W poniedziałek ruszają bary i restauracje oraz fryzjerzy i salony kosmetyczne

Zachowanie odległości od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu drugiego powinna wynosić 1,5 m. W lokalach będzie można korzystać tylko z jednorazowych sztućców, trzeba też usunąć wszelkie dodatki – to niektóre wytyczne dotyczące funkcjonowania kawiarni, restauracji i barów przygotowane przez resort rozwoju.

Od 18 maja br. otwarta zostanie gastronomia, w związku z tym Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i przedstawicielami branży gastronomicznej, przygotowało wytyczne do funkcjonowania gastronomii w trakcie epidemii.

Wskazano w nich, że usługi gastronomiczne – przy zachowaniu określonych ograniczeń i obostrzeń dot. bezpieczeństwa i higieny pracy – będą mogły być świadczone w kawiarniach, restauracjach i strefach gastronomicznych (food court), zarówno na miejscu jak i na wynos.

Ministerstwo rozwoju podało, że strefy gastronomiczne zostaną otwarte również w galeriach i centrach handlowych.

Według zaleceń resortu, właściciel restauracji powinien stworzyć takie warunki pracy, że będą one gwarantowały zachowanie bezpiecznych odległości między pracownikami. Tam, gdzie to możliwe, wykorzystywać do komunikacji telefony komórkowe i internet.

Należy też dbać o zachowanie bezpiecznych odległości i środków higieny dla gości i regularnie dezynfekować powierzchnie w restauracjach i kawiarniach z miejscami do siedzenia. Osoby stojące w kolejce powinny zachować 2-metrowy dystans. Wymagana jest również dezynfekcja rąk przy wejściu na teren lokalu. Dozowniki z płynem do dezynfekcji powinny się znajdować w obszarze sali jadalnej (przy punktach składania zamówień/ kasowych) oraz przy wyjściu z toalet – czytamy w wytycznych.

Do właścicieli lokali gastronomicznych należy też ustalenie i kontrola maksymalnej liczby gości, która w danym momencie w nim przebywa. Natomiast kucharze oraz kelnerzy powinni nosić maseczki oraz rękawiczki. Po zakończeniu obsługi gości, stoliki powinny być każdorazowo dezynfekowane.

Według wytycznych, odległość od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu drugiego stolika powinna wynosić 1,5 m lub 1 m w przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum 1 m (ponad blat stolika).

Resort rozwoju podkreśla, że stopniowy powrót do normalności nie zwalnia ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. W związku z czym przypomina o zachowaniu 2-metrowej odległości od innych w przestrzeni publicznej, obowiązku zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych, ścisłym przestrzeganiu zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia się ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu) oraz kwarantannie i izolacji dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Również od poniedziałku, 18 maja, w Polsce znów będą działać lokale gastronomiczne oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne. To tylko część zmian, jakie rząd wprowadza w ramach wychodzenia z kwarantanny, nałożonej z powodu epidemii koronawirusa. Ale granice kraju pozostaną zamknięte do 12 czerwca.

Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły działać przy zachowanym, zaostrzonym reżimie sanitarnym. To samo dotyczy salonów fryzjerskich i kosmetycznych, które również po dwumiesięcznej przerwie wrócą do pracy od poniedziałku, 18 maja. Zarówno personel, jak i klientów będą obowiązywały środki ochrony osobistej oraz bezpieczna odległość od innych.

W przypadku salonów piękności rekomendowane są rezerwacje internetowe i telefoniczne, tak, aby w poczekalniach nie gromadziło się za dużo osób. W restauracjach będą dostępne także ogródki gastronomiczne.

Także od 18 maja w pojazdach transportu publicznego będzie mogło być zajętych 30 proc. miejsc siedzących/stojących. Ruszą też zajęcia w szkołach policealnych, a boiska i stadionach będzie mogło przebywać więcej osób. Studentom uczelni muzycznych zostaną umożliwione ćwiczenia praktyczne.

Ale to nie koniec planowanych zmian. Od 25 maja wznowiona będzie opieka nad dziećmi z klas 1-3, a maturzyści będą mogli konsultować się ze swoimi nauczycielami. Od 1 czerwca takie konsultacje będą już dostępne dla wszystkich uczniów szkół podstawowych.

Premier Mateusz Morawiecki tłumaczy te decyzje zarówno stabilną sytuacją epidemiczną w Polsce, jak i wolą ratowania gospodarki. W środę postanowił również, że granice Polski będą zamknięte co najmniej do 12 czerwca.

EB

Dodaj komentarz