Szepty rzeki niosą historie, których warto wysłuchać i ocalić od zapomnienia. 

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia “Szepty Rzeki” będzie można usłyszeć na antenie radiowej Jedynki w sobotę, 12 grudnia o godzinie 21.00.

Teatr Polskiego Radia – Zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk. Niektóre z nich można słuchać nieprzerwanie od ponad 60 lat! Przykładem takich wielopokoleniowych radiowych spektakli są “Matysiakowie” czy “W Jezioranach”. Wiele ze słuchowisk emitowanych w ramach Teatru Polskiego Radia wygrywa krajowe i międzynarodowe konkursy oraz festiwale sztuki radiowej.

Premiera słuchowiska będzie miała miejsce na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. Jest to przestrzeń, w której od lat powstają ciekawe i znane spektakle dedykowane radiowej scenie, jak również adaptacje dramatu, prozy oraz poezji. Za ich realizacją stoi Teatr Polskiego Radia, który wspiera i promuje tę formę przekazu artystycznego już od 1925 roku! 

Więcej informacji: https://www.facebook.com/szeptyrzeki/ oraz www.szeptyrzeki.pl

źródło:

  • komunikat UM Bydgoszczy z 9.12.2020
  • http://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/pierwsze-w-historii-sluchowisko-o-bydgoszczy-w-ra/
https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz