Ankieta „Twój głos na drodze synodalnej” przeprowadzana w niemieckim kościele – nowy sposób by uzyskać pretekst do powoływania się na Vox populi ale w kontrze do Vox Dei

Zdjęcie: Kard. Reinhard Marx / By Degreezero – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77893582

Otrzymaliśmy z Niemiec tłumaczenie ankiety, która jest tam z wypiekami na twarzy rozprowadzana wśród „wiernych” apostatów po to by gnać dalej i dalej drogą „posynodalną” (dawniej przez Apostołów, Ojców Kościoła, czy świętych katolickich nazywaną szeroką drogą wiodącą do piekła).

Publikujemy tę ankietę by zapoznać się z kolejnymi niemieckimi pomysłami na permanentną rewolucję. Ankieta przeprowadzana jest według starych sowieckich zasad – odpowiedz na pytanie, dlaczego lubisz socjalizm i jak go jeszcze bardziej polepszyć.

Twój głos na drodze synodalnej

Droga Synodalna ustanawia cztery fora, które opracowują szablony spotkań synodalnych. Twój udział w Drodze Synodalnej jest dla nas bardzo ważny. Daj nam znać tutaj swoje przemyślenia, opinie i sugestie dotyczące porad – wprowadzimy je do pracy. Możesz również wysłać nam plik za pomocą tego formularza.
Twoje dane osobowe będą traktowane jako poufne. Odpowiedzi są odczytywane i oceniane przez wykwalifikowany zespół i przechodzą do konsultacji Zgromadzenia Synodalnego i forów.

Odpowiedzi na pytania można przesyłać do 23 stycznia 2020 r., by mogły być włączone do Zgromadzenia Synodalnego.
Weź udział w ankiecie
Twoje imię *
Twoje nazwisko *
Twój adres mailowy.

1 . Władza i rozdział władzy w kościele – wspólny udział i udział w misji

Pytanie o władzę w kościele należy zawsze mierzyć na podstawie słowa Jezusa: „Nie tak będzie u was. Lecz kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem waszym.” (Mt 20: 26–27). Wszelkie nadużycia władzy w Kościele zaciemniają ewangelię i ranią ludzi.

Pytanie 1: Jakie konkretne doświadczenia władzy i bezsilności doświadczyłeś w Kościele i jak myślisz, co należy zmienić w Kościele, aby można było lepiej kontrolować wykorzystanie władzy i zapobiec nadużywaniu władzy?
Odpowiedź / maks. 1500 znaków
Pytanie 2: W jaki sposób więcej osób może aktywnie uczestniczyć w zadaniach i decyzjach w kościele?
Odpowiedź / maks. 1500 znaków
Pytanie 3: Jak możemy być bardziej przekonująco kościołem służącym w rozumieniu papieża Franciszka jako kościoła w Niemczech?
Odpowiedź / maks. 1500 znaków

2. Życie w udanych związkach – kochać i żyć w seksualności i partnerstwie

Moralność seksualną Kościoła należy mierzyć miłością Boga, którą pokazał nam Jezus Chrystus. Dla wielu ludzi oddanie i lojalność są bardzo ważnymi wartościami w ich życiu. Niemniej jednak edukacja seksualna w kościele przeżywa wielki kryzys. Wiele z ich instrukcji straciło masową akceptację. Nie wydają się one dziś przydatne wielu ludziom i nie dają im już orientacji.

Pytanie 1: Jakie masz doświadczenia w tym zakresie, jakie spostrzeżenia lub przekonania zostały zdobyte osobiście?
Odpowiedź / maks. 1500 znaków
Pytanie 2: Jak myślisz, jak Kościół może bardziej przekonująco głosić ewangelię Bożej miłości w naszych czasach?
Odpowiedź / maks. 1500 znaków
Pytanie 3: Co jest dla ciebie ważne w nauczaniu seksualnym Kościoła i co należy pilnie zmienić?
Odpowiedź / maks. 1500 znaków

3. Obecność kapłańska dzisiaj

Kapłan jako pasterz i opiekun duchowy jest również bardzo ceniony w dzisiejszym świeckim świecie. Jednocześnie jego tożsamość i wiarygodność – zwłaszcza na tle ujawnionych przypadków nadużyć – są często kwestionowane. Dotyczy to w szczególności jego formy życia w celibacie, która opiera się na formie życia Jezusa, ale w dużej mierze już nie promieniuje. Powszechny brak kapłanów i zmienione warunki ramowe naszych czasów sprawiają, że kwestia odnowionego, zorientowanego na przyszłość profilu posługi w interakcji z różnorodnymi duszpasterstwami i posługami oraz różnymi charyzmatami wiernych jest pilna.

Pytanie 1: Co Twoim zdaniem wyróżnia dziś autentycznego kapłana, jakie cechy i zdolności powinien on posiadać?
Odpowiedź / maks. 1500 znaków
Pytanie 2: Jak autentyczny kapłan może żyć pośród dzisiejszego świata idąc za Jezusem, jaki sposób życia według Pana jest odpowiedni dla dzisiejszego kapłana?
Odpowiedź / maks. 1500 znaków
Pytanie 3: Co musimy zrobić lub zmienić w kościele, aby było więcej powołań i posługa kapłanów stała się bardziej atrakcyjna dla młodych ludzi?
Odpowiedź / maks. 1500 znaków

4. Kobiety w służbie i urzędach Kościoła

Kobiety niosą i kształtują niezwykle dużą część życia w naszym kościele. Są zaangażowane w różne posługi w Kościele. Niemniej jednak nadal są niedostatecznie reprezentowane na stanowiskach kierowniczych. Sporo osób cierpi z powodu tego, że kobiety nie są dopuszczone do wszystkich posług w Kościele, a zwłaszcza do święceń.
Pytanie 1: Jak postrzegasz rolę kobiet w kościele?

Odpowiedź / maks. 1500 znaków
Pytanie 2: Co musiałoby się zmienić, aby więcej kobiet mogłoby objąć stanowiska kierownicze w kościele?
Odpowiedź / maks. 1500 znaków
Pytanie 3: W jaki sposób należy zorganizować współistnienie kobiet i mężczyzn w Kościele, abyśmy mogli wiarygodnie głosić Ewangelię w naszych czasach?
Odpowiedź / maks. 1500 znaków

Uwagi dodatkowe

Przycisk do wysłania pliku (maks. 5 MB)

Dodaj komentarz