60. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich – walki „w obronie wolności i prawa do wiary”

Bitwa o Dom Katolicki. Wiara i przywiązanie do tradycji i wartości chrześcijańskich połączyły ludzi z różnych stron, środowisk i klas społecznych.          

30 maja mija 60 rocznica Wydarzeń Zielonogórskich 1960, jednej z mało znanych i nie docenianych kart polskiej historii. Kiedy komunistyczne władze postanowiły odebrać parafii św. Jadwigi, której proboszczem był charyzmatyczny skupiający zielonogórzan wokół siebie ksiądz dziekan Kazimierz Michalski, należący do parafii Dom Katolicki, ośrodek życia religijnego, społecznego i kulturalnego doszło do starć ulicznych milicji i wezwanego na pomoc zomo z broniącymi zaciekle swojego gniazda mieszkańcami.             

Jak twierdzi dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, Tadeusz Dzwonkowski, to ważna karta w historii nie tylko miasta, ale całego kraju:      

– „Wprawdzie tzw. wydarzenia zielonogórskie z 30 maja 1960 nie trafiły do podręczników historii, ale w pełni zasłużyły na miejsce obok wystąpień w Nowej Hucie, Toruniu, Świdniku (…). To rzeczywiście dziwne, że na tak długo o tym wydarzeniu zapomniano, zwłaszcza jeśli popatrzy się na skalę tego wydarzenia, jak i późniejszych represji. Może sprawiło to peryferyjne położenie Zielonej Góry? A może to, że uczestników udało się zastraszyć, żaden z nich nie miał takiej siły przebicia, aby walczyć o sprawiedliwość i… pamięć”.           

Według szacunkowych danych w ulicznych zamieszkach o Dom Katolicki wzięło udział ok. pięciu tysięcy osób, a późniejsze represje objęły co najmniej 250 z nich. Pokazowe procesy peerelowskiego sądu skazywały dla przykładu i zastraszenia obywateli, nawet niewinne osoby na kilka lat więzienia.             

Co ciekawe Gazeta Zielonogórska dwa dni później  zamieściła na swoich łamach relację z zamieszek w zmanipulowanym artykule „Chuligani – narzędziem antyspołecznych planów ks. dziekana”, w którym czytamy: „Społeczeństwo Zielonej Góry z oburzeniem potraktowało karygodne zajście, a milicja robotnicza pomogła władzom w przywróceniu porządku”.           

Gazeta Lubuska wyprodukowała film dokumentalny o Wydarzeniach Zielonogórskich 1960 i jak podaje na portalu plus.gazetalubuska.pl:         

„… obrona Domu Katolickiego w Zielonej Górze to niedoceniany zryw antykomunistyczny. O tym, co zdarzyło się 30 maja 1960 roku opowiadają dziś głównie uczestnicy Wydarzeń Zielonogórskich, którzy kilkadziesiąt lat milczeli, którzy z chuliganów stali się bohaterami. Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego o Wydarzeniach, wyprodukowanego przez „Gazetę Lubuską”.       

W tym roku, pomimo okrągłej 60. rocznicy tych tak ważnych dla miasta wydarzeń, uroczystości ze względu na sytuację w kraju zostały ograniczone do mszy świętej w Konkatedrze, złożenie kwiatów pod pomnikiem przy filharmonii, która mieści się w byłym Domu Katolickim i odsłonięcia pomnika księdza Kazimierza Michalskiego, który po wydarzeniach zielonogórskich został przez komunistyczne władze wydalony z miasta.       

Film do obejrzenia na stronie:      https://plus.gazetalubuska.pl/swiadomie-zapomniany-fragment-historii-zobacz-swietny-film/ar/12123084  

Oprac. BC

Na podstawie 

Dodaj komentarz